Palety EPAL - Cechy prawidłowej palety EUR

Palety EPAL - Cechy prawidłowej palety EUR

Współczesna gospodarka nie mogłaby się obyć bez europalet. Są to produkty używane na całym świecie do różnych celów. Eksportują towary drogą morską, powietrzną, są używane na liniach produkcyjnych bądź umożliwiają przechowywanie w magazynie. W związku z tym, że prócz palet standardowych, są również te specjalnie standaryzowane, czyli palety euro warto się dowiedzieć czym konkretnie się charakteryzują europalety i dlaczego powstały.

Skromne początki palet Euro, z czasem wielki sukces

Europalety to najczęściej używane palety w Europie o wymiarach 1200 x 800 mm. Ich historia zaczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to Międzynarodowy Związek Kolei potrzebował palety, która miałaby standardowe wymiary i cechy. Było to konieczne, aby zoptymalizować załadunek i rozładunek wagonów. Ostatecznie paleta euro została opatentowana w 1961 roku przez Międzynarodowy Związek Kolei.

Standaryzowana paleta euro okazała się sukcesem ze względu na swoją wydajność i zaczęto ją stosować nie tylko w Europie, ale również w Ameryce Północnej, a nawet Azji Środkowej. Najpierw stosowana głównie w przemyśle kolejowym, z czasem znalazła swoje zastosowanie w większości gałęzi przemysłu. Obecnie wiele europejskich firm wykorzystuje tzw. European Pallet Pool, czyli obieg palet polegający na systemie porozumień między producentami a firmami zajmującymi się wymianą lub naprawą palet używanych do transportu towarów.

Wymiary i materiał użyty do produkcji Europalet

Dokładne wymiary palety euro to 1200mm x 800mm x 144mm. Jest to czterokierunkowa paleta najczęściej wykonana z drewna przybijanego 78 specjalnymi gwoździami według ustalonego wzoru. Waga palety EPAL to ok. 25 kg. Bezpieczne obciążenie robocze palety EUR / EPAL wynosi 1500 kg. Maksymalne dodatkowe obciążenie może wynosić do 4000 kg podczas układania w stos. Paleta Euro może ważyć do 1500 kg przy równym obciążeniu, w przeciwnym razie limit wynosi 1000 kg (źródło Wikipedia).

Europalety drewniane są bardzo powszechnym standardem w transporcie towarów między krajami europejskimi. W przypadku uszkodzeń mogą być naprawiane, nie tracąc swoich charakterystycznych właściwości. Usługa naprawy i konserwacji europalet drewnianych jest wykonywana w Rotom Polska w profesjonalny sposób, dbając o wysoki standard Twoich opakowań.

Charakterystyczne cechy palety Euro

Palety EUR posiadają następujące charakterystyczne cechy:

  • ściśle określone wymiary zewnętrzne oraz wymiary poszczególnych elementów;
  • znak EUR w owalu na prawym wsporniku;
  • znak kolei lub EPAL w owalu na lewym wsporniku;
  • oznaczenie alfanumeryczne na środkowym wsporniku według następującego wzoru - NNN-R-MM (Numer licencji . — Rok — Miesiąc produkcji palet);
  • oznaczenie obróbki termicznej ISPM15/ Palety EURO z cechą EPAL produkowane od 1.01.2010 r. muszą obowiązkowo przejść termiczną obróbkę fitosanitarną ISPM15 potwierdzoną nadaniem znaku IPPC. Od 1.01.2011 r. muszą być suszone w specjalnej komorze tak by wilgotność nowych europalet nie przekraczała 22%.
  • klamra na środkowym wsporniku;
  • równe ścięcia wszystkich czterech narożników palety na całej jej wysokości;
  • gwóźdź certyfikujący dla palet naprawionych. Firma Rotom posiada Licencje organizacji EPAL, która uprawnia nas do naprawy oraz sprzedaży używanych palet drewnianych EURO EPAL.

Gwoździe poświadczające naprawę palet według standardów EPAL

Pooling palet w Rotom Polska

Aby przezwyciężyć problemy związane z brakiem standaryzacji palet, opóźnieniami logistycznymi, bądź niepotrzebnym zakupem nowych produktów, Rotom oferuje obieg palet. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli codziennie wysyłasz produkty do swoich Klientów używając europalet. Wykorzystując obieg opakowań nie musisz ciągle kupować nowych palet, ale wykorzystać ponownie te, które posiadasz.

Jesteśmy odpowiedzialni za kontrolę jakości palet, klasyfikację, naprawę i konserwację. Dobieramy najkorzystniejsze dla opakowania dla firm lub dostosowujemy palety do Twojego obecnego obiegu. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie dla firm potrzebujących wsparcia w zakresie administrowania poolingiem opakowań, tak by rozwijać się w sposób zrównoważony, promując ponowne użycie opakowań i recykling.