Jak odpowiednie wózki transportowe usprawnią pracę w magazynie?

Jak odpowiednie wózki transportowe usprawnią pracę w magazynie?

Powstanie pierwszych wózków ręcznych sięga czasów starożytnych, kiedy pojęcie dźwigni było już znane. Przez wieki, te narzędzia do pomocy człowiekowi zostały znacznie udoskonalone.

W XVIII wieku młodzi chłopcy w wieku od 11 lat używali wózków do przewożenia dużych worków z przyprawami ponieważ nie byli w stanie ręcznie podnieść dużych ciężarów. Korzystając z tej metody, mogli pracować równie dobrze, jak dorośli mężczyźni przy przenoszeniu przedmiotów. Natomiast pierwsze patenty na wózki transportowe zaczęły powstawać od połowy XIX wieku. Na przestrzeni lat znacznie wzrosła różnorodność wózków magazynowych.

Dzisiaj praktycznie nie wyobrażamy sobie pracy w magazynach, sklepach, czy centrach dystrybucyjnych bez pomocy wózków transportowych. Korzystanie z nich pomaga zmniejszyć ryzyko urazów podczas podnoszenia ładunku. Praca w dużym magazynie nigdy nie jest łatwa, ale ciągłe ulepszenia sprzętu sprawiły, że jest ona mniej obciążająca.

Dlaczego potrzebujesz wózka transportowego?

Magazyn to miejsce, wymagające ciężkiej pracy, aby efektywnie zarządzać produktami. Jeśli nie zostaną poprawnie uporządkowane, zajmą więcej miejsca. W magazynie wiele produktów musi być regularnie przesuwanych, co może być trudne, jeśli jest to robione ręcznie. Najlepszym rozwiązaniem zmniejszającym wysiłek i oszczędzającym energię są odpowiednie wózki transportowe.

Niestety w miejscach pracy dochodzi do wielu obrażeń spowodowanych podnoszeniem ciężkich ładunków. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj wózka do konkretnej czynności i warunków, w których wózek będzie użytkowany. Dobra decyzja ułatwi i przyspieszy pracę, minimalizując jednocześnie ryzyko wypadków w miejscu pracy. Stąd istnieje ważna potrzeba, aby używać efektywnego sprzętu do transportu materiałów, który jest solidny i trwały.

Sprzęt transportowy dla przemysłu musi być wysokiej jakości, tak by, jak najlepiej dostosować go do różnych zadań przemysłowych. Wózki są dostępne w różnych wariantach, ale wszystkie mają ten sam cel — ułatwienie i wygodę przenoszenia lub transportu towarów.

Jak wybrać najlepszy wózek transportowy?

Wybierając odpowiedni wózek transportowy koniecznie zapoznaj się ze specyfikacjami i ograniczeniami dotyczącymi ładowności lub wagi każdego wózka, aby określić, czy są one odpowiednie do obsługi i transportu posiadanych towarów. Wybór najlepszego wózka platformowego nie jest trudnym zadaniem, wystarczy określić swoje wymagania, środowisko, budżet i kilka innych czynników wymienionych poniżej.

1. Rodzaj obsługiwanego produktu

Mogą istnieć różne potrzeby firmy, które należy wziąć pod uwagę. To jest powód, dla którego wózki transportowe mają szeroki zakres zastosowań i funkcjonalności, co zwiększa ich znaczenie w biznesie. Wpływa na to szereg czynników np. rodzaj, waga, kształt, wielkość produktu itp. Jaki przedmiot jest transportowany? Czy jest nieporęczny, czy nie? Waga przedmiotu, kształt zadecyduje o wielkości półki lub platformy oraz ładowności wózka. Czy towary są posortowane, czy też nie? Czy można je ustawić równo w pudła lub pojemniki plastikowe, czy są to luźne przedmioty o nierównych rozmiarach, których po prostu nie można układać jeden na drugim? "

2. Środowisko

Czy na każdym piętrze jest winda? Czy drzwi i przejścia są wystarczająco duże, aby łatwo kierować wózkiem? Być może wózek będzie pracował także poza magazynem? Należy zauważyć, że duże wózki można przewozić wyłącznie w windach usługowych i towarowych. W ten sposób fizyczne warunki miejsca pracy mogą pomóc zweryfikować rozmiar i kształt wózków, których należy używać.

3. Elastyczność

Szukasz wózka gotowego przystosować się do zupełnie różnych sytuacji? Czy można je dostosować do określonej szerokości lub wysokości, którą chcesz, czy można je łatwo przesunąć do tyłu lub wysunąć? Zależy to od tego, jak zamierzasz korzystać z wózka transportowego i gdzie chcesz go używać. Ostatecznie najlepiej jest wybrać elastyczny i wszechstronny wózek, który może być używany do różnych zastosowań.

