Branża detaliczna spożywcza

Sprawny przepływ produktów w przemyśle spożywczym jest kluczowy w procesie dystrybucji. Obecnie towar może być dostarczany w ciągu jednego dnia z wielu miejsc na świecie, dlatego niezwykle ważna jest elastyczność i niezawodność łańcucha dostaw. Dodatkowo w branży spożywczej trzeba dbać o utrzymanie najwyższych standardów higieny w trakcie magazynowania i transportu surowców.

Logistyka w branży spożywczej ulega ciągłym zmianom. Firmy zajmujące się handlem detalicznym kiedyś zarządzały tylko lokalnymi dostawcami i produktami, teraz kupują produkty z całego świata. To skłoniło ich do reagowania na wyzwania, przed którymi stoi również sektor handlu detalicznego produktami spożywczymi.

Zmienność popytu, czyli potrzeba dodatkowego miejsca w magazynie

Sektor handlu detalicznego produktami spożywczymi (Retail Food) ze swojej natury podlega dużym wahaniom sezonowym. Wzrost popytu na produkty spożywcze podzielić można na przewidywalny, który występuje przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia oraz w czasie wakacji, a także mniej przewidywalny, uzależniony na przykład od wyjątkowych wydarzeń na rynku. Powoduje to konieczność zorganizowania dodatkowej przestrzeni magazynowej oraz zaopatrzenia w rollkontenery, pojemniki czy inne opakowania logistyczne, tak by szybko reagować na zmiany.

Powiększ swoją przestrzeń korzystając z Mobilracków

Nie sposób wymienić zalet wszystkich produktów, ale z pewnością spełnią swoje zadanie systemy Mobilrack, czyli mobilne regały paletowe, które obsłużą większy ruch, a które można złożyć po sezonie. Dzięki modułowej konstrukcji i możliwości dokładania kolejnych poziomów sprawiają, że w szybki sposób dostosujesz ten system magazynowy do własnych, aktualnych potrzeb. Regały magazynowe Mobilrack dostępne są w różnych wariantach, dlatego dobrze nadają się do przechowywania towaru o zróżnicowanych gabarytach. Warto również dodać, że podobnie jak większość naszych produktów, mobilne regały magazynowe są dostępne także na wynajem.

Uzupełnieniem regałów mogą okazać się drewniane palety Euro - których będziesz potrzebował także więcej, aby zmagazynować dodatkową ilość towaru.

Po sezonie odbieramy niepotrzebne opakowania

Wynajem opakowań to najlepszy sposób na poradzenie sobie z okresami sezonowych szczytów. Nie musisz inwestować w utrzymywanie dodatkowego magazynu lub finansowaniu kolejnych zakupów sprzętu, który po sezonie będzie zalegał w magazynie.

Jesteśmy po to, by ułatwić organizację dostaw. Wykorzystując zasoby opakowań do wynajęcia jesteśmy w stanie w ciągu 24 godzin zapewnić Ci kontenery rolkowe, regały magazynowe, plastikowe pojemniki, czy palety.

Duża ilość dostaw w krótkich odstępach czasu

Artykuły spożywcze zaliczane są do produktów szybkozbywalnych z branży FMCG. Oznacza to, że sprzedawane są często i przy stosunkowo niskich marżach. Z punktu widzenia dostawców oznacza to przede wszystkim konieczność organizacji dużej ilości dostaw w krótkich odstępach czasu.

Skompletuj swój towar szybko i sprawnie

Kiedy czas odgrywa dużą rolę, niezwykle ważna jest szybka kompletacja zamówień. Pomogą w tym wózki metalowe do komisjonowania, które są dostosowane do pojemników plastikowych Euronorm. Dzięki tym wózkom możesz sprawnie pakować produkty do dystrybucji. Niezwykle praktyczne w transporcie produktów między magazynem a sklepem są rollkontenery siatkowe. Możesz wybrać 2,3 lub 4 ścienne, ale najważniejszą cechą jest możliwość gniazdowania, co oszczędza koszt transportu w drodze powrotnej do magazynu ponieważ wózki możesz ustawiać jeden w drugi. Bardzo popularny kontener rolkowy 2-ścienny jak również większość oferowanych przez nas rollkontenerów możesz kupić lub wynająć na korzystnych warunkach.

Minimalizacja kosztów i szukanie oszczędności

Zmniejszanie niepotrzebnych kosztów opakowań i transportu to podstawa mądrego zarządzania. Dobrze dobrany produkt lub właściwe modyfikacje łańcucha dostaw minimalizują koszty transportu i magazynowania.

Jakie produkty lub usługi zredukują Twoje wydatki?

Przykładem praktycznych opakowań są pojemniki plastikowe składane. Stosowane w transporcie warzyw i owoców, pojemniki składane stanowią najefektywniejsze rozwiązanie w transporcie powrotnym pustych opakowań. Wszystkie produkty z opcją składania oraz gniazdowania dają duży potencjał oszczędnościowy w magazynie.

Przy wyborze wózków siatkowych warto wziąć pod uwagę możliwość gniazdowania oraz konstrukcję umożliwiająca szybkie złożenie podstawy i schowanie jednego kontenera w drugi, dzięki czemu zaoszczędzimy cenne miejsce w magazynie oraz w transporcie powrotnym.

