Zadbaj o plony - poznaj pojemniki, wózki i inne rozwiązania dla rolnictwa

Zadbaj o plony - poznaj pojemniki, wózki i inne rozwiązania dla rolnictwa

"Co najmniej raz w życiu będziesz potrzebować lekarza, policjanta lub księdza. Ale codziennie, trzy razy dziennie potrzebujesz rolnika.”

To znane powiedzenie podkreśla niezwykle istotne znaczenie rolnictwa. Czy wiesz, że jest ono źródłem utrzymania dla 60 proc. ludzi na całym świecie? Stale rosnąca liczba ludności stawia ogromne wyzwania rolnictwu, które musi mu sprostać – stając się coraz bardziej efektywnym i wyspecjalizowanym. To sprawia, że gospodarstwa rolne stale się przekształcają, specjalizują i coraz częściej pracują wykorzystując nowoczesne rozwiązania rolnicze i logistyczne.

Stały rozwój gospodarstw rolnych sprzyja temu by plony były obfitsze, a sama praca efektywniejsza i przy tym mniej męcząca. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę koszty transportu wyprodukowanej żywności oraz sposób jej przechowywania, tak by spełniała wysokie normy jakości.

Wraz z rosnącymi regulacjami rządowymi dotyczącymi produktów spożywczych, odpowiednie opakowania do żywności stały się kluczowe w obróbce materiałów owocowych i warzywnych, a także w innych zastosowaniach spożywczych. W Rotom od lat współpracujemy z firmami z branży rolniczej i staramy się cały czas ulepszać jakość opakowań, tak by zaspokoić potrzeby producentów. Przyjrzyjmy się korzyściom wynikającym ze stosowania opakowań szczególnie przystosowanych do wykorzystania w rolnictwie.

Palety drewniane razem z nadstawkami tworzą praktyczne skrzynie

Podstawowym nośnikiem logistycznym niezbędnym w każdej branży są palety. Palety drewniane najczęściej stosowane są o wymiarach 1200x800 i 1200x1000 mm. Użyte razem z drewnianymi nadstawkami paletowymi tworzą praktyczne skrzynie drewniane, w których możesz bezpiecznie przechowywać transportowane warzywa i owoce

 W nadstawkach paletowych drewnianych można umieszczać sadzonki roślin jako rozsady

Z kolei samodzielne używane nadstawki drewniane mogą być wykorzystywane w sadownictwie do pędzenia i uprawy roślin. Można je używać na rabacie lub samodzielnie. Nadstawki drewniane można składać, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w transporcie lub magazynie

Skrzyniopalety drewniane i nadstawki mogą być wykorzystywane również jako pojemniki do przechowywania warzyw okopowych i jabłek. Nadstawki oraz palety drewniane posiadają certyfikat IPPC dzięki czemu nadają się do eksportu oraz dają gwarancję obróbki cieplnej.

Skrzynie drewniane ażurowe, czyli konstrukcje zbudowane specjalnie w proporcji 1:2 są często używanym pojemnikiem, w którym przechowywane są warzywa lub owoce w chłodniach. Możesz je przewozić z miejsca na miejsce używając specjalnych wózków platformowych, niezwykle ułatwiających pracę ze względu na szybki transport niewielkich ładunków w obrębie magazynu.

Skrzynie drewniane ażurowe oraz skrzyniopalety plastikowe zapewniają potrzebną wentylację warzywom i owocom.

Pojemniki ażurowe to gwarancja dobrej wentylacji

Opakowania używane w sektorze owocowo-warzywnym muszą gwarantować świeżość i jakość produktów, które są transportowane z pola prosto do sklepów. Producenci i przetwórcy żywności z pewnością dostrzegają ogromny potencjał drzemiący w tej gamie produktowej. Pojemniki plastikowe Euronorm mogą być z powodzeniem wykorzystane w obrocie pomiędzy producentami a sieciami, a także na cele eksportowe.

Z myślą o transporcie warzyw i owoców warto poznać zalety pojemnika ażurowego z tworzywa. Super lekki pojemnik ażurowy na owoce jest wyposażony w wentylowaną podstawę i ściany, co zapewnia lepszy dostęp powietrza — ułatwiając transport owoców z pola do chłodni. Wykonany z polipropylenu ma wzmocnioną podstawę i ściany o prostych ścianach, które są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie utrzymywać koszyczki z owocami na miejscu, bez zgniatania delikatnych owoców. Ponadto jest łatwy do czyszczenia i suszenia, a wentylowane ściany zwiększają cyrkulację powietrza wokół składowanych produktów.

