Pooling opakowań w logistyce — poznaj korzyści

Pooling opakowań w logistyce — poznaj korzyści

Jak powiedział kiedyś Henry Ford „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Rzeczywiście, wspólnie zaplanowane działania mogą wpłynąć na zwiększenie wydajności Twojej firmy i poprawę jej funkcjonowania. Przyjrzyjmy się zatem kompleksowej usłudze poolingu i korzyściom wynikającym z tego procesu.

Czy jesteś właścicielem sporej puli opakowań i chciałbyś, by ktoś zarządzał ich obiegiem, odbierając je od twoich klientów i przygotowując je do ponownego użycia? A może nie chcesz inwestować w nieustanny zakup nowych opakowań i mógłbyś swoje opakowania wykorzystać ponownie? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest pooling opakowań.

Jak w praktyce wygląda pooling, czyli obieg opakowań?

 

  • Jeżeli swoje opakowania traktujesz jako jednorazowe

Pierwszym etapem jest gruntowne zbadanie Twojego procesu logistycznego, tak by wprowadzić opakowania, nadające się do ponownego wykorzystania w poolingu. Bezpłatnie przygotowujemy projekt biznesowy, w którym określimy Twoje cele oraz wynikające z niego korzyści. Wówczas zaczynamy wdrożenie zarządzaniem opakowaniami.

Następnie wskazujesz miejsce, gdzie mamy dostarczyć wybrane opakowania zwrotne. W tym czasie możesz sprawdzić w aplikacji online gdzie i kiedy następuje dostawa. Kiedy Twój klient już je wykorzysta, wtedy opakowania są odbierane i transportowane do naszego magazynu. Tam następuje ich naprawa (jeśli jest konieczna), czyszczenie i przechowywanie do momentu, kiedy znowu będą ci potrzebne.

  • Jeśli posiadasz własne opakowania, a potrzebujesz firmy, która będzie zarządzać ich obiegiem

Podobnie jak wyżej, najpierw kompleksowo badamy Twój proces i przygotowujemy do niego projekt biznesowy, a następnie wprowadzamy go w życie. Kiedy opakowania wraz z towarami przetransportujesz już do swoich klientów, wtedy Rotom organizuje resztę procesu.

Centrala 2Return, otrzymuje o tym informację i przejmuje kontrolę nad opakowaniami. Odbieramy wtedy wykorzystane palety, skrzynie czy kontenery, sprawdzamy ich stan i jeśli trzeba, składujemy u siebie. Wtedy zyskujesz u siebie przestrzeń, a my dostarczamy je Tobie z powrotem we właściwym momencie. Dzięki dostawom ‘just-in-time’ zyskujesz niezwykle płynny proces produkcji i wolne miejsce w magazynie — zachowując przy tym powtarzalną i wysoką jakość opakowań.

Zalety poolingu:

1. Opłacalność

— Zmniejszasz wydatki na nieustanny zakup nowych opakowań. Wynajmujesz i płacisz tylko za to, co potrzebne w odpowiednim czasie. Nie ponosisz dodatkowych kosztów utrzymania opakowań ponieważ nie magazynujesz ich u siebie. Budżet jest prosty i łatwy w ustaleniu w związku z jedną ceną za usługę obejmującą wynajem, mycie, transport i zarządzanie. Co więcej, korzystając z usług Rotom (2Return), zmniejszasz wydatki ponoszone na transporcie, ponieważ nasze magazyny są zlokalizowane w całej Europie. W Rotom nasi specjaliści analizują typowe czynniki kosztów administracji, logistyki i pakowania, aby zobaczyć, gdzie można zoptymalizować procesy w celu zmniejszenia Twoich kosztów.

