Ułatwiaj sobie pracę - poznaj 5 zalet pracy palet plastikowych w obiegu opakowań

Ułatwiaj sobie pracę - poznaj 5 zalet pracy palet plastikowych w obiegu opakowań

Jest taki cytat, który oddaje naturę logistyki, z nutą ironicznego humoru. Jego autorem jest Aleksander Wielki, znany z podbojów świata, który poświęcił trochę czasu na żartowanie z ludzi odpowiedzialnych za jego łańcuch dostaw. „Moi logistycy są pozbawieni poczucia humoru” - powiedział. „Wiedzą, że jeśli moja kampania się nie powiedzie, będą pierwszymi, których zabiję”.

Najwyraźniej dobrze wykonali swoją pracę ponieważ sukcesy Aleksandra znane są aż do dziś. Odpowiednio zaplanowana taktyka logistyczna - szczegółowa znajomość terenu, armii przeciwnika i kalendarzy zbiorów dała mu przewagę nad nieprzygotowanymi przeciwnikami. Wyeliminował z marszowej armii dodatkowe obciążenia i, co być może najważniejsze, Aleksander nawiązał sojusze z podbitymi i przyjaznymi mieszkańcami, którzy dostarczali jego armii nieprzerwany strumień dostaw.

Aleksander Wielki mógł podbić znany mu świat, ale dzisiejsze wyzwania wiążą się z dobrobytem wszystkich na planecie. Obecne zarządzanie łańcuchami dostaw jest teraz jeszcze ważniejsze i znacznie bardziej skomplikowane. Cała globalna gospodarka opiera się na płynności dostaw, a im bezpieczniej są one zorganizowane, tym lepiej dla wszystkich zaangażowanych w magazynowanie i transport.

Czy w poprawie jakości i bezpieczeństwa bierze udział proces poolingu, znany powszechnie jako obieg opakowań? Oczywiście! Przeanalizujmy kilka znaczących zalet tego rozwiązania?

Dlaczego warto wybrać palety plastikowe do pracy w poolingu?

W dzisiejszym świecie wysokich standardów jakości, w którym zyski zależą od maksymalnej wydajności, nie można sobie pozwolić na przestoje w łańcuchach dostaw. Dlatego warto wybrać nośniki opakowań, które są mocne, stabilne wymiarowo i nadają się do pracy w zautomatyzowanych magazynach i liniach produkcyjnych. Te ambitne zadania z pewnością zrealizują palety plastikowe.

Są to odporne na płyny, zaprojektowane specjalnie platformy transportowe, które spełniają te same specyfikacje wymiarowe, co palety drewniane. Są formowane metodą wtryskową więc nie posiadają różnic w wadze i wymiarach, co mogłoby powodować problemy w automatycznych magazynach. Gładka, niechłonna powierzchnia plastikowej palety ułatwia czyszczenie między kolejnymi dostawami. Do zalet stosowania palet plastikowych w poolingu opakowań można zaliczyć fakt, iż wielu dużych detalistów naciska na swoich dostawców, aby przestawili się w przyszłości na ten typ nośnika.

 

Palety plastikowe są higieniczne i łatwe w obsłudze.

 

Jednak dwie rzeczy mogą stać się blokadą w tym, by wprowadzić palety plastikowe do swojego łańcucha dostaw. Jedną z nich jest wyższy koszt palet plastikowych niż drewnianych lub też wcześniejsza inwestycja w pooling z paletami drewnianymi i np. paletami euro. Omówmy kilka zalet poolingu z paletami plastikowymi żeby się przekonać, czy w Twoim łańcuchu dostaw byłoby to najlepsze rozwiązanie.

Zaleta 1. Nie martwisz się zarządzaniem i odzyskiwaniem palet

Operator poolingu dostarczający opakowania dba o to by dostarczane palety były w dobrym stanie i gotowe do użycia w Twoich obiektach dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz. Zamiast kupować własne palety, wypożyczasz je ze wspólnej puli. W praktyce to oznacza, że płacisz tylko za ich używanie, resztą zajmuje się operator procesu poolingu. Nie musisz się zajmować logistyką zwrotów potrzebną do odzyskania palet do ponownego wykorzystania. 

Zaleta 2. Palety są pod kontrolą, śledzone specjalnym oprogramowaniem

Palety plastikowe mają jednolitą konstrukcję, są pozbawione luźnych elementów. Dzięki temu można je łatwo śledzić za pomocą chipów RFID. Umieszczone na plastikowych paletach, dokładnie informują gdzie przemieszczają się Twoje produkty w łańcuchu dostaw.

Technologia śledzenia umożliwia firmom uniknięcie zgubienia ładunków i kradzieży oraz daje możliwość szybkiego i dokładnego wycofywania produktów w razie potrzeby. W ten sposób stajemy się kontrolerami Twoich opakowań zapewniając wszystkim stronom tego procesu efektywną pracę.