4. Częstość używania

Trzeba zastanowić się również nad tym, jak często wózek będzie używany. Jeśli rutynowo przewozisz ciężkie rzeczy, będziesz musiał zainwestować w wyjątkowo solidny i niezawodny wózek platformowy wykonany z wysokiej jakości materiałów.

W Rotom posiadamy szeroką ofertę wózków transportowych, które są kluczowym elementem naszego asortymentu. Dostarczamy je w różnych rozmiarach i wzorach, aby sprostać specyficznym potrzebom dużych obiektów magazynowych i przemysłowych. Omówimy teraz kilka typów wózków zapewniających efektywną wydajność w różnych gałęziach przemysłu.

Popularne typy wózków magazynowych

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć specyfikę produktów, wymieniliśmy typy powszechnie używanych wózków.

Wózki ręczne, znane jako wózki taczkowe

Dwukołowce z małą platformą i solidnie wykonanym tyłem to najprostsze i najczęściej spotykane z całej gamy dostępnych wózków. Można ułożyć kilka pudeł w stos na rozwidlonej lub solidnej podstawie, a wózek jest przechylany i pchany. Jego zastosowanie ogranicza się do stosunkowo lekkich ładunków przewożonych na krótkich dystansach. Nowoczesne wersje to składany wózek Matador, który może być złożony na płasko, ma udźwig 200 kg, a cała konstrukcja wózka składa się z rur płaskownikowych dla lepszego rozłożenia ciężaru i stabilizacji.

Kurier dostarcza towar klientowi na wózku taczkowym

Do wózków ręcznych należą również wózki taczkowe. Mogą służyć również do przewozu butli gazowych, dywanów, mebli, płyt, czy transportu AGD. Oprócz standardowych modeli wózków są w ofercie bardzo praktyczne wózki schodowe z akumulatorem i podnoszoną platformą, które poruszają się na gąsienicowych kołach ułatwiając przemieszczanie się po schodach.

Wózki platformowe

Jeśli Twoja firma potrzebuje ciężkiego wózka do transportu materiałów, wózek platformowy jest właściwym wyborem. Dzięki płaskiej powierzchni ładunkowej oraz mocnym kołom z łożyskami rolkowymi to urządzenie poradzi sobie z ładunkiem. Jest to również właściwy wybór dla magazynu, który potrzebuje pojazdu do transportu towarów z miejsca na miejsce. Doskonale sprawdzają się również w transporcie materiałów do klienta. Niektóre, tak jak cichy i składany wózek platformowy Prestar, są wyposażone w antypoślizgową platformę, aby pomieścić różne rodzaje produktów i mieć pewność, że produkty pozostaną na wózku.

Rolki dywanów transportowane na wózku platformowym

Płaska platforma jest zamontowana na czterokołowym podwoziu i ma uchwyt na jednym lub obu końcach. Przy udźwigu od 250 kg do 500 kg platforma może być różnej wielkości, otwarta lub otoczona siatką metalową, jak w przypadku wózków platformowych siatkowych. Rama wózka wykonana jest z jednego elementu, a wszelkie łuki i narożniki są tak gładkie i zaokrąglone, jak to tylko możliwe. Podstawa wózka wykonana jest z wysokiej jakości drewna lub metalu i zależy to od wydajności wózka. Jest to podstawowa konstrukcja wózków zapewniająca wytrzymałość w korpusie wózka.

Wysokiej jakości wózki platformowe są wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium (w przypadku mniejszych obciążeń). Wózki są również obecne w różnorodnych formach, w tym jako regały warsztatowe, wózki nożycowe, czy magazynowe piętrowe. W odniesieniu do wózków dołączane są różne rodzaje akcesoriów, takich jak koła, łańcuchy, hamulce, uchwyty, szyny boczne, uchwyty itp. w celu zapewnienia większej wydajności w pracy wózka.

Wózki paletowe, znane jako „paleciaki”

Wózki paletowe ręczne są niezbędnym narzędziem w każdym magazynie, hali produkcyjnej, sklepie, szczególnie w miejscach, gdzie ze względu na gabaryty nie można wjechać wózkiem widłowym.

Paleciaki ręczne z wagą pozwalają na szybkie i bezproblemowe zważenie dowolnego ładunku znajdującego się na palecie. Jest to praktyczne rozwiązanie ponieważ można podjechać takim wózkiem w dowolne miejsce i w ciągu kilku sekund wykonać pomiar wagi. Jest to funkcjonalność, którą szczególnie doceniają magazyny, zakłady produkcyjne, firmy kurierskie i wszelkie inne podmioty, dla których możliwość szybkiego pomiaru wagi jest istotna.

