Nadstawka paletowa drewniana, plastikowa, czy metalowa? Podpowiadamy, co wybrać

Nadstawka paletowa drewniana, plastikowa, czy metalowa? Podpowiadamy, co wybrać

Nadstawki paletowe to niezwykle praktyczne i modułowe rozwiązanie branży logistycznej i opakowaniowej. Jeśli w swojej firmie przepływ dostaw towarów wynika np. z sezonowości produkcji, nadstawki paletowe są elastycznym rozwiązaniem opakowaniowym, łatwym w montażu. Dzięki nim stworzysz w bardzo szybkim czasie solidne skrzynie paletowe w ciągu kilka minut.

W wielu firmach zamówienia są realizowane w sposób ciągły i muszą być bardzo szybko gotowe do wysyłki. W szybko zmieniającym się świecie dystrybucji i magazynów każda minuta ma kluczowe znaczenie. Dlatego warto poznać zalety nadstawek paletowych, które przyczynią się do sukcesu transakcji w Twojej firmie.

Czym są nadstawki paletowe?

Nadstawki paletowe to akcesoria do palet, które zapewniają większe bezpieczeństwo i stabilność towarom na paletach. Zazwyczaj mocuje się je do górnej krawędzi drewnianych palet za pomocą metalowych wsporników. W ten sposób tworzą rodzaj kołnierza wokół palet, stąd pochodzi ich nazwa po angielsku collar pallets.

Mogą stanowić idealne rozwiązanie do przechowywania, pakowania i wysyłki produktów, które muszą być dobrze zabezpieczone. Nadstawka paletowa może zastąpić klasyczne skrzynie drewniane. Nadstawki paletowe ułatwiają utrzymanie czystości i porządku w magazynie. Elastyczność tych produktów sprawia, że ​​można je stosować z różnymi typami palet. Prócz drewna nadstawki mogą być plastikowe lub metalowe. Ta różnorodność sprawia, że ​​nadstawki paletowe są niezwykle popularne.

W jaki sposób nadstawki paletowe przyspieszają proces przygotowania zamówienia?

Praktyczność nadstawek paletowych polega na tym, że są one bardzo elastyczne w konstrukcji, która umożliwia dostosowanie ich do różnych wysokości i rozmiarów. Typowe wymiary nadstawek to: 600x800, 800x1200 i 1000x1200 mm. Po złożeniu nadstawki zajmują mało miejsca obniżając koszty w transporcie powrotnym. Można wybrać również nadstawy z czterema lub sześcioma zawiasami, które po złożeniu nie przekraczają swoimi wymiarami długości palety.

Dzięki nadstawkom paletowym pracownicy układają produkty w stosy i dodają nadstawki na bieżąco, aż zamówienie będzie gotowe. Na górze nakładana jest pokrywa chroniąca towar i zamówienie jest gotowe do umieszczenia w przyczepie.

Korzystając z nadstawek paletowych w całym łańcuchu dostaw, standaryzujesz swoje opakowania transportowe i magazynowe. Jest to możliwe dzięki temu, że nadstawki paletowe są przeznaczone do stosowania na standardowych paletach. Poznajmy zatem 3 rodzaje nadstawek paletowych, ich zalety i zastosowanie.

Stosowanie nadstawek paletowych daje wiele korzyści, w tym optymalizuje przestrzeń w magazynie, także podczas transportu powrotnego, po złożeniu. Możesz zaoszczędzić do 80% miejsca. Nadstawki pozwalają również na łatwy dostęp do przechowywanych towarów. Są również bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Pozwalają również na przechowywanie różnego rodzaju produktów na palecie, zwłaszcza gdy jest ona dostosowana do Twoich potrzeb.

Drewniane nadstawki paletowe — najczęściej używane

Drewniane nadstawki paletowe to bardzo wygodny i ekonomiczny rodzaj opakowania wielokrotnego użytku do różnych zastosowań. Stanowią rozwiązanie dla firm zajmujących się produkcją części, magazynowaniem i logistyką, szkółkami, czy handlem detalicznym.

Najpopularniejszym materiałem na nadstawki do palet jest drewno iglaste, które zapewnia wymaganą jakość. Jednak każda nowa nadstawka drewniana jest zawsze poddawana fumigacji przez producenta, aby chronić ją przed wpływem szkodników oraz umożliwić eksport poza kraje UE. Dlatego też wszystkie nasze drewniane nadstawki paletowe posiadają certyfikat ISPM15 i są zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami dotyczącymi IPPC.

