Wynajem opakowań — zapewnij ciągłość dostaw w zmiennych warunkach

Wynajem opakowań — zapewnij ciągłość dostaw w zmiennych warunkach

Zapytany, co czyni wielkiego hokeistę, Wayne Gretzky odpowiedział: „Dobry hokeista gra tam, gdzie jest krążek. Świetny hokeista gra tam, gdzie będzie krążek”. Z pewnością każdy z nas się zgodzi, że umiejętność przewidywania i dopasowania do tego działań może pomóc w rozwijaniu biznesu w czasie wyzwań.

Globalne zmiany gospodarcze wywołane w ostatnim czasie spowodowały zmianę priorytetów dla wszystkich firm na całym świecie. W miarę rozprzestrzeniania się epidemii i jej wpływu na człowieka, w coraz większym stopniu dotknięty jest przemysł, który pomaga zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak bezpieczna produkcja niezbędnych produktów i wymagane dostawy dla konsumentów.

Podstawą bieżąca ocena sytuacji

Obecnie obserwujemy różnice w postrzeganiu tego okresu przez różne branże. Dla jednych sektorów jest to niełatwy czas ze względu na trudności w zapewnieniu ciągłości dostaw. Z kolei inne sektory przemysłu dobrze się rozwijają lub też przeżywają swego rodzaju boom na niektóre produkty. Obecnie sytuacje rynkowe mają sporą dynamikę i zmieniają się z dnia na dzień, dlatego wiele firm przeanalizowało, jak okres pandemii może wpłynąć na obecną produkcję towarów, czy logistykę dostaw. Liderzy łańcucha dostaw skupili się na umiejętności szybkiego reagowania, aby złagodzić krótkoterminowe skutki kryzysu, czyli przede wszystkim ograniczyć ilość zakłóceń w usługach.

Dlatego poszczególne branże np., healthcare czy e-commerce skoncentrowały się na elastycznych rozwiązaniach logistycznych. Chcąc zaspokoić potrzeby klientów firmy zdecydowały się wynajem opakowań logistycznych w Rotom.

Dlaczego wynajem opakowań jest się opłaca?

Wynajem opakowań to rozwiązanie elastyczne, szybkie i niezawodne. Sprawdza się zarówno wtedy gdy problemem jest brak wystarczającego miejsca na składowanie produktów, jak i w sytuacji, gdy brakuje ci odpowiedniej ilości opakowań, którymi posłużysz się do wysyłki towaru. Do tej pory już wiele firm przekonało się o skuteczności wynajmu opakowań w momentach kryzysowych. Przeanalizujmy doświadczenia niektórych z nich.

Transport paczek na paletach plastikowych w magazynie

Nagły wzrost popytu

Pandemia koronawirusa doprowadziła do gwałtownych spadków popytu na niektóre rodzaje produktów, przy jednoczesnym przyspieszeniu wzrostu innych. Branża, która cały czas notuje wzmożony ruch w tym okresie to między innymi e-commerce. Konsumenci na całym świecie są coraz bardziej skłonni do kupowania swoich produktów innymi kanałami niż te, z których korzystali przed pandemią, co prowadzi do znacznego przyspieszenia wysyłek e-commerce i innych usług dostawy do domu.

Jeden z naszych klientów, czołowa holenderska firma w sektorze e-commerce realizuje wewnętrzny proces kompletacji zamówień używając specjalnych wózków magazynowych. Dzięki metalowym rollkontenerom możliwa jest szybka wysyłka towarów do firm pocztowych. W okresach wzmożonego ruchu w łańcuchu dostaw, tak jak ma to miejsce obecnie, korzysta z olbrzymich zasobów rollkontenerów na wynajem od Rotom. Przyśpieszona praca centrów dystrybucyjnych służy sprawnej realizacji zamówień i zwiększeniu dostępności dostaw jeszcze tego samego dnia.

Pracownik ładuje wynajmowane rollkontenery do naczepy ciężarówki

Spory ruch odnotowuje również branża medyczna, czy farmaceutyczna. Centra dystrybucji odpowiedzialne za organizację dostaw w tych branżach wchodzą wtedy na wyższe obroty, aby sprostać nagłemu zwiększeniu zamówień.

W Holandii kilka dużych klientów z branży healthcare prowadzi działalność jako hurtownicy dostarczający leki i inne materiały medyczne do opieki zdrowotnej. Dzięki współpracy z Rotom jako partnerem w kwestii wynajmu, firma jest w stanie i zaspokoić potrzeby swojego sektora, ponieważ dostarczyliśmy im kontenery rolkowe zgodne ze specyfiką branży, czyli spełniające najwyższe normy jakości i higieny. Oprócz tego klienci z sektora medycznego wynajmują inne opakowania higieniczne takie jak palety plastikowe czy pojemniki z możliwością plombowania.

Kontenery rolkowe nie zabierają dużo miejsca podczas składowania

Kiedy firmy mają wzmożony ruch, potrzebują wtedy zwiększyć dystrybucję ponieważ łańcuch dostaw musi sprostać zwiększonej ilości zamówień i wysyłek. Nie ma nic gorszego niż przestoje w produkcji lub w łańcuchu dostaw spowodowane brakiem właściwych opakowań. Niezbędna jest wtedy większa ilość produktów takich jak palety plastikowe, palety drewniane, skrzyniopalety lub pojemniki plastikowe. Wynajem opakowań umożliwia elastyczne podejście w takiej sytuacji bez dodatkowych inwestycji. Trudno obecnie jest przewidzieć jak długo dana sytuacja potrwa, a korzystając z wynajmu opakowań zyskujesz na czasie.

Spadek popytu i nadprodukcja

Druga sytuacja, z którą mierzy się wiele firm to przestój produkcyjny lub wyraźne spowolnienie. Kiedy działa produkcja, przygotowane towary trzeba gdzieś magazynować. Jeśli potrzebujesz więcej możliwości składowania produktów przydatne mogą się okazać opakowania i mobilne regały magazynowe dostępne na wynajem. Mając możliwość dowolnego ustawiania regałów dostosujesz logistykę magazynu do aktualnej sytuacji w swojej firmie. Co więcej, nie inwestujesz w zakup nowych opakowań co jest niezwykle istotne gdy z powodu spadku popytu rosną koszty. Kiedy sytuacja się zmieni, nie musisz wtedy ponosić niepotrzebnych kosztów magazynowania i utrzymania opakowań, gdy zalegają nieużywane w magazynie.

Mobilne regały magazynowe pomieszczą dodatkowy towar

Czas pandemii to z pewnością spore wyzwanie dla wielu firm. Jednak przy wszystkich trudnościach z nią związanych jest ona także okazją do potencjalnie pozytywnych zmian. Wymaga stosowania dużej elastyczności w podejmowanych działaniach oraz szukania nowych rozwiązań.

Z pewnością wynajem opakowań logistycznych to niezwykła pomoc w tym czasie oraz na przyszłość. Służymy w tej kwestii pomocą i radą. Jeśli potrzebujesz więcej produktów na wynajem takich jak palety, pojemniki czy rollkontenery, niezwłocznie uzupełnimy brakujące ilości. Dostarczymy je szybko abyś mógł pracować bez zakłóceń. A może potrzebujesz wydłużyć czas wynajmu? Nie stanowi to dla nas żadnego problemu. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak wynajem opakowań może pomóc Twojej Firmie. Jesteśmy pewni, że z tego rozwiązania będziesz mógł skorzystać także w późniejszym okresie.