5 trendów, które wpłyną na Twój łańcuch dostaw w 2021 roku

5 trendów, które wpłyną na Twój łańcuch dostaw w 2021 roku

"Logistyka łańcucha dostaw znajduje się w bezprecedensowym okresie. Jednak jej przyszłość jest bardzo obiecująca. Przyjmując innowacje w postaci różnych technologii, cała branża musi stawić czoła wyzwaniom w nadchodzących czasach i pomóc firmom osiągnąć większą efektywność operacyjną". 1

Znane jest powiedzenie, którego autorem jest Heraklit z Efezu, iż „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. To stwierdzenie okazało się wyjątkowo prawdziwe w przypadku zarządzania łańcuchem dostaw w 2020 roku, który powoli dobiega końca. Globalna pandemia Covid-19 mocno wstrząsnęła branżą logistyczną, podkreślając jej znaczenie i stwarzając zupełnie nowe cele i perspektywy na nadchodzące lata.

Dla wielu przedsiębiorstw ten trudny okres jest wyraźnym sprawdzianem przetrwania, ponieważ pandemia COVID-19 ujawniła nowe potrzeby w łańcuchach dostaw. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych aktywnym przewidywaniem możliwych problemów, a nie dopiero reagowaniem na nie, wskutek czego zyskują większą elastyczność i odporność na nieprzewidziane wydarzenia.

Dlatego też kluczowe jest analizowanie i śledzenie najnowszych trendów w łańcuchach dostaw w 2021 roku. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom logistycznym, które odzwierciedlają te trendy, osiągniesz sukces w nadchodzącym roku. Zmiany są konieczne i nieuniknione aby pozostać z duchem czasu i wyprzedzić konkurencję, przejdźmy zatem do pięciu trendów, o których warto pomyśleć już teraz.

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie by osiągnąć sukces w 2021 roku

Jednym z głównych punktów do rozważenia podczas omawiania trendów w łańcuchu dostaw w 2021 r., które często się pojawiają, jest zrównoważony rozwój przedsiębiorstw.

Co oznacza zrównoważony rozwój w logistyce?

Zrównoważona logistyka ma na celu zmniejszenie śladu ekologicznego jej zadań, takich jak emisje CO2, zanieczyszczenie hałasem i wypadki. W tym sensie dostawcy usług logistycznych muszą szukać równowagi między wzrostem finansowym, troską o środowisko i zdrowiem społeczeństwa.

Globalne ocieplenie wpływa na prawie każdy aspekt życia ze względu na poważne konsekwencje klimatyczne spowodowane emisją dwutlenku węgla. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku, z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Wymaga to współpracy na różnych szczeblach gospodarki i biznesu. Z analizy firmy konsultingowej Nobili Partners wynika, że w ubiegłym roku 28 polskich spółek giełdowych i grup kapitałowych wyemitowało do atmosfery 28,2 mln ton gazów cieplarnianych. To w przeliczeniu średnio 106 mln ton na każdy 1 mln zł przychodów.2 Pokazuje to, jak duży wpływ na transformację energetyczną ma branża łańcucha dostaw.

Firmy koncentrują się w dużej mierze na szukaniu rozwiązań, aby radykalnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i przyczynić się do rozwoju zielonej planety. Jako odpowiedzialny partner Twoim łańcuchu dostaw, rozumiemy obecne potrzeby, dlatego stosujemy takie rozwiązania, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie każdego rodzaju transportu przy jednoczesnej minimalizacji przebytych kilometrów. Jest to możliwe dzięki odpowiednim usługom logistycznym, a także poprzez optymalny dobór odpowiednich opakowań takich jak składane nadstawki paletowe, gniazdowe palety plastikowe, bądź składane na płasko pojemniki perforowane.

Zarządzanie opakowaniami w procesie poolingu

Zmniejszenie łącznej liczby przejechanych kilometrów przynosi dodatkowe korzyści dla środowiska w postaci mniejszej liczby pojazdów na drogach. To z kolei doprowadzi do mniejszego ruchu i większego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego społeczność logistyczna skłania się ku koncepcji zrównoważonej logistyki. Oprócz korzyści całego społeczeństwa, oraz ochrony środowiska i zasobów naturalnych, zrównoważony rozwój staje się również opłacalny i zwiększa lojalność klientów.

Znaczenie postępu technologicznego w logistyce opakowań

Automatyzacja i coraz doskonalsza technologia przenosi łańcuchy dostaw na zupełnie nowy poziom. Zamiast spędzać godziny na powtarzalnych zadaniach, sztuczna inteligencja i rozwinięta technologia mogą sprostać większości rutynowych zadań. Takie ulepszenia w ramach trendów w łańcuchu dostaw 2021 obejmują ulepszone zarządzanie opakowaniami, wyższy poziom wydajności, szybszą realizację zamówień i lepszą obsługę klienta.

