Coraz wyższe ceny drewna na europejskim rynku

Coraz wyższe ceny drewna na europejskim rynku

Ceny drewna podskoczyły do ​​najwyższego poziomu od dwóch lat z powodu zamknięć tartaków i nieoczekiwanego wzrostu popytu. Skąd taki nagły rozwój sytuacji?

 

COVID-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie w związku z tym w kwietniu i maju wiele tartaków zamknęło się z powodu pandemii. W obliczu obaw przed potencjalną recesją wiele branż prognozowało zmniejszenie popytu na wiele towarów, w tym na drewno.

Te przewidywania nie sprawdziły się, a zamiast tego popyt na drewno gwałtownie wzrósł od kwietnia, głównie z powodu większego wykorzystania tarcicy przy pracach domowych DIY i przy budowie nowych domów drewnianych.

Jaki wpływ ma sytuacja w USA na gospodarkę europejską w kwestii pozyskiwania drewna?

W raporcie organizacji FEFPEB ( Fédération Européenne des Fabricants de Palettes et Emballages en Bois) napisano o sytuacji w USA:

” W ciągu zaledwie trzech miesięcy nastąpiły przerwy w dostawach drewna z Ameryki Południowej do USA; a w Kanadzie produkcja spadła o 13 procent w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. W związku z tym europejscy dostawcy drewna — zwłaszcza w Niemczech i części Skandynawii — zwiększyli wielkość eksportu do Stanów Zjednoczonych i innych rynków pozaeuropejskich; spowodowało to przekierowanie ilości, które w innym przypadku byłyby dostępne dla użytkowników europejskich” 

Z powodu przerwy w produkcji na początku roku i późniejszego zmniejszenia wykorzystania mocy produkcyjnych, ilość dostępnego drewna spadła, podczas gdy popyt pozostał wysoki. Ma to wpływ na całą gospodarkę, w tym na koszt palet. Znaczna część kosztu palety jest związana z ceną drewna, z którego jest wykonana, a wyższe ceny drewna oznaczają droższe nowe palety.

Nie można zaprzeczyć, że obecnie trudno jest przewidzieć przyszłość rynku drewna. Jednak korzystanie z odzysku opakowań, poolingu, lub zakup palet używanych wydatnie zmniejszy koszty przedsiębiorstw w okresie wahań cen drewna.

Od ponad 4 dekad działamy w branży opakowań, będąc świadkami wielu skoków i spadków cen tarcicy. Dlatego opracowaliśmy strategie pomagające naszym klientom zmniejszyć koszty opakowań drewnianych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat środków kontroli kosztów lub dowiedzieć się, w jaki sposób nasze usługi mogą obniżyć koszty opakowań w Twojej firmie, porozmawiaj z naszym zespołem.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat oszczędności w niepewnych czasach?

Czytaj na blogu: