Czym są rollkontenery i dlaczego ich potrzebujemy?

Czym są rollkontenery i dlaczego ich potrzebujemy?

Czy wiesz, że 20% zgłoszonych wypadków w sieciach supermarketów oraz 35% zgłoszonych wypadków w sektorze firm dystrybucyjnych jest spowodowanych niewłaściwą obsługą rollkontenerów? Wg raportu przygotowanego przez Instytut HSE w UK nieumiejętne stosowanie pojemników siatkowych jest przyczyną dużej ilości wypadków.

Rollkontenery to platformy o wielkości mniej więcej połowy palety, z czterema kółkami i siatką metalową, służące do przechowywania towarów podczas transportu. Można wybrać wózki z 2, 3 4 ściankami w zależności od zastosowań.

3-ścienny rollkontener z 4 półkami

Kontenery siatkowe na kółkach są niezbędnym rozwiązaniem logistycznym stosowanym w wielu branżach takich jak np. medyczna czy spożywcza. Ułatwiają transport towarów z centrów dystrybucji do sklepów detalicznych, stanowiąc także podstawę transportu produktów w supermarketach do uzupełniania zapasów na półkach.

W branży medycznej rollkontenery świetnie spełniają swoje funkcje, ponieważ są higieniczne i czyste, oraz transport odbywa się w sposób cichy i płynny. Zracji swojego zastosowania rollkontenery są bardzo popularne w wielu innych branżach.

Zastosowanie rollkontenera jako kosza na pranie w szpitalu

Jednakże pracując z pojemnikami siatkowymi na kółkach niezbędne jest wzięcie pod uwagę kilku ważnych wskazówek bezpieczeństwa. Nie uwzględniając tych istotnych kwestii można doprowadzić do wypadku podczas transportu.

Kilka ważnych wskazówek bezpieczeństwa do zastosowania w twoim magazynie podczas używania rollkontenerów:

Bezpieczeństwo załadunku i rozładunku

Jedną z głównych przyczyn urazów i wypadków w magazynach jest duże tempo załadunku i rozładunku towarów z rollkontenerów, bez robienia przerw dla pracowników. Czasami wymagania są bardzo wysokie, przez co pracownicy pracują dodatkowych godzin, aby zwiększyć wydajność magazynu.

Przygotowanie towaru do wysyłki w magazynie przy użyciu rollkontenera

Ciągłe dźwiganie może powodować bóle i urazy mięśni. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy robili sobie przerwy w trakcie pracy. Ponadto niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających, aby ich mięśnie mogły się rozluźnić. Utrzyma to ich zdrowie i zapobiegnie wszelkiego rodzaju obrażeniom.

Konieczne jest również używanie dobrej jakości rollkontenerów, (Tutaj możesz przejrzeć naszą ofertę kontenerów rolowanych), który zapewnia bezpieczny załadunek i rozładunek. Przestrzeganie tych prostych kroków pozwoli uniknąć obrażeń i wypadków w miejscu pracy. Dlatego należy zadbać o zachowanie wskazówek bezpieczeństwa podczas zadań załadunku i rozładunku w magazynie.

Zabezpiecz ściany rollkontenera taśmami spinającymi

Aby uniknąć wypadków związanych z przesuwaniem się towarów umiejscowionych na górze rollkontenera warto zadbać odpowiednią stabilizację ładunku. Świetnie do tego nadają się taśmy spinające oraz akcesoria do taśm. Chcesz zabezpieczyć i wzmocnić towar w rollkontenerze ? Wybierz mocną taśmę PP, (tkanina+plastik), ponieważ jest mocna, wytrzymała i elastyczna. Warto też przeszkolić pracowników aby przy obsłudze rollkontenerów nie zapominali o zabezpieczeniu taśmą spinającą.

Taśma spinająca zabezpiecza towar w rollkontenerze

Bezpieczny przemieszczanie rollkontenerów

Ważne jest, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni w zakresie przemieszczania wózków siatkowych w miejscu pracy. Mimo że pojemniki można wyciągnąć do miejsca przeznaczenia, powoduje to wysoki poziom naprężeń udarowych, które mogą powodować obciążenia i obrażenia u operatora wózków siatkowych. Dlatego rollkontenery powinny być przepychane wokół miejsca pracy tylko z prędkością chodzenia, aby nie nabrały nadmiernego rozpędu, który mógłby utrudnić ich nagłe zatrzymanie w sytuacji awaryjnej. Pamiętaj również by przed załadunkiem hamulec był zablokowany - to unieruchomi wózek w trakcie załadunku.

Pracownicy powinni również zadbać o to, aby jedna osoba ręcznie sterująca wózkiem obsługiwała tylko jeden kontener na raz. W dużych magazynach celu zaoszczędzenia czasu stosuje się wózki elektryczne, które mogą przewieźć kilka sztuk jednorazowo. Jednak mimo wszystko trzeba dbać o kontrolę nad przewożeniem większej ilości rollkontenerów.

Pochyłości i nierówny teren

Przesuwanie gniazdowych wózków siatkowych w górę i w dół po pochyłym i nierównym podłożu może powodować niebezpieczne sytuacje. Odrobina nieostrożności przy pochyłym kontenerze może doprowadzić do dużego wypadku. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zachować ostrożność w takiej sytuacji.

W takiej sytuacji najlepiej jest przemieszczać ciężkie towary powoli i pchać je po rampach, zamiast próbować przewidzieć, jak zachowa się obciążony rollkontener na pochyłej powierzchni. W sytuacjach, w których rollkontenery muszą być przesuwane po takich powierzchniach, wskazane jest, aby wielu pracowników pomagało przesuwać kontener, zapobiegając jego przewróceniu się lub wymknięciu się spod kontroli.