Palety z pudłami są przenoszone paleciakiem ręcznym

Wózki paletowe są również bezpieczne w obsłudze. Aby zapobiec uszkodzeniu ładunku podczas ładowania ciężkich towarów, prędkość opuszczania spada automatycznie. Teleskopowy podnośnik składa się z 3 tłoczysk, które wytwarzają lekką siłę pompowania i zapewniają doskonałą stabilność. Dlatego paleciaki sprawdzają się przy ciągach technologicznych i liniach produkcyjnych.

Wózki transportowe do dużych obciążeń

Tego typu wózki ułatwiają transport ciężkich ładunków o nieregularnych kształtach w wielu miejscach takich jak place budowy, czy magazyny. Na przykład wózek wielofunkcyjny transportowy firmy Matador świetnie sprawdza się w przewozie ciężkich przedmiotów, ponieważ jego dyszel pociągowy z ergonomicznymi uchwytami ułatwia manewrowanie. Koła pneumatyczne pomagają zapewnić większą mobilność na zewnątrz i wewnątrz, nawet z ciężkimi przedmiotami na platformie.Wózki transportowe typu M-CT są wyjątkowo wytrzymałe, a ich koła odporne na przebicie, dzięki czemu mogą przewozić towar o wadze 500 kg.

Budowlaniec przywozi materiały budowlane na wózku transportowym Matador

Wózki półkowe

Jak sugeruje nazwa, ten typ wózka magazynowego posiada półki, dzięki czemu można przewozić w pojemnikach więcej produktów. Przy wyborze odpowiedniego wózka półkowego ważne jest jego zastosowanie, nośność i ilość półek. Jeśli potrzebujemy wózek cateringowy, będzie on wyposażony w uchwyty, cichy i łatwy w sterowaniu. Z kolei wózki magazynowe i warsztatowe muszą mieć większą nośność. Ilość półek zależy od rodzaju przewożonych na nich produktów czy są one małe i drobne, czy wielkogabarytowe.

W przypadku wyboru nośności koniecznie trzeba zwrócić uwagę na nośność samej półki, tak by jej nie przeciążyć i nie narazić na ryzyko uszkodzenia wózka, jak również, aby zapobiec ewentualnym urazom, bądź uszkodzeniom przewożonego przedmiotu.

Wózki do komisjonowania

Obecnie branża e-commerce niezwykle dynamicznie się rozwija, dlatego wózki do kompletacji zamówień stają się niezbędne w magazynie. Wózki spełniają wszystkie niezbędne wymagania bezpieczeństwa. Na przykład wózek do kompletacji w ofercie Rotom jest wyposażony w specjalną drabinę przymocowaną z boku z gumowymi schodkami.

Dzięki niej w łatwy sposób można szybko sięgnąć przedmioty z wyższych półek bez konieczności ściągania towaru wózkiem magazynowym. Sprzyja to szybkiej realizacji zamówień. Inne wózki mają już dopasowane pojemniki euronorm, aby kompletacja przebiegała szybko i bez zakłóceń.

Wózki specjalne, np do płyt, drzwi

Niektóre firmy potrzebują wózków wykonanych do określonego zadania. W sklepach budowlanych jest zapotrzebowanie na wózki do transportu dużych płyt, drzwi, czy towarów masowych. Świetnie spełnia swoje zadanie wózek do płyt Matador M350V.. Jest to bardzo solidny wózek, a zarazem ergonomiczny i łatwy w prowadzeniu. Duża platforma oraz specjalne koła sprawiają, że nawet jazda po nieutwardzonym terenie z towarem nie sprawia trudności. Wybierając idealny wózek dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego przeznaczenie, ale także rozmiar produktów, które będzie musiał nosić.

Skorzystaj z zalet wózków magazynowych i sprawdź ofertę Rotom

W dzisiejszych czasach jest wiele narzędzi stworzonych dla magazynów, aby praca była lżejsza. W przypadku, gdy musisz przewieźć jakieś spore obciążenia, to wózki transportowe są najlepszą opcją. Dostępne w różnych formach, rozmiarach i kształtach, oraz dopasowane do rodzajów wykonywanej pracy.

Aby pomóc sobie w podjęciu świadomej decyzji, przed zakupem wózków wykonaj odpowiednią analizę. Jako wieloletni dostawca wózków transportowych dostarczamy produkty tylko wysokiej jakości. Chcesz się więcej dowiedzieć na ten temat? Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami, a specjaliści logistyczni chętnie Ci pomogą wybrać wózek odpowiedni dla Twoich potrzeb.