Dowiedz się więcej na temat produkcji palet drewnianych

Dowiedz się więcej na temat produkcji palet drewnianych

Palety drewniane są powszechnie stosowanym nośnikiem logistycznym na całym świecie. Są niezbędnym ogniwem łańcucha dostaw, magazynowania i transportu. Według najnowszych badań rynku przeprowadzonych przez analityków, wielkość rynku opakowań z drewna wzrośnie o ponad 4% w okresie 2019-2023.

 

Ze względu na rozwój handlu internetowego oraz wzrost ilości centrów logistycznych, w wielu krajach w Europie zwiększa się zapotrzebowanie na opakowania drewniane standaryzowane jak palety EPAL, ale również palety wykonywane na specjalne zamówienie pod potrzeby określonego produktu.

Masowa produkcja standardowych palet drewnianych

Obecnie naszym Klientom proponujemy produkt, który od razu przekonuje swoją jakością. Aby tak było za każdym razem, świetnie w tej kwestii spełniają się rozwiązania zautomatyzowane, ze względu na oszczędność materiałów oraz powtarzalność produkcji.

Hala produkcyjna z maszynami CAPE do produkcji palet drewnianych

Wydajność linii produkcyjnych maszyn CAPE pozwala nam szybciej reagować na żądania Klientów. Przy 2-3 pracownikach nowy system robotów produkuje 320-340 palet na godzinę, do 4500 dziennie na dwie zmiany. Nowy system CAPE obejmuje wiele stacji wyposażonych w roboty co niewątpliwie zwiększa elastyczność i zmniejsza wymaganą ilość obsługujących pracowników.

Palety drewniane nietypowe, czyli opakowanie według specjalnego projektu

Produkujemy również drewniane palety na zamówienie, które są dostarczane z konkretnymi opcjami i dostosowaniami, tak by, jak najlepiej zaprojektować je do danego zadania. Palety na specjalne zamówienie są produkowane na linii półautomatycznej i ręcznie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Każdy z elementów palety wykonywany jest oddzielnie, a później na osobnej linii poszczególne elementy są łączone w całość.

Robot CAPE w trakcie masowej produkcji palet

Aby dodatkowo usprawnić procesy produkcyjne, zainstalowano specjalny robot do produkcji palet i skrzyń drewnianych ABB RN4017. Praca robota w pełni spełnia nasze oczekiwania ponieważ znacznie przyspieszył on naszą produkcję oraz zapewnił wysoką jakość dzięki 100% powtarzalności wykonywanych działań. Obecnie codziennie jest w stanie wyprodukować przeszło 1500 sztuk palet! 

Nowoczesna linia do produkcji palet drewnianych przyspiesza produkcję

Produkcja palet nietypowych, a ich wpływ na biznes

1. Optymalizacja opakowania

 

Niekiedy produkt wymaga szczególnych rozwiązań. Czasem są to wyjątkowo ciężkie produkty, mające duże rozmiary, wówczas potrzebne są specjalne palety, które wytrzymają ciężar takiego produktu. Mamy doświadczenie w projektowaniu opakowań dla np. sprzętu AGD, RTV, pomp, systemów wentylacyjnych, czy branży budowlanej.

 Palety drewniane na specjalne zamówienie są dostarczane zgodnie z konkretną specyfikacją, tak by w pełni dopasować je do danego produktu. Obejmuje to również dopasowanie odpowiednio wytrzymałego materiału, nietypowej konstrukcji czy indywidualnych wymiarów. Drewno dają swobodę w projektowaniu nawet najbardziej skomplikowanych produktów. Więcej o zaletach palet na specjalne zamówienie przeczytasz w artykule "Jak palety niestandardowe zmieniają Twój biznes"

2. Opłacalność i bezpieczeństwo produktu

Opakowanie produkowane pod wymiar produktu jest niezwykle opłacalne. Daje to wymierne oszczędności w łańcuchu dostaw pod kątem ochrony produktu, jak również kosztów transportu. Poza tym unika się w ten sposób nadprodukcji materiału, co niewątpliwie sprzyja polityce zrównoważonego rozwoju w zakresie dobrego wykorzystania zasobów. Dodatkowo opakowanie zaprojektowane pod potrzeby indywidualnego produktu ułatwia zarządzanie przestrzenią magazynu, nie powodując niepotrzebnego marnotrawienia powierzchni.