Dobrą praktyką jest też to, by najpierw przewidzieć ruch zagnieżdżonych pojemników na kółkach nad nachyloną płaszczyzną z niewielkim ciężarem oraz nie ładować dużych ciężarów. To pomoże w zadbaniu o bezpieczny ruch rollkontenera.

Koła jako punkt styku

Kółka w wózkach siatkowych stosowane do płynnego poruszania się po podłodze magazynów, fabryk i sklepów, muszą być dobrze konserwowane, aby uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem. Ponieważ te części są w ciągłym użyciu, mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub łożyska mogą ulec zużyciu, powodując tarcie pojedynczego koła w rollkontenerze, wpływając na ruch jednostki jako całości.

Jeśli rollkontener nie porusza się płynnie, może to powodować problemy dla operatora, ponieważ wtedy ruch pojemnika jest nieprzewidywalny, co może prowadzić do problemów bezpieczeństwa, np. dłonie, stopy i kończyny mogą zostać uwięzione między kontenerem a innymi powierzchniami, takimi jak ściany inny rollkontenery lub półki sklepowe. Istotne jest, aby każda firma stosująca stosowała regularny harmonogram konserwacji, w którym koła każdej klatki są sprawdzane pod kątem wad, a wszelkie problematyczne koła są natychmiast wymieniane.

Nigdy nie przeciążaj pojemników

Jednym z najczęstszych powodów wypadków z kontenerami siatkowymi w magazynach jest przeładowanie. Często pracownicy kuszą się na nadmierne załadowania kontenerów, aby wykonać zadanie w szybszym tempie. Jednak nigdy nie należy tego robić.

Lepiej jest dwa razy jechać z mniejszą liczbą towarów i być bezpiecznym niż jechać raz przeciążonym co stwarza niebezpieczną sytuację. Należy zawsze przestrzegać limitów obciążeń. Ponadto bezpieczniej jest zejść poniżej maksymalnej ładowności kontenera niż wyjść poza niego. Pamiętaj również o sposobie układania towarów. Najcięższe rzeczy zawsze pakujemy na dole, lżejsze u góry, wtedy rozkład towaru w rollkontenerze jest odpowiedni. W Rotom posiadamy rollkontenery specjalnie przeznaczone do ciężkich ładunków o nośności do 600 kg.

Właściwe zastosowanie rollkontenerów

Obecnie dostępna jest ogromna różnorodność różnych rollkontenerów, od wytrzymałych konstrukcji stalowych po lekkie wózki ze składanymi bokami, które można łatwo przechowywać w razie potrzeby. Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania kontenerów w miejscu pracy jest wybranie pojemników na kółkach odpowiednich dla swoich wymagań.

Może się zdarzyć, że właściciele firm będą musieli skonsultować się z menadżerami i pracownikami, aby dowiedzieć się, jakie wyzwania wiążą się z użyciem rollkontenerów. Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób używane są wózki siatkowe w firmie, można wybrać odpowiednie kontenery aby przeładunek i przemieszczanie zapasów były wolne od wypadków.

Właściwe zastosowanie rollkontenerów

Podsumowanie zasad bezpieczeństwa:

  • Pchaj kontener przed sobą utrzymując równe plecy, nie ciągnij go za sobą
  • Zawsze używaj dwóch rak, trzymając rollkontener na wysokości ramion
  • Chwyć wózek siatkowy od strony kółek skrętnych - ułatwisz sobie prowadzenie
  • Sprawdź czy do kół nie dostały się żadne zanieczyszczenia, np. folie, które mogą utrudnić operowanie wózkiem
  • Zablokuj hamulec w kołach przed załadunkiem
  • Używaj rękawic i butów ochronnych
  • Zadbaj o czystą i równą podłogę - zanieczyszczone i nierówne podłoże zwiększa ryzyko uszkodzenia kół oraz wymaga większej siły
  • Używaj tylko sprawdzonych i bezpiecznych rollkontenerów, uszkodzone składuj oddzielnie

Bezpieczna obsługa wózków siatkowych

Wynajem rollkontenerów to wymierny zysk dla firmy

Jeśli już zdecydowałeś się określone kontenery mając na celu bezpieczne użytkowanie, z pewnością zastanawiasz się nad opcją zakupu lub wynajmu kontenerów siatkowych.
W Rotom oprócz zakupu oferujemy wynajem rollkontenerów na bardzo korzystnych warunkach. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ma zastosowanie, gdy potrzebujesz bardzo szybko rollkontenerów w okresie zwiększonej ilości zamówień czy szczytu sezonu lub też, kiedy nie możesz czekać dłuższy czas na dostawę zakupionych kontenerów.

Wynajem jest też dla przedsiębiorcy bardzo wygodny, ponieważ nie wymaga kosztownego magazynowania nieużywanych kontenerów. Jest to szybki i prosty sposób na zrealizowanie większej ilości zamówień bez inwestowania dodatkowych środków w zakup opakowań. Jest to także elastyczne rozwiązanie, bo z łatwością możesz przedłużyć okres wynajmu rollkontenerów.
W Rotom dbamy także o to by rollkontenery spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa ponieważ dbamy o konserwację wózków, dzięki czemu wynajmowane rollkontenery są sprawdzone i łatwe w zastosowaniu.

 

Zobacz pełną ofertę wózków

Produkty polecane