Sektor chemiczny

Przemysł chemiczny jest głównym motorem innowacji i rozwoju oraz kluczowym przemysłem w Europie. Stawia szczególnie wysokie wymagania i surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, także pod kątem transportu produktów.

Zapewnienie bezpieczeństwa jakości w całym łańcuchu dostaw jest największym wyzwaniem, które stoi przed operatorami logistycznymi. Jest to niezwykle istotne ze względu na właściwości biologiczne, fizyczne i chemiczne przewożonych bądź magazynowanych substancji.

Dotyczy to ładunków neutralnych dla otoczenia, jak i niebezpiecznych, takich jak np. granulaty z tworzyw sztucznych, oleje przemysłowe, produkty podlegające przepisom ADR­, czy też produkty monitorowane podczas drogowego przewozu towarów.

Palety CP standardem w transporcie ciężkich ładunków w branży chemicznej

Palety CP (chemical pallets) to palety przemysłu chemicznego, często stosowane w transporcie i magazynowaniu produktów takich jak nawozy, farby, lakiery, chemikalia, środki czystości. Palety CP zyskały w ostatnich latach popularność w transporcie międzynarodowym ze względu na kompatybilność projektów palet blokowych z wózkami widłowymi i podnośnikami palet.

Niektóre palety chemiczne mają te same wymiary, co dwa z najczęściej używanych rozmiarów palet (1200x800 mm i 1200x1000 mm). Palety chemiczne posiadają wiele wersji — od CP1 do CP9, z których każda została zaprojektowana dla innego rodzaju towarów takich na przykład, jak:

  • worki, kartony, elastyczne pojemniki zbiorcze (CP1)M/li<
  • skrzynie, bębny światłowodowe, kanistry (CP2)
  • beczki, pośrednie elastyczne kontenery masowe, oktabiny (CP3)

Najbardziej popularna paleta chemiczna to paleta oznakowana symbolem CP 1 o wymiarach 1000x1200 mm.

Od europalety odróżnia ją fakt, że dzięki większej powierzchni stosuje się ją w transporcie i składowaniu większych towarów, dla których europaleta jest za mała. Chociaż palety te były opracowane dla przemysłu chemicznego, jednak dzisiaj znajdują one zastosowanie w wielu innych branżach.

Palety drewniane dopasowane do ściśle określonego rodzaju transportu

Wszystkie palety drewniane transportowane poza granice UE przechodzą proces obróbki cieplnej i uzyskują certyfikat ISPM15. Dzięki temu jest to produkt bezpieczny, pozbawiony wszystkich, potencjalnie szkodliwych organizmów.

Modele palet CP3 oraz CP9 są zoptymalizowane dla kontenerów przeznaczonych do międzynarodowego transportu morskiego. Ich wymiary wynoszą 1140×1140 cm.Palety CP3 i CP9 dobrze sprawdzają się podczas układania w stosy w magazynie. Oba modele pasują również do oktabin. Główną różnicą między dwoma modelami jest podstawa palety. CP3ma 3 dolne deski, a CP9ma dno obwodowe.

Z kolei do transportu drogą lotniczą stosuje się palety jednorazowe drewniane lub palety plastikowe ażurowe. Ze względu na swoją niższą wagę obniżają koszty przewożonego ładunku. W pełni sprawne i o mocnej konstrukcji doskonale sprawdzają się w transporcie produktów w jedną stronę.

Palety drewniane projektowane na zamówienie

W niektórych przypadkach przewożony towar wymaga specjalnie zaprojektowanego nośnika ładunku, który zapewni mu dodatkowe bezpieczeństwo. Jeśli w Twojej firmie produkuje się towary wymagające nietypowych rozwiązań, zapraszamy do naszego działu projektowania R&D, które określi potrzebny zakres prac obejmujących produkcję opakowań drewnianych lub metalowych dla Twojej firmy.

Zautomatyzowane pakowanie oraz funkcjonowanie palet w obiegu

Pomimo standardowego stosowania palet chemicznych z drewna lub palet EPAL, w ostatnich latach wysokie wymagania dotyczące pracy palet w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych spowodowały zwiększone użycie palet plastikowych. Coraz więcej użytkowników przemysłu chemicznego poszukuje alternatyw, które są równie skuteczne, jak palety drewniane CP, ale jednocześnie zwiększają wartość ich produktów.

Dlatego palet plastikowych stają się stopniowo coraz bardziej cenioną opcją ze względu na standaryzację wymiarową oraz wysoką trwałość. Jakie jeszcze są zalety palet plastikowych? Są odporne, stabilne, wysoce trwałe oraz łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Chociaż są droższe niż palety drewniane, bardzo często występują w obiegu zamkniętym opakowań danego producenta.

Jeśli jesteś właścicielem palet plastikowych ściśle określonych dla Twojego łańcucha dostaw, a jedynie potrzebujesz wsparcia w zakresie administrowania obiegiem opakowań oraz ich naprawy, możemy wesprzeć Twoje działania. Dzięki usłudze RTI Management możemy zarządzać obiegiem Twoich opakowań aby zwiększyć jego wydajność i zapobiec niepotrzebnym stratom. Co więcej, jako właściciel opakowań masz pełną kontrolę nad wyżej wspomnianymi działaniami na każdym etapie procesu.

Sezonowość w branży, a bezpieczeństwo przechowywania

Niezależnie od tego, czy w magazynach przechowuje się surowce, półprodukty czy gotowe towary, miejsca przeznaczone do magazynowania chemikaliów muszą spełniać surowe wymogi bezpieczeństwa, ponieważ w wielu przypadkach towary te są niebezpieczne. Magazyny składujące te substancje powinny mieć wyraźnie wyznaczone obszary, podzielone ze względu na bezpieczeństwo i zastosowanie. Taki układ można uzyskać odpowiednio planując ustawienie mobilnych regałów paletowych, tzw. Systemów Mobilrack, które umożliwiają elastyczne składowanie. Podobnie stojaki na worki Big Bag umożliwiają ustawianie ich w optymalny sposób na magazynie.

Sezonowość w branży chemicznej jest czynnikiem, który również ma duży wpływ na sposób magazynowania produktów. Dotyczy to przemysłu nawozów sztucznych produkujących np, środki chemiczne dla rolnictwa, czy też inne substancje wykorzystywane w określonym czasie np. jak płyny do spryskiwaczy produkowane na okres zimowy. Kiedy potrzebujesz dodatkowego miejsca do składowania lub pojemników, czy skrzyniopalet, a nie planujesz ich zakupu, warto skorzystać z możliwości wynajmu opakowań. W ten sposób oszczędzasz środki oraz elastycznie reagujesz na zaistniałe potrzeby.

Jeśli chciałbyś skonsultować się z doświadczonym specjalistą w sprawie określonych opakowań logistycznych lub konkretnych usług, które Rotom wykonuje dla swoich Klientów, skontaktuj się z nami! Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej pomocy i określimy rodzaj potrzeb zaistniałych w Twojej branży.

KOPIA ZAPYTANIA ZOSTANIE

WYSłANA DO CIEBIE E-MAILEM

Nie wybrano pliku
X Maksymalny rozmiar <5 MB
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

*Pola wymagane