Dowiedz się, dlaczego rollkontenery mają kluczowe znaczenie dla Twojej firmy

Dowiedz się, dlaczego rollkontenery mają kluczowe znaczenie dla Twojej firmy

Pewnego wieczoru 1937r Sylvan N. Goldman, właściciel sieci supermarketów Humpty Dumpty w Oklahoma City, zastanawiał się jak poprawić sprzedaż w swoim sklepie, tak by klienci kupowali więcej towaru, niż ten, który mogli utrzymać w ręcznym koszyku. Wtedy zauważył w pokoju dwa składane krzesła i wpadł na pomysł skonstruowania wózka na zakupy. Z pomocą pracownika, Freda Younga, Goldman opracował prototyp wózka zakupowego, który z czasem stał się standardem w każdym sklepie.

Wraz z rozwojem logistyki w latach 70-tych XX wieku, powstawało coraz więcej ulepszeń również w zakresie ułatwienia pracy pracownikom magazynów oraz szybszej kompletacji towarów. Powstanie wózków siatkowych na kółkach znacznie uprościło przemieszczanie towarów w magazynie. Obecnie rollkontenery siatkowe są niezbędnym nośnikiem ładunków w wielu branżach od obiektów takich jak szpitale, pralnie, czy supermarkety, przez sieci detaliczne, które potrzebują transportu towarów z magazynów czy centrów dystrybucji do sklepów

Solidne kontenery rolkowe to dziś prawdziwi mistrzowie transportu: są tak elastyczne, że dostosowują się do przewożonego asortymentu i transportują produkty bezpiecznie i płynnie do miejsca przeznaczenia. Co ciekawe wózki te to niezwykłe narzędzie logistyczne ponieważ na jednym wózku towar jest przewożony od punktu dystrybucji, do półki sklepowej. Warto poznać zalety różnych modeli rollkontenerów, tak by konfigurować w taki sposób, by dostosować do swoich potrzeb.

Konstrukcja rollkontenera dopasowana do swojej roli

Przy wyborze odpowiedniego rollkontenera ważne jest, by pasował do istniejącego łańcucha dostaw. Może najczęściej wybierasz wózki siatkowe, które stanowią kontynuację poprzedniego wyboru odpowiedniego narzędzia logistycznego. Jeśli jednak nie do końca spełniają swoją funkcję bądź zauważasz możliwość dokonania ulepszeń w transporcie, zastanów się nad wyborem konstrukcji dobranej do Twojego obszaru zastosowań.

Wózki siatkowe mogą być w wersji składanej oraz gniazdowej. Każda opcja ma swoje zalety. Rollkontenery składane to takie, których dno (najczęściej plastikowe) można złożyć w kierunku wzdłużnym. Taki roll kontener oszczędza dużo miejsca podczas transportu i przechowywania. Jest to idealne rozwiązanie dla kurierów, firm wysyłkowych lub firm, które wymagają dodatkowych kontenerów rolkowych w okresach wzmożonego ruchu. Natomiast i nie chcą by kontenery rolkowe zajmowały zbyt dużo miejsca poza sezonem, kiedy nie są używane. Wtedy można się zdecydować na wynajem kontenerów rolkowych składanych.

Etapy składania rollkontenera

Jest też duża grupa rollkontenerów gniazdowych. Konstrukcja podłogi wózka w kształcie litery A tworzy składany, unikalny system zawieszenia, z podnoszoną platformą na sprężynie. Konstrukcja gniazdowa sprzyja wstawianiu tego kontenera jeden w drugi, tak by zaoszczędzić na miejscu składowania. Jest to bardzo popularne rozwiązanie ponieważ w drodze powrotnej kontenery mogą powrócić do bazy w dużej ilości, co wyraźnie zmniejsza koszt transportu.

Gniazdowanie rollkontenerów to ustawianie ich jeden w drugi, tak by oszczędzić miejsce.