3. Inne wymogi łańcucha dostaw

Projektowanie palet na specjalne zamówienie sprzyja temu by produkcja była zoptymalizowana pod życzeu dopasowujemy się do Klienta.

Paleta drewniana niestandardowa wykonana specjalnie pod produkcję telewizorów

Jak wygląda proces tworzenia i produkcji palety niestandardowej?

#1 Etap

W początkowej fazie zbieramy wszelkie dane o produkcie, sposobie pakowania, wadze, rodzaju transportu, sposobu składowania itd. w sytuacji gdzie specjaliści Rotom mają zaprojektować nownie Klienta. Niekiedy może być potrzeba zaprojektowania takiego opakowania by np. na palecie zmieściła się specyficzna ilość produktu np 200 sztuk - wtedy bez probleme opakowanie. Może też Klient od razu przyjść z gotową specyfikacją, wtedy na jej podstawie rozpoczynamy produkcję.

#2 Etap

Dotyczy wykonania wstępnego projektu oraz jego optymalizacji pod kątem konstrukcji i wytrzymałości.

#3 Etap

W tym czasie wykonuje się wzory do testów. Próbki tworzymy po to by sprawdzić jak palety zareagują podczas składowania, transportu. Wszystko to po to, aby jakość opakowania nie zawiodła naszego Klienta.

#4 Etap

To analiza danych. Zbieramy informacje po testach, jak produkt zareagował, czy wszystko przebiega zgodnie z planem, czy może potrzeba dokonać jakiejś korekty w projekcie.

#5 Etap

Jeśli stwierdzimy po analizie, że trzeba dokonać jakichś zmian, wtedy w projekcie dokonujemy poprawek. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, nie chcemy pominąć żadnego etapu produkcji.

#6 Etap

W tym czasie następuje produkcja próbnej partii palet drewnianych i ostateczne sprawdzenie.

#7 Etap

To produkcja właściwa. Jesteśmy już przekonani, że opakowanie spełnia wszystkie standardy i normy jakości dlatego wprowadzamy produkt do masowej produkcji. Na każdym etapie produkcji palet nietypowych zapewniamy pełne wsparcie naszych specjalistów z działu R&D, jak również handlowców. Jeśli produkt ma pracować poza granicami UE dbamy o to by spełniał standardy ISPM 15.

Podsumowanie zalet projektowania palet drewnianych:

    • Palety o nietypowej konstrukcji zwiększają wydajność łańcucha dostaw — co wymiernie wpływa na oszczędności. Każdy wykonywany przez nasz projekt jest darmowy, więc nie ponosisz dodatkowych kosztów.
    • Nietypowa konstrukcja nie zawsze jest droższa od standardów — okazuje się, że przy dużej produkcji palety niestandardowe przynoszą dodatkowe oszczędności zamiast kosztów.
    • Nietypowa konstrukcja nie przeszkadza w tym, by poddać palety usłudze odzysku opakowań. Korzystając z palet nietypowych, których jesteś właścicielem możesz odzyskiwać takie palety oraz naprawiać, tak by ponownie je wykorzystywać w obiegu.

Jesteśmy doświadczonym producentem zarówno standardowych palet drewnianych, jak i nietypowych. Możemy Ci zapewnić ilości detaliczne, jak i hurtowe. Jesteśmy w stanie wyprodukować palety praktycznie w każdym możliwym wymiarze! Masz więcej pytań co do palet drewnianych? Wyślij zapytanie poniżej lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.

Produkty polecane