Zmniejszasz koszt zakupu nowych opakowań, jeśli wprowadzasz pooling, czyli obieg opakowań. Polega on na ścisłej współpracy między wszystkimi stronami łańcucha dostaw używając opakowań wielokrotnego użytku.

W ten sposób zmniejszasz magazynowanie u siebie opakowań i obniżasz tym samym koszty związane z obsługą magazynu. Co więcej, redukujesz wydatki na ciągły zakup jednorazowych opakowań jak palety, kartony, folia stretch, taśmy, zapinki, itp.

Sposób przechowywania, a ekspozycja towaru

Produkty o dłuższym terminie ważności są najczęściej składowane są w systemie regałowym. Natomiast inne są przechowywane są na paletach, ale bez wykorzystania regałów (tak bywa chociażby z napojami – piwem czy wodą mineralną).

W przypadku towarów na paletach, które są dostarczone bezpośrednio na miejsce ekspozycji świetnie sprawdzają się palety ekspozycyjne. Palety drewniane wystawowe 400x600 mm umożliwiają bezpieczny i tani transport towarów oraz natychmiastową ich prezentację w punkcie sprzedaży. Ten rozmiar palety (tzw. ćwiartka) jest bardzo ceniony zwłaszcza przez producentów artykułów spożywczych i FMCG, gdyż taka bezpośrednia forma prezentacji towaru w sieciach handlowych wpływa znacząco na wzrost sprzedaży. W kontekście przechowywania trzeba wspomnieć o ażurowych pojemnikach plastikowych, które dzięki otworom umożliwiają swobodny dostęp powietrza do składowanych towarów.

Utrzymanie wysokich standardów higienicznych oraz niskiej temperatury produktów (cold chain)

W łańcuchu dostaw w branży spożywczej kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury produktów, aby były dostarczone jak najwyższej jakości. Hurtownicy i dystrybutorzy żywności stoją przed wyzwaniem odpowiedniego obchodzenia się z łatwo psującymi się produktami. Problemem jest też szybkie dostarczanie ich do rąk klientów, gdy są jeszcze świeże.

Istnieje grupa produktów wymagających kontrolowanej temperatury i osobnych stref termicznych. Tu trafiają owoce i warzywa czy nabiał. Niektóre produkty wymagają jednak głębokiego mrożenia dlatego ich przechowywanie i transport nie mogą spowodować utraty jakości.

Transport schłodzonych produktów jest prosty

Doskonałym rozwiązaniem są kontenery izotermiczne na kółkach. Idealnie nadają się do utrzymania łańcucha zimna, unikając przekroczenia temperatury podczas dostawy. Dodatkowo można utrzymać tą temperaturę dłużej stosując wkłady chłodzące (zimno pasywne) o różnych zakresach temperatur na jednej standardowej plandece. W ten sposób zmniejszysz koszt eksploatacji aut wielotemperaturowych.

A co z higieną opakowań?

Warto wybierać takie pojemniki i palety, które są łatwe w czyszczeniu, najlepiej z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, HDPE. Na przykład paleta plastikowa H1, która posiada wszystkie wymagane certyfikaty jest standardowo używana w branży spożywczej.

Wspiera procesy logistyczne dzięki długiej żywotności, wysokiej jakości i niezawodności. Jest łatwa w czyszczeniu i zapewnia niezmiennie wysoki standard higieny. Oprócz palet plastikowych możesz wybrać pojemniki plastikowe, specjalnie przygotowane do spełniania norm higienicznych jak choćby pojemnik plastikowy Euronorm na mięso . Posiadamy wiele produktów w zakresie przechowywania i transportu żywności.

Jak być eko, kiedy liczy się skuteczność i cena?

Zrównoważony rozwój z dbałością o ilość przetwarzanych surowców to podstawa dobrego zarządzania biznesem. Zależy nam na tym by twój łańcuch dostaw funkcjonował jak najlepiej, dlatego proponujemy naprawę i konserwację opakowań takich jak palety, rollkontenery czy mobilne systemy regałów. Dzięki tej usłudze możesz być pewny bezpiecznego magazynowania produktów oraz nie musisz martwić się o wysokie koszty recyclingu. Dzięki temu zyskujesz środki, których nie musisz wydawać na zakup nowych opakowań.

Wspieramy cały łańcuch dostaw!

Nasze produkty i usługi pomagają zarówno producentom żywności, jak i firmom logistycznym z branży 3PL, (Third Party Logistics), które organizują sieciom handlowym proces logistyczny dostaw i magazynowania.

Pomagamy firmom w dobraniu jak najlepszych rozwiązań logistycznych do aktualnych potrzeb. Wspólnie z Klientem analizujemy cały łańcuch dostaw w celu optymalizacji kosztów i sprawdzenia jego wydajności. Proponujemy również produkty dopasowane do cyklu produkcji. Na życzenie klienta projektujemy opakowania np. palety oraz robimy testy i modyfikacje w celu sprawdzenia jakości produktu. Oferujemy wsparcie Klientom w zakresie wyboru usług takich jak pooling (obieg), wynajem, czy wykup opakowań. Wsparcie techniczne i dopasowanie rozwiązań jest dostępne bezpłatnie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

KOPIA ZAPYTANIA ZOSTANIE

WYSłANA DO CIEBIE E-MAILEM

Nie wybrano pliku
X Maksymalny rozmiar <5 MB
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

*Pola wymagane