6 wskazówek jak obniżyć koszt opakowań i dbać o środowisko

6 wskazówek jak obniżyć koszt opakowań  i dbać o środowisko

"Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych jest ogólne zmniejszenie ilości opakowań [...] wielokrotny użytek i recykling należy traktować jako bardziej pożądane pod względem wpływu na środowisko; wymaga to ustanowienia w Państwach Członkowskich systemów gwarantujących zwrot zużytych opakowań lub odpadów opakowaniowych"

Powyższa Dyrektywa UE 2018/853 w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych podkreśla ich wpływ na środowisko. Obecnie najwyższym priorytetem jest redukcja emisji CO2 o 55%, tak aby powstrzymać zmiany klimatu. Okazuje się, że firmy, które stają się bardziej zrównoważone pod kątem ilości kupowanych i przetwarzanych opakowań, znacznie zyskują. Jest to korzyść nie tylko wizerunkowa, ale taka, który przynosi wymierne oszczędności, namacalne dla producentów.

Prócz kwestii ekologicznych inne czynniki wpływają na fakt, że przedsiębiorcy szukają innych sposobów pracy z opakowaniami. Coraz większa konkurencyjność firm, jak też niestabilna sytuacja na rynku spowodowana pandemią COVID19 powoduje, że firmy koncentrują swoje wysiłki na obniżaniu kosztów w celu utrzymania lub zwiększenia zysków. Dlaczego jest to ważne? Otóż przykładowo, gdy opakowanie jest złej jakości, bądź jest niedostosowane do łańcucha dostaw, może zwiększyć ogólne koszty transportu.

Biorąc pod uwagę potencjał oszczędności wynikających z wydajnego łańcucha dostaw warto się zastanowić, gdzie można dokonać ulepszeń. Brak tego typu zmian może skutkować nie tylko nadmiernymi wydatkami, ale również przekroczeniem terminów dostaw, bądź uszkodzeniem towarów. Co więcej, poprawa logistyki sprzyja trosce o środowisko. Rozważmy 6 wskazówek jak obniżyć koszty opakowań.

#1 Zmniejsz ilość opakowań

Zmniejszenie ilości używanych opakowań jest jednym z najważniejszych punktów z 4 zasad zrównoważonej logistyki (Reduce), lecz niestety często pomijanym. (Więcej dowiedz się z artykułu - Poznaj 4 zasady zrównoważonej logistyki opakowań) Stosowanie mniejszej ilości opakowań nie jest tak trudne, jak się może wydawać. Ważne jest by opakowanie było ściśle dostosowane do potrzeb produktu, dzięki czemu można wyeliminować potrzebę stosowania folii stretch, zapinek, taśm, kartonów i innych materiałów dodatkowych do ochrony ładunku.

Opakowania powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować czas pakowania. Dzięki temu pracownicy mogą szybciej i wydajniej pakować towary, co oznacza mniejsze wydatki na obsługę produktu. Rotom Polska kładzie nacisk na użycie właściwego opakowania dla metody transportu, która będzie wykorzystywana. Oferujemy usługę projektowania opakowań, dzięki czemu można je zoptymalizować pod swój łańcuch dostaw. Na dłuższą metę jest to opłacalne rozwiązanie dla firm.

#2 Wykorzystuj opakowania używane

Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty produktu jest cena materiałów użytych do wysyłki produktu. Gdy użytkownik końcowy po prostu wyrzuca opakowania, ponosi koszty ich utylizacji, a Ty musisz kupić nowe opakowanie. Jednak w Rotom mamy inne podejście, kładziemy nacisk na stosowanie opakowań używanych i zwrotnych (jeśli jest to wykonalne).

Nowe palety drewniane, czy nadstawy paletowe są znacznie droższe niż używane Natomiast stosowanie opakowań wtórnych, znacznie oszczędza koszty. Kupując używane palety drewniane, należy pamiętać, że mają one taką samą wytrzymałość jak nowe, są zadbane i wcześniej poddane regeneracji. W przypadku magazynów lub firm, które rozważają zmniejszenie kosztów opakowań, jest to świetna opcja. W ten sposób chronisz środowisko zmniejszając ilość odpadów, które mogłyby być wysłane na wysypisko.

