DIY

W ostatnich latach dynamicznie wzrósł udział nowoczesnego modelu sprzedaży w branży DIY, czyli sklepów wielkopowierzchniowych. Supermarkety i hipermarkety z takimi działami jak majsterkowanie, materiały budowlane, ogrodnicze, czy dekoracja wnętrz stale poszerzają swoją ofertę o nowe produkty. Jak dopasować rodzaj opakowań do zmieniających się potrzeb?

Zarządzanie procesami logistycznymi w sieciach sklepów i magazynach centralnych wymaga szczegółowej wiedzy na temat szczytów działalności oraz dopasowanych do nich narzędzi logistycznych. Czas realizacji jest tu kluczowy — chodzi o to, by przede wszystkim sprawnie reagować na nowe potrzeby Klientów.

Szybkość reagowania oraz szeroki asortyment produktów to główne powody popularności kanałów sprzedaży, jakimi są markety budowlane. Można w nich kupić nie tylko materiały, wykończeniowe czy meble, ale również elementy wystroju wnętrz oraz świąteczne dekoracje i sprzęt do ogrodu. Oferta tych sklepów musi być dynamiczna i jest zmieniana w zależności od sezonu. Wymaga to ciągłego poszerzania asortymentu, co oczywiście wiąże się z posiadaniem odpowiedniego zaplecza magazynowego, a także przyjętej strategii zaopatrzenia. Przeanalizujmy krótko opakowania, najlepiej spełniające swoje funkcje w danym momencie.

Potrzebuję solidnych palet i pojemników do transportu i ekspozycji towarów. Jakie produkty wybrać?

Zacznijmy od podstaw, czyli palet drewnianych Euro. Są to produkty niezbędne w logistyce handlu detalicznego. Palety euro posiadają licencję EPAL, dzięki czemu spełniają wysokie wymagania wytrzymałościowe. Oferują wysoką stabilność wymiarową i są niezawodnym elementem wielu łańcuchów dostaw.

Ich specjalna konstrukcja oraz ustalone wymiary optymalizują koszty logistyczne. Używając ich w poolingu, czyli obiegu, przyczyniają się do płynnego przepływu towarów w drodze od dostawcy do magazynu. Palety drewniane Euro to solidne nośniki ładunku, które przekonują swoją trwałością i niezawodnością.

Jeśli chodzi o ekspozycję towaru w sklepie, bardzo często używa się półpalet i ćwierćpalet wystawowych. Mogą być w wersji drewnianej lub plastikowej. Razem z dołączonym wyposażeniem eksponują towar w alejkach sklepu. Szczególnie na uwagę zasługują lekkie palety plastikowe łatwe w obsłudze oraz praktyczne. Standardowe wymiary umożliwiają dopasowanie do nich zabudowy ekspozycyjnej oraz transportu.

A co z produktami na półkach? Na uwagę zasługują pojemniki warsztatowe. Można wybierać różne wielkości w zależności od potrzeby składowanych towarów. Przechowują towary trudne do składowania, a niezbędne w dziale budowlanym takie jak śruby, gwoździe, czy wkręty.

Sezonowość w branży — jak wyeksponować towar?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech branży DIY jest sezonowość, dotyczy to choćby działu ogrodniczego, gdy wraz ze wzrostem temperatury na dworze zwiększa się sprzedaż roślin żywych, kosiarek do trawy, czy roślin ogrodowych. Podobnie jest z innymi okresami takimi jak święta, czy okres urlopowy. Z sezonowością w branży pojawia się konieczność realizacji dostaw w odpowiednim czasie.

Na szczęście mamy szeroki wybór opakowań, które podadzą Klientowi towar „jak na tacy”. Dotyczy to chociażby koszy siatkowych. Duże, pakowne i z możliwością spiętrzania, umożliwiają ekspozycję dużej ilości produktów w centralnych przejściach Klientów w sklepie. Z pewnością mijaliśmy takie kosze z piłkami, poduszkami, czy innymi produktami w marketach. Są to produkty bardzo wytrzymałe, ocynkowane, więc nie ulegają rdzewieniu. Daje to możliwość bezpiecznego i długiego użytkowania.

Inną opcją ekspozycji towarów w czasie sezonowych szczytów są drewniane nadstawki paletowe. Są to produkty niesamowicie praktyczne i wielozadaniowe. Łatwe w transporcie ze względu na standardowe rozmiary i kompatybilność z paletami oraz możliwość składania. Razem z pokrywami tworzą wygodne skrzynie zabezpieczające towary, a dodatkowe przegrody ułatwiają uporządkowanie towaru. Wyspecjalizowani sprzedawcy detaliczni wykorzystują nadstawki paletowe do jak najlepszego zaprezentowania towaru oraz ułatwiają pracę sprzedawcom.

Natomiast wśród klientów detalicznych coraz popularniejsze staje się wykorzystanie nadstawek do projektowania rabat warzywnych i kwiatowych. A zatem nadstawka drewniana może być zarówno skutecznym opakowaniem logistycznym, jak i konkretnym produktem do ekspozycji towaru w sklepie.

Jest wiele możliwości eksponowania towarów w okresie sezonowych szczytów. Należą do nich wcześniej omówione półpalety, nadstawki, czy skrzyniopalety. Co więcej, gdy brakuje nam miejsca w magazynie, można skorzystać z mobilnych regałów magazynowych, które ustawia się tylko wtedy gdy to jest konieczne a po sezonie można je złożyć. Biorąc pod uwagę zmienność potrzeb oraz ograniczanie niepotrzebnych wydatków warto skorzystać z usługi wynajmu opakowań. Jest to praktyczne rozwiązanie ponieważ otrzymujesz odpowiednie opakowanie w czasie i miejscu, gdy tego potrzebujesz, a po okresie wynajmu, odbieramy te produkty od Ciebie.

Jakie opakowania wybrać dla towaru ustawianego na zewnątrz ze względu na porę roku lub duże gabaryty?

Składowanie towaru na zewnątrz lub wewnątrz hali magazynowej to zawsze spore wyzwanie logistyczne. Gdy sprzedajemy ładunki nietypowe, czyli takie, które wystają poza obręb palety jak produkty dłużycowe, warto skorzystać z regałów paletowych Mobilrack. Jest to elastyczny system, w którym dzięki dopasowaniu odpowiedniej długości wsporników możesz składować produkty trudne do ułożenia.

Na zewnątrz hali sklepowej bądź magazynowej w okresie wiosenno-letnim znajduje się mnóstwo roślin doniczkowych i ogrodowych. Aby poruszanie się między nimi nie sprawiało trudności, a zarazem produkty były łatwe w transporcie, warto skorzystać z oferty wózków duńskich na rośliny. Są to produkty idealne na okres sezonowy, który można złożyć jesienią. Dzięki temu, że wsporniki i półki i są demontowalne, platformy można układać w stosy w celu zaoszczędzenia miejsca składowania.

Wspominając o roślinach, nie można pominąć nadstawek paletowych, które razem z umieszczonymi w nich sadzonkami znajdują się na zewnątrz hali sklepowej pięknie eksponując zaopatrzenie z branży ogrodniczej.

Wybór opakowań naprawdę jest ogromny. Nie sposób opisać wszystkich produktów i ich zastosowań. Ale chętnie bezpłatnie pomożemy Ci określić potrzeby Twojej firmy. Wyślij zapytanie, a nasi specjaliści pomogą dopasować opakowania praktyczne, mocne oraz mające zastosowanie w branży DIY.

KOPIA ZAPYTANIA ZOSTANIE

WYSłANA DO CIEBIE E-MAILEM

Nie wybrano pliku
X Maksymalny rozmiar <5 MB
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

*Pola wymagane