Rosnąca rola branży e-commerce ma wpływ na logistykę magazynową.

Czym jest usługa zarządzania obiegiem opakowań?

Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad opakowaniami zwrotnymi będącymi w stałym obiegu pomiędzy producentami, sprzedawcami i klientami. Zintegrowany system zarządzania transakcjami pozwala na uzyskanie aktualnych danych od wszystkich stron tego procesu w danym momencie. Dzięki temu, dokładnie wiesz, w jakiej ilości i gdzie znajdują się Twoje opakowania. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim stronom tego procesu wysokiej skuteczności wykonywanych działań.

Wzrost znaczenia branży logistycznej i firm 3PL w 2021 roku

Obecna globalizacja łańcuchów transportowych spowodowała, że międzynarodowi dostawcy usług logistycznych są niezbędnym ogniwem między producentami a odbiorcami. Jest to niezwykle ważna część sieci dostaw, która zapewnia klientom i właścicielom firm terminowe otrzymanie przesyłek. Popularność tego rodzaju usług wiąże się z rozwojem branży e-commerce. Aby jednak skutecznie zarządzać dostawami Klientów trzeba korzystać z dużych zasobów opakowań logistycznych aby nadążyć z realizacją zamówień w okresach szczytu. W Rotom oferujemy możliwość wynajmu niezbędnych opakowań idealnie spełniających swoją funkcję, takich jak palety, pojemniki, skrzyniopalety, czy wózki transportowe.

Również wśród firm z różnych branż istnieje rosnąca tendencja do promowania modelu biznesowego łańcucha dostaw jako usługi. Aby logistyka firmy pracowała w sposób płynny i spójny bardzo ważne są odpowiednie narzędzia. Należy do nich choćby śledzenie usług wspomagających łańcuch dostaw takich jak zarządzanie obiegiem opakowań (RTI Management), tak żeby minimalizować zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Elastyczność procesów logistycznych stała się koniecznością

Rok 2020 nauczył wiele firm logistycznych adaptacji do zmieniających się warunków. Istotne jest to, by łańcuch dostaw stał się na tyle elastyczny, aby absorbować wszelkie większe lub mniejsze wstrząsy, które pojawią się na jego drodze. Obejmuje to nagłe wzrosty lub spadki popytu, nieprzewidziane przeszkody, wyzwania, opóźnienia i problemy.

Kluczową korzyścią płynącą z elastyczności w łańcuchu dostaw jest skupienie się na unikaniu potencjalnych niedoborów lub nadmiernie magazynowanych zapasów. Taki układ sprawia, że menedżerowie łańcucha dostaw mogą wcześnie przewidywać i identyfikować potencjalne problemy i rozwiązania, zwracając uwagę na trendy na rynku łańcuchów dostaw w 2021 r.

W elastycznym podejściu do nieprzewidzianych okoliczności niezwykle praktycznym rozwiązaniem okazuje się wynajem opakowań. Na czym polega oraz dlaczego świetnie sprawdza się w czasie zmiennych warunków przeczytasz w artykułach Elastyczne podejście w logistyce kluczem do sukcesu w czasie zmian, oraz Wynajem opakowań - zapewnij ciągłość dostaw w zmiennych warunkach.

Duże zasoby palet, pojemników i innych opakowań na wynajem w Rotom.

Usługi nastawione na potrzeby klienta zyskają na wartości w 2021 roku

Kompleksowa widoczność opakowań, opłacalność czy pomoc w koncentrowaniu się na własnym biznesie jest kluczowa dla firm. Odpowiednia pomoc dla Klientów aby skutecznie prowadzili swoje działania staje się dziś głównym celem dla dostawców, producentów, kierowców i członków zespołów. Dzieje się tak, ponieważ szeroki zakres usług, które posiadają firmy, takie jak Grupa Rotom, pozwala na lepszą obsługę od początku do końca. Wymagania klientów zmieniają się w zależności od sezonu i powodują, że zarządzanie łańcuchem dostaw musi mieć zdolność adaptacji i łatwość wykonania.

O wielu lat pracujemy z Klientami z różnych branż i wiemy jak ważna jest znajomość potrzeb każdej z nich oraz zapewnienie satysfakcji z wykonywanych usług. Jeśli chciałbyś zapytać o określone produkty i związane z nimi usługi, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoje problemy. Po wspólnej analizie nasi specjaliści zaproponują najdogodniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Naszym priorytetem jest to by Twoje potrzeby logistyczne zostały zaspokojone, a biznes odnosił sukces również w 2021 roku. Przeanalizuj oraz oceń działania swojej firmy ponieważ elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek.