Wykorzystaj odpowiednie opakowania logistyczne w procesie elektrorecyklingu

Wykorzystaj odpowiednie opakowania logistyczne w procesie elektrorecyklingu

Według magazynu Science Daily, na całym świecie wytwarza się około 50 mln ton e-odpadów rocznie, a tylko 20% z nich jest poddawanych recyklingowi. Większość pozostałych 80% trafia na wysypiska, gdzie stają się poważnym problemem środowiskowym. Szacuje się, że jest to odpowiednik wysyłania 125 000 samolotów typu jumbo jet na śmietnik każdego roku.1

Elektronika jest pełna cennych materiałów, w tym miedzi, cyny, żelaza, aluminium, paliw kopalnych, tytanu, złota i srebra. Recykling e-odpadów pozwala nam odzyskać wiele cennych metali i innych materiałów z elektroniki, oszczędzając zasoby naturalne takie jak woda i energia, zmniejszając zanieczyszczenie, oszczędzając miejsce na wysypiskach i tworząc miejsca pracy. Recykling odpadów elektronicznych to obecnie niezbędny proces odzyskiwania materiału ze starych urządzeń do wykorzystania w nowych produktach. tym złożonym procesie bierze udział wiele opakowań logistycznych.

#1 Etap to zbieranie i transport odpadów, używając palet i pojemników

Odbiór i transport to dwa z początkowych etapów procesu recyklingu, w tym w przypadku e-odpadów. Podmioty zajmujące się recyklingiem umieszczają pojemniki na odpady lub miejsca do odbioru elektroniki w określonych punktach i transportują zebrane odpady z tych miejsc do zakładów zajmujących się recyklingiem.

W procesie przetwarzania odpadów elektronicznych trzeba być niezwykle ostrożnym, aby uniknąć uszkodzenia i potencjalnego uwolnienia niebezpiecznych substancji. Właściwe opakowanie może również obniżyć koszty transportu zużytego sprzętu poprzez usprawnienie transportu nieporęcznych przedmiotów i łączenie razem dużych ilości drobnych produktów.

 

Co jeszcze daje wybór odpowiedniego opakowania logistycznego?

  • Ogranicza stłuczenia szkła, kineskopów (CRT) i innych komponentów;
  • Maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni transportowej;
  • Ulepsza obsługę i zapobiega urazom;
  • Ułatwia i przyspiesza przetwarzanie materiału po dotarciu do miejsca przeznaczenia

Najlepszą metodą transportu wielu sztuk dużych urządzeń elektronicznych jest umieszczenie ich na paletach. Palety drewniane są niezwykle ekonomiczne i łatwe w naprawie, co więcej, mając duże zasoby nieużywanych palet w magazynie od różnych dostawców odpadów, możesz je sprzedać. W Rotom oferujemy usługę wykupu opakowań, dzięki temu pozbywasz się niechcianych opakowań, a uzyskane środki możesz wykorzystać do innych inwestycji.

Palety drewniane mają też tę zaletę, że łatwo poddać je naprawie i konserwacji. Aby ochronić wysyłane odpady elektroniczne przed dodatkowym zniszczeniem, można je zafoliować już na palecie, szczególnie jeśli są to wielkogabarytowe urządzenia, takie jak jednostki do komputerów stacjonarnych, laptopy, monitory, telewizory, drukarki, kopiarki, faksy czy inne urządzenia wielofunkcyjne. Podczas korzystania z palet, należy upewnić się, że przedmioty są pewnie osadzone na palecie i szczelnie owinięte folią termokurczliwą od dołu do góry.

Wszystkie drobniejsze urządzenia peryferyjne (klawiatury, myszy itp.) powinny być pakowane oddzielnie w pojemniki, np. standaryzowane pojemniki plastikowe lub nadstawki paletowe. Nałożone na paletę w odpowiadającym jej rozmiarze, są łatwe w transporcie, a po opróżnieniu produktów, można je złożyć, więc nie zabierają miejsca w transporcie powrotnym.