Ilość ścian wózka siatkowego również ma znaczenie

Ilość ścian wózka zależy ściśle od jego zastosowań. Jest to ściśle uzależnione od tego, co ma przewozić i do jakiego stopnia dany produkt ma być chroniony. Na przykład w celu transportu przedmiotów o dużych gabarytach dość często stosuje się kontener rolkowy 2-ścienny zawierający tylko podstawę, kółka i dwie stałe ściany. Aby zabezpieczyć towar, można stosować taśmy spinające. Jednak w celu zbierania małych przedmiotów zamawia się zwykle kontener rolkowy 3-ścienny lub 4- ścienny z metalową półką do dzielenia wewnętrznej objętości kontenera, co nie tylko poprawia bezpieczeństwo pracy, ale także chroni zebrane przedmioty w dolnej części kontenera przed waga elementów ułożonych w stos w tej samej partii.

Kontenery bardziej zabudowane siatką metalową powodują, że nie potrzebujesz zużywać dużych ilości folii stretch jak wcześniej, co pozytywnie wpływa na oszczędność Twoich kosztów oraz ochronę środowiska zmniejszając ilość niepotrzebnych opakowań.

Z kolei rollkontenery zamykane tak zwane antywłamaniowe zabezpieczają towar przed kradzieżą ponieważ wszystkie strony kontenera, łącznie z górną powierzchnią, są zamknięte siatką wraz z zamknięciem na kłódkę lub plombę. Pozwala to na bezpieczny transport cennych produktów bez ryzyka zniszczeń czy włamania.

Łatwa kompletacja towaru w magazynie

Kontenery rolkowe, nazywane potocznie, wózkami magazynowymi świetnie sprawdzają się w marketach i centrach dystrybucyjnych, ułatwiając konfekcjonowanie. Stanowią standardowe wyposażenie każdego centrum dystrybucyjnego. W ofercie posiadamy wózki do konfekcjonowania które są idealnym narzędziem do pracy choćby w branży e-commerce. Na przykład wózek metalowy do kompletacji o wymiarach 1143x628x1805 mm jest łatwy do sterowania, z drabinką pokrytą gumą antypoślizgową wspiera personel w kompletacji towaru, zmniejszając ilość popełnianych błędów do minimum. Inne rodzaje wózków do komisjonowania produktów to takie, które są specjalnie dostosowane do pojemników euronorm, lub rollkontenery 3 ścienne z półkami, które zwiększają wygodę kompletacji ponieważ z jednej strony znajduje się uchwyt do pchania, a z drugiej łatwe dojście do zawartości wózka.

Wyjątkowa konstrukcja siatki cechą rollkontenerów pralniczych

Osobną kategorię rollkontenerów stanowią wózki stosowane w pralniach i hotelach do przechowywania bielizny pościelowej. Przestrzenie siatki są większe, metal jest ocynkowany, żeby zabezpieczyć konstrukcję przed rdzewieniem ponieważ pralnie to wilgotne środowisko. Z przodu wózka znajduje się klapa otwierająca się do połowy, aby z łatwością wrzucać tam pościel. Model rollkontenera pralniczego o wymiarach 990x665x1660 mm o wymiarach 990x665x1660 mm jest dodatkowo wyposażony w plastikową podszewkę rollkontenera, która od środka wózka chroni towar przed podarciem. Rollkontenery pralnicze to bardzo praktyczny produkt zaspokajający potrzeby specyficznych wymagań pralni, czy szpitali, co więcej minimalizuje ręczne przenoszenie ładunków.

Kontener izotermiczny, czyli rollkontener do zadań specjalnych

Kontenery chłodnicze to specjalna grupa rollkontenerów, której zadaniem jest utrzymanie produktów w niskiej temperaturze podczas transportu. Jest to niezwykle ważne w branży spożywczej, aby cały łańcuch dostaw przebiegał płynnie, bez zakłóceń i utraty jakości produktów. Mamy w ofercie rollkontenery o różnych pojemnościach, ale wszystkie posiadają certyfikat ATP, czyli znak europejskiego organu odpowiedzialnego za międzynarodowy transport łatwo psującej się żywności. Ponadto kontener izotermiczny spełnia wymogi bezpieczeństwa żywności i posiada certyfikat HACCP.