#3 Wynajmuj, a nie kupuj

Wynajem się opłaca ponieważ jest szybki, prosty i nie wymaga angażowania dodatkowych środków finansowych. Jest wygodnym rozwiązaniem, gdy chcesz uniknąć kosztownego składowania nieużywanych palet, pojemników, skrzyń, czy kontenerów. Wynajem opakowań umożliwi Ci zrealizowanie zwiększonej ilości zamówień podczas okresu szczytu, bez dodatkowych inwestycji w zakup dodatkowych opakowań.

Koszt takich wynajmowanych palet, czy innych opakowań, nie jest duży. Rotom jest w stanie dostarczyć palety, pojemniki i inne produkty z drewna, tworzywa sztucznego, czy metalu. Najważniejszą cechą wynajmu opakowań jest to, że oferuje on usługę, która łączy w sobie wysoką jakość oraz niskie koszty utrzymania.,/p>

#4 Wprowadź pooling opakowań

Pooling, czyli obieg opakowań ogranicza generowanie odpadów na wiele sposobów. Ta usługa bazuje na wielokrotnym użyciu tych samych opakowań. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest funkcjonowanie opakowań zamkniętej pętli, tak zwanym poolu. Jest to system, który nie pozwala na to by opakowania po użyciu były umieszczone na wysypisku. Zamiast tego są wielokrotnie używane.

Na przykład palety drewniane można wykorzystać do wysyłki, przechowywania, transportu, można je również naprawić w razie potrzeby, a następnie ponownie wykorzystać w łańcuchu dostaw. Ten zamknięty cykl oznacza, że ​​przedmiot może być wielokrotnie używany.

#5 Naprawiaj uszkodzone opakowania

Naprawa i konserwacja opakowań jest jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności opakowań metalowych i drewnianych. Usługi naprawy i konserwacji w Rotom, w połączeniu z całkowitym programem zarządzania paletami, zwiększają wydajność i efektywność zapasów palet.

Konserwacja i naprawa palet, czy innych opakowań jest możliwa w przypadku produktów, które nie mogą być używane w obecnej postaci. Palety poddawane są szczegółowej kontroli pod kątem jakości. Uszkodzone elementy są wymieniane, a brakujące — uzupełniane. Jest to opcja przyjazna dla środowiska, ponieważ ponowne użycie opakowania jest zawsze lepsze niż recykling.

#6 Sprzedaj opakowania, których nie potrzebujesz

Jeśli posiadasz wiele używanych opakowań np. palet drewnianych, natomiast nie masz wystarczająco dużo miejsca na ich magazynowanie, możesz skorzystać z usługi wykupu opakowań. Rotom chętnie sprawdzi ich wartość, a następnie wykupi Twoje produkty. Dzięki temu zyskujesz środki, które możesz przeznaczyć na inne cele biznesowe.

Co więcej, możesz zdecydować się na zakup nowych opakowań połączonych z wykupem tych zużytych. Dzięki temu opakowania te nie zalegają w Twoim magazynie, a ty możesz zyskać nowy, zupełnie sprawny produkt.

Grafika pokazuje jak można zaoszczędzić koszt opakowań na przykłądzie palet EPAL

Zyskaj oszczędności dbając o zrównoważony rozwój

Z badań wynika, że przedsiębiorstwa potrzebują niejednokrotnie pomocy w określeniu przepływów oraz wolumenów opakowań, które znajdują się w obrocie, nie obliczają również całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem paletami.

Jeśli jesteś gotowy, aby zwiększyć swoją rentowność, specjaliści Rotom mogą dziś pomóc Twojej firmie. Logistyka może być skomplikowaną i wielowarstwową procedurą, a na pierwszy rzut oka nie zawsze jest oczywiste, które czynniki najbardziej przyczyniają się do niepotrzebnych kosztów.

Pozwól nam poświęcić czas na ocenę Twojego łańcucha logistycznego i zidentyfikowanie czynników generujących koszty. Następnie bezpłatnie opracujemy plan działania, który pomoże Twojej firmie osiągnąć maksymalną wydajność wysyłki, oszczędzając pieniądze i zwiększając zyski.