Już w procesie pakowania trzeba pamiętać o tym by nie mieszać różnych typów elektroniki na jednej palecie. W tej samej warstwie powinny być sprzęty o podobnym lub tym samym rozmiarze, np razem spakowane monitory lub jednostki centralne.

#2 Etap to sortowanie i składowanie z wykorzystaniem koszy Gitterbox i pojemników siatkowych

W drugiej fazie, urządzenia elektroniczne są demontowane, a komponenty sortowane. Gdy elektronika zostanie pobrana i przetransportowana do centrum recyklingu, wówczas materiały w strumieniu e-odpadów muszą zostać przetworzone i podzielone na czyste towary, które można wykorzystać do wytworzenia nowych produktów. Skuteczne sortowanie materiałów to podstawa elektronicznego recyklingu.

 

Kosze z siatki metalowej sprawdzają się przy sortowaniu odpadów.

 

Bardzo często do składowania dużych produktów, czekających na recykling, ciężkich w swojej wadze, sprawdzają się kosze metalowe typu Gitterbox i skrzyniopalety metalowe. Wykonane z solidnej siatki, doskonale zabezpieczają przewożony towar oraz umożliwiają sztaplowanie czyli układanie palet lub pojemników jeden na drugim. Oszczędza się wtedy znacznie miejsce magazynowania.

Niezbędnym elementem każdego magazynu są również pojemniki siatkowe oraz nadstawki metalowe na palety. Główną zaletą używania nadstawek metalowych w transporcie magazynowaniu jest ich trwałość. Metal jest zwykle znacznie mocniejszy niż tworzywo sztuczne, czy inne materiały. Metalowe skrzynie mają często wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu ochronisz swój towar. Nadstawki metalowe mają standardowe wymiary palet więc z łatwością dostosują się do łańcucha dostaw, można je również układać w stosy.

Z kolei pojemniki siatkowe dzięki funkcji składania pomagają maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową. Możesz używać pojemników z siatki metalowej do długotrwałego przechowywania oraz przenoszenia swoich zapasów odzyskanych produktów. Dzięki temu, że te pojemniki są wykonane z siatki metalowej, zawsze można łatwo sprawdzić zawartość pojemnika bez otwierania. Klient wtedy będzie wiedział od razu, czy zawartość nie została uszkodzona. Zwiększa to przejrzystość w całym łańcuchu dostaw.

 

#3 Etap to rozdrabnianie, sortowanie i separacja - pojemniki i skrzyniopalety plastikowe

Dalsze przetwarzanie może obejmować różne procesy kruszenia i sortowania materiału za pomocą magnesów, ekranów i prądów wirowych. W celu uwolnienia metali szlachetnych z komponentów elektronicznych stosuje się proces wytapiania. Obecnie testuje się nowe procesy ułatwiające odzyskiwanie złota ze starych komputerów i innych urządzeń elektronicznych, przy mniejszym wpływie na środowisko. Wykorzystuje się roztwór - kwas octowy w połączeniu z bardzo małymi ilościami utleniacza i innego kwasu, który według naukowców rozpuszcza złoto w najszybszym dotychczas znanym tempie. Ciekawostką może być fakt, że np. Apple poinformował w kwietniu 2016 r., iż w poprzednim roku odzyskał 999.51 kg złota o wartości 40 mln dolarów.

Rozdrabnianie odpadów elektronicznych ułatwia sortowanie i oddzielanie tworzyw sztucznych od metali i obwodów wewnętrznych. Odpady są rozdrabniane na kawałki często o wielkości zaledwie 100 mm w celu przygotowania do dalszego sortowania. Każdy oddzielony rodzaj materiału musi mieć swoje odpowiednie miejsce dystrybucji i przechowywania.

 

Skrzyniopalety plastikowe na stopach nadają się do intensywnej pracy w warunkac przemysłowych.

 

W nowoczesnych zakładach zajmujących się recyklingiem odpadów elektronicznych bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe skrzyniopalety na płozach, ponieważ idealnie pracują w zautomatyzowanych systemach magazynowych. Z kolei w miejscach, gdzie ładunek trzeba przewozić, dobrze sprawdzają się skrzyniopalety plastikowe ułatwiając przenoszenie ciężkich ładunków.

