Palety plastikowe od A do Z

Palety plastikowe od A do Z

Obecny wzrost automatyzacji procesów produkcyjnych zmienia sposób pracy pracowników oraz pomaga zwiększyć wydajność, spójność i produktywność. Te ulepszenia nie byłyby jednak możliwe bez zastosowania niezawodnych palet plastikowych.

Początki zautomatyzowanej produkcji mają miejsce w latach 60. XX wieku. Pojawiły się wtedy roboty przemysłowe, w których zautomatyzowana paletyzacja stała się standardem ze względu na możliwość obsługi wielu różnych produktów.

Mniej więcej w tym samym czasie powstała się pierwsza plastikowa paleta, o której po raz pierwszy wspomniano w magazynie Modern Materials Handling w 1964 roku i to właśnie ta innowacja pomogła przekształcić procesy produkcyjne w automatyczną paletyzację, taką, jaką znamy dzisiaj.

Zastosowanie palet plastikowych

Palety plastikowe świetnie sprawdzają się zautomatyzowanych systemach produkcyjnych ponieważ mają jednakowe wymiary. Są one produkowane pod ekstremalnym ciśnieniem w wypolerowanych formach, co gwarantuje 100% spójności rozmiaru i wagi, co oznacza, że ​​bezproblemowo współpracują z automatycznymi urządzeniami do obsługi. W ten sposób oszczędza się na niepotrzebnych kosztach i niedogodnościach związanych z przestojami maszyn i poprawiając wydajność pracy.

Zmieniające się wymagania konsumentów i szybsze oczekiwania w zakresie dostaw oznaczają, że współczesne magazyny są uzależnione od automatyzacji, aby zapewnić stały przepływ. Dlatego obecnie palety plastikowe stają się coraz popularniejsze jako metoda przechowywania i transportu szerokiej gamy produktów z różnych branż.

Palety wykonane z tworzyw sztucznych oferują wiele innych korzyści w zakresie zastosowań, np.przy przenoszeniu i przechowywaniu produktów w obiektach magazynowych, ponownym wykorzystaniu palet w zamkniętych systemach dystrybucji, czy wykorzystywanie ich do ekspozycji produktów w sklepie. Palety plastikowe mają wiele zalet, co przyczynia się z pewnością do ich rosnącego wykorzystania. Sprawdźmy niektóre z nich.

Najlepszy wybór przy transporcie w podwyższonych warunkach fitosanitarnych

Wyjątkową cechą palet plastikowych jest to, że idealnie nadają się do stosowania z produktami, które muszą być transportowane tak higienicznie, jak to możliwe, bez jakiegokolwiek kontaktu ze źródłami zanieczyszczeń. Sektory przemysłu, które mogą wymagać tego rodzaju palet, obejmują producentów żywności i napojów (szczególnie do transportu świeżych produktów, takich jak mięso, ryby i nabiał), supermarkety, sektor farmaceutyczny, branża motoryzacyjna oraz wszędzie tam, gdzie po prostu drewniane opakowania nie mogą być składowane w magazynie

Szczególnie zalecane dla tej branży są palety higieniczne o pełnym blacie, bez zewnętrznego ożebrowania z atestami do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wystarczy je umyć, by spełniały określone wymagania. Powierzchnie plastikowe po umyciu zatrzymują na sobie 4 razy mniej bakterii niż jest to wskazane w normie bakteriobójczej. Plastik jest również odporny na działanie chemikaliów i rozpuszczalników. nie sprzyja także rozwojowi pleśni oraz grzybów.

 

Paleta plastikowa z pełnym blatem myta pod ciśnieniem

Nie tylko branża spożywcza korzysta z tego typu palet. Coraz częściej docenia ją także branża farmaceutyczna, chemiczna, a nawet motoryzacyjna. Palety znajdują zastosowanie także w dużych firmach logistycznych i pojedynczych przedsiębiorstwach transportowych. Popyt na palety plastikowe cały czas rośnie.

Trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania palet

Jedną z głównych zalet palet plastikowych jest ich wytrzymałość i zdolność do wytrzymywania ogromnego ciężaru. Co więcej, zapewniają również stałą dokładność wymiarową i nośność. Średnia żywotność palety plastikowej wynosi około 10 lat. Jest to zatem produkt mocny, więc idealny do użytku przez firmy, które muszą wysyłać przedmioty za granicę. Szczególnie w eksporcie międzynarodowym palety plastikowe są coraz popularniejsze ponieważ nie wymagają stosowania certyfikatu ISPM15 i są odporne na chemikalia, korozję, warunki atmosferyczne.