Drewniane nadstawki paletowe na regałach magazynowych

Nadstawki są zbudowane z czterech do sześciu drewnianych desek z metalowymi zawiasami w każdym rogu, które utrzymują deski razem. Można je wyposażyć w inne akcesoria takie jak metalowe narożniki dystansujące, dzięki którym widzimy zawartość nadstawki, przegrody, które dzielą dostępną przestrzeń, czy też plastikowe narożniki stabilizujące. Nadstawki są umieszczane na tradycyjnej drewnianej palecie, tworząc pojemną skrzynię. Nie jest wymagany specjalny montaż, po prostu wsuwają się bezpiecznie na paletę i można je łatwo układać w stosy, co zapewnia elastyczność i wysokość, w przystępnej cenie.

Zawiasy umożliwiają również złożenie nadstawki paletowej, gdy nie jest używana. Jest to jedna z głównych cech, która przyczyniła się do ich rosnącej popularności. Dodatkowo taka skrzynia zbudowana z nadstawek może być przykryta pokrywą do nadstawki, w pasującym wymiarze, również wykonaną z drewna, sklejki lub płyty OSB.

Plastikowe nadstawki paletowe

W przypadku większości produktów najważniejsze jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Dotyczy to nie tylko transportu, ale także przechowywania. Plastikowe nadstawki paletowe to wygodna i ekonomiczna opcja dla tych, którzy potrzebują nowoczesnych i wysoce wydajnych rozwiązań opakowaniowych. Idealnie nadają się do produktów o nietypowych rozmiarach, czy transportowanych luzem i świetnie zastępują nadstawy drewniane. Nadstawki paletowe stały się obecnie tak popularne, że każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 20 000 000 nowych nadstawek plastikowych. Nadstawki paletowe ułożone jedna na drugiej mogą mieć kształt skrzyni.

Ogromną zaletą nadstawek paletowych z tworzywa sztucznego jest fakt, że spełniają wysokie normy higieniczne. Są idealnym rozwiązaniem dla magazynów ze wdrożonym systemem HACCAP. Poza tym są często stosowane w branżach wymagających specjalnego przechowywania półproduktów np. w Automotive. Preferują je także firmy z branży magazynowania i transportu, ponieważ są lekkie, trwałe, a po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Nie ma potrzeby stosowania obróbki cieplnej, a produkty przechowywane są bezpiecznie ponieważ każdą nadstawkę również można przykryć odpowiednio pasującą pokrywą.

Nadstawka plastikowa razem z pokrywą tworzą pojemną skrzynię do transportu

Dodatkowo możesz po prostu zdecydować o wysokości skrzynki. Istnieje możliwość sztaplowania kilku nadstawek. Podobnie jak nadstawki z drewna, plastikowe są również składane, co oznacza, że zajmują mało miejsca, gdy nie są używane. Nadstawki paletowe są wykonane z mocnego tworzywa PE (poliuretan) zatem można ich używać wielokrotnie.

Dzięki temu nie produkuje się odpadów opakowaniowych, np. owijając towar na palecie folią kurczliwą, która generuje dodatkowe koszty. Sprzyja to polityce zrównoważonego rozwoju, można też używać ich w obiegu opakowań.

Siatkowe nadstawki metalowe

Nadstawy metalowe pasują do standardowych palet Euro.czyli wymiaru 1200x800 oraz do innych palet o wymiarze 1200x1000 Każda nadstawka siatkowa jest solidnym produktem, który doskonale zabezpiecza przewożony towar oraz umożliwiają sztaplowanie palet. W ofercie posiadamy zarówno nadstawy malowane, jak i ocynkowane, dzięki czemu nie ulegają korozji.

Metalowa nadstawka paletowa z uchylną klapą pasuje do standardowych palet euro

Siatka zapewnia odpowiedni wgląd w produkty, najczęściej tego typu nadstawki są używane w przemyśle ciężkim i produkcyjnym. Konstrukcja nadstawki ma na dłuższym boku uchylną klapę ułatwiającą załadunek a główną zaletą nadstawek metalowych jest fakt, że można je ustawiać w stosy. Z kolei fakt, że nadstawki metalowe są składane, oszczędza miejsce składowania w magazynie i transporcie. Nadstawy metalowe można transportować poza kraje UE.

Wybierz najlepszą opcję dla swojej branży

Nadstawki paletowe są niedrogą opcją dla dużych i sztywnych skrzyniopalet. Jeśli Twoja firma nie potrzebuje dodatkowej ochrony oferowanej przez tradycyjne skrzynie paletowe dla ciężkich i drogich produktów, nadstawki paletowe są opłacalną alternatywą, na której możesz polegać. Nawet jeśli nadstawka ulegnie zniszczeniu po długim i intensywnym użytkowaniu, znacznie taniej jest kupić nową nadstawkę paletową, niż naprawić lub wymienić całą skrzyniopaletę.

Ostatecznie najważniejsze jest wysyłanie produktów do klientów na czas, bezpiecznie i przy minimalnych kosztach. Dzięki nadstawkom paletowym Twoja firma może to zrobić w najbardziej elastyczny i skuteczny sposób.