W procesie separacji produktów silny magnes napowietrzny oddziela żelazo i stal od strumienia odpadów na przenośniku, a następnie przygotowuje je do sprzedaży jako stal z recyklingu. Dalsza obróbka mechaniczna oddziela aluminium, miedź i płytki obwodów drukowanych od strumienia materiału, który obecnie jest głównie plastikiem.

Następnie do oddzielania szkła od tworzyw sztucznych stosuje się technologię separacji wody. W zależności od zastosowania, trzeba dobrać pojemnik, który najlepiej spełni swoje zadanie. Tam, gdzie jest środowisko mokre, ponieważ strumień wody oczyszcza odpady, najlepiej sprawdzają się pojemniki plastikowe i skrzyniopalety plastikowe. Łatwe w utrzymaniu czystości oraz wygodne w sortowaniu odpadów świetnie się sprawdzają w trudnych warunkach przemysłowych.

Plastikowe skrzyniopalety na stopach lub płozach są idealne do sortowania produktów, można je łatwo układać w stosy i transportować wózkami widłowymi. Skrzynie paletowe na kółkach łatwo jest przemieszczać ręcznie, szczególnie przy średnich obciążeniach. Jeśli szukasz ekonomicznego i zajmującego mało miejsca rozwiązania do przechowywania, idealnym wyborem są plastikowe skrzyniopalety na stopach lub płozach, które można układać w stosy.

 Skrzyniopalety plastikowe mogą być ustawiane w stosy

#4 Etap, czyli przygotowanie do sprzedaży jako surowców wtórnych - przechowuj bezpiecznie w skrzyniopaletach Magnum

 Po wykonaniu etapów rozdrabniania, sortowania i separacji, oddzielone surowce są przygotowywane do sprzedaży jako materiały użytkowe do produkcji nowej elektroniki lub innych produktów.

Do przechowywania już przygotowanych surowców świetnie nadają się mocne skrzynie paletowe Magnum o wymiarach 1200 x 800 x 975 mm. Ten typ skrzyniopalety jest składany i posiada zintegrowane boczne ściany. Pełna podstawa z otworami drenażowymi oraz 2 klapy na dłuższym i krótszym boku umożliwiają dostęp do produktu i sztaplowanie. Funkcja składania ścianek oszczędza dużo miejsca i kosztów w transporcie i magazynowaniu, możliwe jest zredukowanie aż do 57% objętości skrzyni. Składana plastikowa skrzyniopaleta jest formowana metodą wtryskową z polipropylenu wysokiej jakości (HDPE), dzięki czemu może mieć wiele zastosowań w magazynach. Jest to produkt zaawansowany technologicznie, doskonale sprawdzający się w wynajmie długoterminowym.

Skrzynie Magnum mogą być rozwiązaniem do przechowywania na przykład lamp fluorescencyjnych w recyklingu odpadów według dyrektywy UE - WEEE (Waste Electrical & Electronic Equipment). Jest to ważne by nie były one zmieszane, zgodnie z nowymi przepisami od stycznia 2015 r. które wskazują, iż nie można mieszać np. baterii, lamp, odpadów elektrycznych i elektronicznych w tym samym pojemniku.

Kupić opakowanie, czy wynająć?

Jeśli widzisz potrzebę zastosowania wyżej wspomnianych opakowań, ale nie jesteś zdecydowany ponosić od razu kosztów ich zakupu, możesz skorzystać z usługi wynajmu opakowań. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ponieważ wynajmowane produkty otrzymasz bardzo szybko, w odpowiednim dla siebie miejscu i czasie. Płacisz tylko, za okres, kiedy to opakowanie pracuje. Co więcej, masz pewność wysokiej jakości opakowań, które są starannie wyselekcjonowane, trwałe i wydajne.

Jeśli masz pytania odnośnie korzystnych opcji wynajmu skrzyniopalet, palet, czy pojemników metalowych, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Oferujemy również korzystne ceny w przypadku zakupu większej ilości produktów. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać tak rodzaj opakowań, abyś rozwijał swój biznes w zrównoważony i ekonomiczny sposób.

Źródła:

1 Magazyn Science Daily