Pojemnik plastikowy ażurowy jest praktycznym rozwiązaniem w transporcie drobnych owoców, na przykład truskawek.

Pojemniki ażurowe w wersji składanej występują w wielu rozmiarach. Są praktyczne, a wynika to z faktu, że zastosowane tworzywa można szybko wyczyścić, a przy okazji są one odporne na tarcie i detergenty. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są składane. Ta cecha zapewnia ogromne oszczędności przy transporcie powrotnym ze sklepu do producenta w celu ponownego wykorzystania.

Perforowana konstrukcja zapewnia świetny przepływ powietrza, co gwarantuje szybkie osuszanie skrzynki po czyszczeniu, ale także zapobiega powstawaniu niebezpiecznej dla żywności wilgoci wewnątrz pojemnika. Pojemniki te posiadają też wygodne uchwyty gładkie krawędzie, co sprzyja wygodnej pracy. Małe pojemniki mogą być wykorzystywane zarówno podczas zbiorów, składowania i przewożenia do przetwórni czy punktów dystrybucji, a także jako element ekspozycji w punkcie sprzedaży.

Pojemniki plastikowe ażurowe mogą być układane w stos lub składane.

Pojemniki plastikowe są bardzo często używane w rolnictwie ze względu, na to, że plastik ma gładką powierzchnię, która nie wchłania płynów, co zmniejsza ryzyko zakażenia przez szkodniki i bakterie. Za to szczeliny wentylacyjne, które poprawiają przepływ powietrza i zmniejszają pochłanianie ciepła powodują, że produkty pozostają chłodne i świeże. Zalecane są w chłodniach oraz mroźniach i wszędzie tam, gdzie jest wymagana wysoka cyrkulacja powietrza.

Pojemniki są zaprojektowane tak, aby spełnić wyjątkowe wymagania rolników, pakowalni i sprzedawców detalicznych z zatwierdzonego i wysokiej jakości plastiku oraz szerokiego zakres funkcji. Dzięki standardowym wymiarom pojemniki Euronorm dopasowują się do wymiarów palety, na której są transportowane. Na przykład 36 pojemników ażurowych można umieścić na palecie euro, układając w stos o wysokości do 2400 mm.

Skrzyniopalety plastikowe udźwigną duży ciężar ładunkowy

Sprzęt rolniczy musi przez cały rok wytrzymywać dość trudne i bardzo zmienne warunki, niezależnie od pogody. To jeden z głównych powodów, dla których skrzyniopalety plastikowe są tak często wybierane jako kontenery do transportu warzyw i owoców. Skrzyniopalety są wykonane z wytrzymałego tworzywa HDPE, więc plastikowe skrzynie na owoce 1200x1000 mm są całkowicie odporne na warunki pogodowe i środowiskowe. Gwarantują również stabilne wymiary i stałą wagę.

Zakup tych produktów to opłacalna inwestycja ponieważ dzięki swej trwałości skrzyniopalety mogą pracować w trudnych warunkach przez wiele lat. Skrzyniopaleta może mieć konstrukcję pełną lub ażurową, co zapewnia stały dostęp świeżego powietrza i odpowiednią wentylację transportowanych produktów. Perforowane skrzyniopalety najczęściej znajdują zastosowanie w transporcie produktów spożywczych m.in warzyw i owoców.

Skrzyniopalety plastikowe posiadają specjalne perforacje, które umożliwiają wentylację przechowywanych warzyw.

Główne zalety skrzyniopalety do przewozu owoców:

  • Oszczędność powierzchni magazynowej dzięki możliwości ułożenia w stosy.
  • Materiał, z którego wykonano pojemniki, nie sprzyja rozwojowi grzybów na plastikowych skrzyniach, zapobiega więc gniciu owoców.
  • Zautomatyzowany proces płynnego opróżniania i system sortowania
  • Gdy zajdzie taka potrzeba, puste skrzyniopalety na owoce można składować na zewnątrz uzyskując dodatkową wolną przestrzeń w magazynach.

Skrzyniopaleta plastikowa o pełnych ścianach jest łatwa w czyszczeniu.

Wielu hodowców preferuje typ pojemnika 1200x1000x760 mm do zbioru większych owoców, takich jak winogrona, jabłka i gruszki, a także warzyw, które zbiera się jesienią. Zapewniając imponującą pojemność 610 litrów skrzyniopalety tego typu są doskonałym rozwiązaniem do zbierania niechcianych produktów tzw. odrzutów, czy odpadów.

Zachowaj odpowiednią temperaturę używając kontenerów chłodniczych

Jeśli zajmujesz się dystrybucją żywności, to z pewnością zdajesz sobie sprawę jak ważne jest utrzymanie produktów w jak najlepszym stanie. Aby zadbać o produkty wrażliwe na zmiany temperatury podczas transportu i rozładunku stosuje się izotermiczne kontenery chłodnicze. Są to produkty niejednokrotnie niezbędne w łańcuchach dostaw żywności z magazynów i chłodni do punktów dostawy lub jakichkolwiek innych sieci logistycznych. Idealnie nadają się do utrzymania zimna (cold chain) w transporcie, unikając przekroczenia temperatury podczas dostawy. Dodatkowo można stosować wkłady chłodzące (zimno pasywne) do kontenerów, pozwalające utrzymać niską temperaturę.

 Kontenery izotermiczne utrzymują produkty spożywcze w niskiej temperaturze.

Kontenery chłodnicze umożliwiają jednoczesny transport produktów schłodzonych, mrożonych i suchych (żywności lub produktów nieżywnościowych); integrację mrożonych środków spożywczych w chłodniach samochodowych. Konstrukcja zgodna z wymogami sanitarnymi ATP.

Praktyczny i bezpieczny transport roślin

Wózek duński na kwiaty

Posiadasz szklarnię lub kwiaciarnię? Z pewnością docenisz zalety wózka duńskiego na rośliny. Ten mobilny regał na kwiaty jest powszechnie stosowany w wielu krajach europejskich jako doskonały wózek do transportu kwiatów i roślin doniczkowych.

Solidna konstrukcja zbudowana na wytrzymałej podstawie posiada 3 półki na rośliny. Koła są specjalnie przygotowane do dużych obciążeń. Zarówno rama, jak i maszty wykonane są z metalu poddanego obróbce galwanicznej, aby zapobiec rdzewieniu, natomiast półki to laminowane płyty drewnopochodne. W razie potrzeby nieużywany regał na kwiaty może zostać złożony na czas transportu lub przechowywania.

Wózki duńskie to wygodna możliwość przygotowania kwiatów do tranportu

Rolkontener dwuścienny elastycznym rozwiązaniem do transportu warzyw i owoców

Jeśli chcesz zadbać o transport produktów rolniczych pakowanych zarówno w jednorazowe opakowania kartonowe, jak i skrzynki plastikowe, warto stosować kontener rolkowy 2 ścienny. Ten wózek siatkowy na kółkach posiada ścianki boczne jedynie na 2 bokach platformy nośnej. Ułatwia to załadunek ciężkich oraz nieporęcznych produktów, oraz ułatwia rozładunek skrzynek ustawionych w stos. Wózek ten posiada konstrukcję gniazdową, która sprzyja składowaniu tego kontenera jeden w drugi, tak by zaoszczędzić na miejscu składowania.

Reaguj elastycznie w czasie zmiennych warunków

Rolnictwo to wyjątkowa branża, w której wahania popytu i podaży zdarzają się często i zależą od różnych czynników takich jak urodzaj lub jego brak, ceny produktów na rynku, sezonowość zbiorów itp. Biorąc to pod uwagę, ważne jest posiadanie dostępnych zapasów produktów we właściwym miejscu i czasie w sposób systemowy, aby szybko reagować na zmiany. Jeśli nie chcesz od razu dokonywać kosztownych zakupów palet, pojemników czy kontenerów rolkowych, weź pod uwagę wynajem opakowań. Gwarantuje on elastyczność w łańcuchu dostaw oraz zwalnia cię od kosztów utrzymywania pustych opakowań po sezonie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o usłudze wynajmu, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.