W większości przypadków palety plastikowe mają czterokierunkowe wejście dla wózków widłowych, co znacznie ułatwia manewrowanie nimi po magazynach, zachowując jednocześnie ich wytrzymałość. Możesz łatwo załadować i rozładować plastikową paletę z wózka widłowego, co zwiększa prędkość łańcucha dostaw w branżach.

Wysoka odporność palet plastikowych na duże obciążenia

Palety plastikowe niewątpliwie sprawdzają się też w poolingu, czyli obiegu palet. W tym przypadku należy wybrać palety o mocniejszej konstrukcji, aby bezpiecznie wykorzystywać je w ciągłej pracy. Ważna jest również ich konstrukcja, aby móc regularnie poddawać je czyszczeniu. Dla wielu przedsiębiorców jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się wtedy martwić o zakup palet jednorazowych, składować ich w magazynie, sprawdzać ich jakość itp.

Usługa poolingu polega na organizacji obiegu palet pomiędzy podmiotem wprowadzającym palety do obiegu, centrum dystrybucyjnym, a nawet Klientem końcowym tak, aby finalnie paleta trafiła z powrotem do podmiotu rozpoczynającego obieg. Przy tak intensywnym obiegu plastikowe palety stanowią idealne rozwiązanie. Cechują się dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Wykonane z najlepszych materiałów (HDPE i PE) nie sprawiają problemów w użytkowaniu. Niektóre modele palet plastikowych wyposażone są w specjalne metalowe wzmocnienia, skutecznie zwiększając parametry nośności przydatne przede wszystkim podczas składowania towaru w regałach.

Zalety palet plastikowych

Palety przyjazne dla środowiska

Plastikowe palety mają wiele właściwości, które mogą uczynić je doskonałą opcją środowiskową dla firm, które chcą się rozwijać w zrównoważony sposób, obniżając emisję CO2. Palety z tworzywa sztucznego są formowane zgodnie z normami ISO 14001, co czyni je idealnym wyborem dla firm dbających o środowisko. Po pierwsze mają długą żywotność, co pomaga obniżyć koszty. Mogą być ponownie używane przez długi czas bez powstawania pęknięć. Idealnie nadają się do przechowywania i ponownego użycia w magazynach. Są trwałe, lekkie i pozbawione odprysków oraz przyjazne w obsłudze ręcznej. Trwałość plastikowych palet czyni je idealnymi do stosowania na owijarkach palet.

Co więcej, udowodniono, że pooling palet pozwala na znaczne zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania logistyki na środowisko naturalne. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu wykorzystywaniu cyklu życia każdej palety oraz recyklingowi zniszczonych palet. Kiedy paleta plastikowa nie nadaje się już do dalszego użytku, nie staje się bezużytecznym odpadem. Wręcz przeciwnie, w 100% można ją przetworzyć i użyć do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z tworzywa sztucznego.

Optymalizacja powierzchni magazynowej

Plastikowe palety są powszechnie znane jako nadające się do układania w stosy i regały, dzięki czemu można uzyskać więcej miejsca w magazynie, ponieważ można je idealnie układać jedna na drugiej. Co więcej, możliwość ich zagnieżdżania ułatwia optymalne składowanie, oszczędzając każdy metr cennego miejsca.

Zakup nowych palet plastikowych, czy wynajem?

 

Zainteresowanie zakupem tego typu asortymentu jest widoczne zarówno wśród dużych, jak i małych firm. Na ich wykorzystanie decydują się w większości przedsiębiorstwa, które eksportują towary za granicę. Najpopularniejszymi modelami są palety o wymiarach 1200×800 oraz 1200×1000. Dużą popularnością cieszą się palety ażurowe, które pozwalają na wkładanie jedna w drugą oraz palety z gładkim blatem, które są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Wybór palet plastikowych jest jednak dużo większy.

 

Jeśli twoja branża cechuje się dużą sezonowością, a ty chcesz uniknąć kosztownego składowania nieużywanych opakowań zachęcamy do wynajmu palet plastikowych. Jest to szybki i prosty proces, który nie wymaga angażowania dodatkowych środków finansowych. Dzięki temu możesz obsłużyć swoich klientów podczas tzw. wysokiego sezonu, bez dodatkowych inwestycji w zakup dodatkowych palet.

 

W ofercie Rotom znajduje się wiele wzorów i rozmiarów palet, można znaleźć wśród nich palety typowe i wyposażone w elementy dodatkowe np. wzmocnienia, ranty itp. Wiele różnych typów i modeli palet (nie tylko plastikowych) znaleźć można w naszym sklepie Rotomshop. Sklep internetowy oferuje bogaty asortyment oraz wspiera w prawidłowym dobraniu odpowiedniego modelu palety. Przy większych zakupach zapraszamy do złożenia zapytania ofertowego na stronie Rotom.pl, a nasz dział sprzedaży przygotuje indywidualną wycenę.