Wyróżniającą cechą rollkontenerów izotermicznych jest fakt, iż posiadają one obudowy z EDPM(z membraną gumową), co oznacza, że każdy kontener jest wykonana z jednego kawałka formowanego rotacyjnie polietylenu, dzięki czemu jest łatwy do czyszczenia i nie traci swoich właściwości termicznych. Co więcej, ten typ obudowy zapewnia możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur oraz posiada odporność na wiele substancji chemicznych w tym zasad, kwasów i soli, co zapewnia dłuższą pracę pojemnika. Kontener posiada również cztery ergonomiczne uchwyty, które znacznie ułatwiają obsługę kontenerów, jaki i transport.

Wybierz koła dopasowane do miejsca i rodzaju podłoża

Każdy rollkontener jest wyposażony w cztery koła, z czego dwa są skrętne, a dwa stałe, co ułatwia manewrowanie. Dodatkowy hamulec umożliwia utrzymanie wózka w jednym miejscu podczas rozładunku towaru np w sklepie czy magazynie. Kwestia wyboru zestawu kół jest indywidualna i zależy od zastosowań wózka w danym miejscu. Mówiąc o zestawach kołowych dopasowanych do kontenerów rolkowych trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Nośność - czyli do jakich obciążeń to koło się nadaje

Koła o średnicach 100 i 125 mm są przeznaczone do bardzo szerokich zastosowań do udźwigu 250 kg. Standardowo koła tej serii wyposażone są w łożyska ślizgowe oraz igiełkowe. Kiedy wymagamy, aby zestawy kołowe przenosiły duże udźwigi, warto wybrać koła o udźwigach do 600 kg np, koła do rollkontenerów wykonane z poliuretanu o średnicy 125mm. Standardowo zestawy te są dostarczane z łożyskami igiełkowymi lub precyzyjnymi łożyskami kulkowymi 100 i 125 mm.

Są też specjalne zestawy przemysłowe z przeznaczeniem do najbardziej wymagających zastosowań. Te wysokiej jakości zestawy kołowe są odporne na uderzenia i przeciążenia, ich żywotność jest 30-krotnie dłuższa w porównaniu ze standardowymi zestawami. Mogą być one myte pod ciśnieniem ponieważ wszystkie łożyska są całkowicie uszczelnione. Z tego powodu nadają się do pracy w ekstremalnych warunkach, przemyśle mięsnym, chemicznym farmaceutycznym i wielu innych.

Zastosowanie - czyli gdzie będzie pracował rollkontener

Konieczne jest również ustalenie, na jakiej powierzchni będzie pracować, im bardziej nierówna powierzchnia, tym większa powinna być średnica kół. Kolejną sprawą jest również wybór materiału, z którego wykonane są koła. Np zestawy kołowe pracujące w chłodniach muszą znieść duże różnice temperatur, więc najczęściej są to koła wykonane z poliuretanu i polipropylenu. Natomiast koła, które będą dostosowane do wózków pracujących w szpitalach i hotelach muszą być ciche, czyli mieć bieżnik z termoplastycznej gumy, aby nie przeszkadzać swoim hałasem.

Szeroki wachlarz rollkontenerów

Nie sposób w tym artykule omówić wszystkich rodzajów wózków siatkowych i ich zastosowań. Dlatego zachęcamy Cię do przejrzenia oferty Rotom na kontenery rolkowe i w zależności od potrzeb i wymagań na pewno znajdziesz taki, który spełni swoją funkcję. Od specjalnych wózków siatkowych pracujących w supermarketach po kontenery izotermiczne, istnieje szeroki wybór produktów o różnych cechach, pojemnościach i wadze. Zastanów się jak możesz jeszcze bardziej usprawnić swój łańcuch dostaw i zadbać o komfort pracy swoich pracowników. Jeśli masz pytania o potrzebny rodzaj wózka siatkowego, niestandardowe wymiary, bądź też większe ilości wyślij zapytanie, a specjaliści Rotom bezpłatnie udzielą fachowej pomocy.