2. Koncentracja na biznesie

— Możesz skupić się na jedynie na własnym biznesie, dostosowując zapotrzebowanie na opakowania do aktualnej sytuacji na rynku. Zostawiasz cały proces dbania o swoje produkty logistyczne specjalistom, oczekując konkretnych zysków takich jak zmniejszenie kosztów opakowań, dodatkową przestrzeń w magazynie, czy zachowanie płynnej produkcji. W rezultacie twoi pracownicy mogą zostać przydzieleni do swoich najważniejszych działań w danym momencie.

3. Elastyczność

— W zależności od potrzeb możesz rozszerzać i ograniczać użycie opakowań wraz z popytem. Nie chcąc inwestować niepotrzebnych kosztów, możesz skorzystać z bogatej oferty Rotom na wynajem opakowań, szczególnie gdy podpisałeś sezonowy kontrakt z klientem, lub masz szczyt sezonu sprzedażowego. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu zasobów logistycznych możesz uzyskać wolną przestrzeń magazynową. Elastyczność działań wyraźnie poprawia działanie łańcucha dostaw.

4. Lepsza ochrona i wysoka jakość

— Opakowania zwrotne są wytwarzane i zaprojektowane tak, aby były bardziej wytrzymałe i trwałe, co pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia produktu podczas transportu. Po dokładnej analizie Twojego łańcucha dostaw oraz specyfiki dostarczanych przez Twoją firmę produktów, dobierzemy odpowiedni rodzaj opakowania, aby zapewnić odpowiednią wydajność i zminimalizować koszty. Mamy w tym obszarze duże doświadczenie i specjalnie wyselekcjonowaną grupę opakowań, która sprawdziła się już w wielu branżach przemysłu.

5. Higiena produktów

— Jeśli Twój proces tego wymaga — opakowania zwrotne będą poddane odpowiedniemu czyszczeniu przed ponownym użyciem. Zachowamy wszystkie niezbędne procedury, abyś miał pewność, że opakowania spełniają odpowiednie normy bezpiecznego, higienicznego użycia.

6. Pełny dostęp do informacji

— Powodzenie procesu poolingu, zależy nie tylko od zastosowania odpowiedniego opakowania, ale przede wszystkim od skutecznego sterowania i zarządzania obiegiem. Dzięki naszej aplikacji online będziesz miał aktualny wgląd w dostępną liczbę palet lub skrzyń w konkretnej lokalizacji, zarówno u twoich klientów, jak i we wszystkich magazynach, które biorą udział w tym obiegu. W ten sposób nie ujdzie to Twojej uwadze. Możesz również z łatwością przeglądać raporty, które łatwo pobrać za pośrednictwem naszej aplikacji.

7. Zrównoważony rozwój

— Możesz osiągać cele w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki korzyściom wynikającym z ponownego wykorzystania opakowań. W ten sposób zużyjesz mniejszą ilość zasobów naturalnych, zredukujesz emisję paliw i ilość produkowanych odpadów. Zmniejszysz przez to negatywny wpływ na środowisko naturalne, zachowując jednak pełną wydajność produkcji.

Produkty, które można wykorzystać w poolingu

Możemy dopasować lub zaprojektować opakowanie specjalnie do Twoich potrzeb. Obecnie najczęściej wybieranymi produktami są palety drewniane lub plastikowe. Popularne są również skrzynie i pojemniki plastikowe lub metalowe (gittterbox). Więcej produktów, które możesz wynająć lub wykorzystać w obiegu znajdziesz na stronie 2Return.

Usługę poolingu wykonujemy dla Klientów z różnych branż np., handlu, automotive, branży opakowań czy farmaceutycznych. Dzięki codziennemu zbieraniu doświadczeń oraz bliskiej współpracy z klientami mamy doświadczenie w tym, by jak najskuteczniej obniżać koszty i zwiększać efektywność łańcuchów dostaw. Masz więcej pytań na temat poolingu opakowań? Chętnie Ci pomożemy. Wypełnij formularz na stronie Rotom już dziś, a skontaktujemy się z tobą najszybciej, jak to możliwe.

 

Produkty polecane