Zaleta 3. Gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa w łańcuchach logistycznych żywności i leków

Plastikowe palety zapewniają większą kontrolę nad bezpieczeństwem żywności, ponieważ są łatwiejsze do dezynfekcji i znacznie trwalsze niż palety drewniane. Plastik nie przepuszcza wody, która może przenosić mikroorganizmy i chemikalia działające chorobotwórczo. Palety plastikowe nie wchłaniają płynów lecz działają jak warstwa zabezpieczająca przed zanieczyszczeniami. Są również odporne na owady i inne szkodniki, które swoją obecnością mogą zanieczyścić żywność i produkty wrażliwe.

Plastikowe palety nie wymagają również obróbki cieplnej i certyfikatu ISPM15, co umożliwia eksport poza granice UE bez żadnych dodatkowych dokumentów i certyfikatów. Pooling z użyciem palet plastikowych ułatwi dostawę towarów w łańcuchach dostaw i zapewni bezpieczne i higieniczne dostawy żywności, lekarstw oraz innych wrażliwych produktów.

Zaleta 4. Efektywność energetyczna i wpływ na zrównoważony rozwój firmy

Zrównoważony rozwój to nie slogan; jest to lepszy sposób prowadzenia działalności, który może obniżyć koszty i zwiększyć zyski. W dzisiejszych złożonych i szybko zmieniających się łańcuchach dostaw niemożliwe jest zredukowanie wpływu logistyki na środowisko do zera. Jednak plastikowe palety mogą pomóc łańcuchom dostaw stać się bardziej zamkniętymi i wydajnymi, a także umożliwić firmom zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w transporcie, jednocześnie zmniejszając koszty ponoszone w operacjach logistycznych.

Pooling umożliwia ponowne wykorzystanie opakowań. W procesie obiegu opakowań palety są zbierane z punktów odbioru do miejsca produkcji, a po kontroli i czyszczeniu, można je ponownie wykorzystać. Ponadto regularna kontrola palet gwarantuje wysoką jakość, co zapobiega przedwczesnemu procesowi utylizacji uszkodzonych opakowań.

Palety plastikowe są do 35 procent lżejsze niż palety drewniane. Może mieć to znaczenie przy optymalizacji nośności pojazdów transportowych. Palety transportowe, często pomijane w łańcuchu dostaw, mogą obniżyć emisję CO2 w łańcuchach dostaw. Poza tym dzięki temu, że magazyny operatora poolingu 2Return znajdują się w całej Europie, transport opakowań jest krótszy, co wpływa na znaczne zmniejszenie liczby przewozów. Krótsze odległości oznaczają zmniejszoną emisję CO2, skutkując zmniejszonym wpływem na efekt cieplarniany.

Zaleta 5. Zmniejszenie ukrytych kosztów w łańcuchu dostaw

Długoterminowe korzyści płynące z plastikowych palet umożliwiają firmom osiągnięcie znacznych oszczędności. Oto kilka z nich:

 

  1. Po pierwsze, solidne palety plastikowe zmniejszają ilość czasu potrzebnego np. na naprawę palet drewnianych. Poza tym plastikowe palety można gniazdować lub łatwo układać w stosy zmniejszając ryzyko obrażeń, lub błędów operatorów.
  2. Po drugie używając palet ponownie, nie trzeba inwestować w drogie opakowania. Zasoby finansowe można teraz wykorzystywać w inny sposób.
  3. Po trzecie koszt wysyłki palet plastikowych jest niższy. Palety plastikowe są do 35% lżejsze niż powszechne palety drewniane, co przekłada się na ogólne zmniejszenie masy ładunku podczas transportu oraz niższe koszty paliwa i transportu.
  4. Po czwarte - Łatwiejsze śledzenie: Plastikowe palety z wbudowanymi chipami RFID mogą pomóc w śledzeniu przesyłek w całym łańcuchu dostaw, zwiększając w ten sposób widoczność i ułatwiając wycofywanie produktów.
  5. I po piąte są przyjazne dla automatyzacji: niezrównana trwałość i 100% powtarzalność wymiarów prowadzą do skrócenia przestojów w zautomatyzowanym środowisku.

 

Dla wielu firm zakup i utrzymanie floty palet jest kosztowne i wymaga dodatkowego czasu i pracy. Wdrożenie poolingu opartego na paletach plastikowych może znacznie obniżyć ogólne koszty związane z opakowaniami. Ponadto, pozbywając się zapasów magazynowych własnych opakowań, kierownicy operacji mogą zoptymalizować znaczną część przestrzeni magazynowej, która nie jest już potrzebna do sortowania i przechowywania pustych palet.

Pooling opakowań to pozytywne zmiany w logistyce firm

Chociaż pandemia wpłynęła wyraźnie na logistykę i potrzebę elastycznego reagowania, nie zmieniła potrzeb firm w zakresie ograniczania wydatków. Wdrożenie programu palet plastikowych pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć ilość odpadów w całym łańcuchu dostaw. Co więcej, umożliwia firmom obniżenie kosztów transportu przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostaw w elastyczny sposób.

Czytaj więcej na blogu: