Opakowania niestandardowe w zrównoważonym łańcuchu dostaw

Opakowania niestandardowe w zrównoważonym łańcuchu dostaw

Sprostanie wysokim kosztom opakowań logistycznych oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, to obecnie priorytety w łańcuchach dostaw wielu branż. Obecnie firmy starają się znaleźć kompromis pomiędzy rozwojem biznesowym a redukcją śladu węglowego i wytwarzania nadmiernej ilości odpadów.

W ostatnich latach klienci, inwestorzy i rządy wywierają coraz większą presję na firmy, aby wykazywały większą dbałość o środowisko i odpowiedzialność społeczną. Dzieje się tak w czasie, gdy uzasadnienie biznesowe dla zrównoważonych operacji rośnie z każdym rokiem. Według McKinsey & Company łańcuchy dostaw firm produkujących dobra konsumpcyjne odpowiadają za ponad 90% wpływu na środowisko. Jaką rolę w tych procesach odgrywają opakowania niestandardowe? Czy mają realny wpływ na długofalowy wzrost biznesowy?

Wydaje się, że dla wielu firm główną przeszkodą wprowadzania bardziej zrównoważonej logistyki wydają się wysokie koszty. Jednak kiedy zaczęto mierzyć wpływ swoich towarów i usług na środowisko od początku do końca swojego cyklu, okazało się, że można dokonać wielu opłacalnych zmian.

Coraz więcej firm zauważyło zalety inwestowania w opakowania niestandardowe, funkcjonujące w zamkniętym obiegu przez wiele lat. Taka inwestycja prowadzi do zmniejszenia rozmiaru i liczby przesyłek, mniejszego śladu środowiskowego oraz oszczędności finansowych. Jakie jeszcze mogą być powody zmiany opakowań na niestandardowe? Przyjrzyjmy się kilku kwestiom.

4 największe problemy związane z opakowaniami standardowymi

Czasami tradycyjne rozwiązania do obsługi materiałów nie zapewniają maksymalnej wydajności w Twoim zakładzie. Niektóre z typowych powodów, dla których firmy szukają rozwiązań niestandardowych, to:

1. Potrzeba większej funkcjonalności

Być może twoje opakowanie musi spełniać wyższe wymagania, niż te, które są zwykle oferowane, takie jak wyższa nośność lub inne wymiary. Wiele opakowań ma z góry określone ograniczenia w zakresie przechowywania i transportu. W ich przypadku opakowania standardowe mogą być niewłaściwym wyborem, ponieważ albo nie zapewniają wymaganej dodatkowej ochrony, albo nie pasują do kształtów i wymiarów tych produktów.

Odpowiedzią na ten problem jest zainwestowanie w specjalnie zaprojektowane rozwiązania do obsługi towarów. Na przykład możesz potrzebować opakowania lepiej pasującego do produktu, bez pozostawiania wolnej przestrzeni lub twój produkt wymaga dostosowania specjalnego opakowania pod kątem właściwości.

2. Zmniejszenie ilości odpadów

Jednym z największych wyzwań dla przemysłu wytwórczego jest ilość odpadów wytwarzanych z opakowań transportowych i magazynowych. Odpady te powiększają się na wysypiskach i generują niepotrzebne koszty dla firm. Firmy muszą usuwać odpady, które wytwarzają, a dodatkowo zmarnowane opakowanie oznacza, że ​​firma zapłaciła za materiał, którego nie zużyła, co zawyża koszty działalności.

Opakowanie niestandardowe z kolei jest wytwarzane dokładnie pod dany produkt, redukując liczbę wypełniaczy, folii i innych odpadów służących ochronie produktu tylko chwilowo.

3. Słabsza ergonomia i uszkodzenia

Jeśli opakowanie jest niewygodne w obsłudze , sprawia problem w przechowywaniu i transporcie może stać się przyczyną urazów, prowadząc do roszczeń odszkodowawczych pracowników i ich nieobecności(statystyki OSHA). Może również wpłynąć na uszkodzenie produktu. Opakowanie, które bezpośrednio lub pośrednio prowadzi do zarysowania lub uszkodzenia produktów, może być kosztowne dla Twojej w firmy. Z kolei uszkodzone produkty, które trafiają do konsumentów, mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy i spowodować utratę sprzedaży.

4. Nieefektywne wykorzystanie przestrzeni:

Przechowywanie to kolejny aspekt obsługi materiałów, który wymaga niestandardowych rozwiązań dla zwiększenia wydajności. Jeśli standardowe opakowania do przechowywania nie wykorzystują efektywnie powierzchni magazynowej, może to wymagać od pracowników wykonywania większej ilości prac.

Firmy mogą lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową dzięki niestandardowym opakowaniom. Dobrze dobrane opakowanie ułatwia znalezienie miejsca na dowolne części, produkty i materiały, których potrzebujesz do przechowywania lub transportu.

Dlaczego zdecydować się na projektowanie opakowań?

Wiele firm waha się na myśl o zamawianiu rozwiązań szytych na miarę, obawiając się wyższych kosztów i dłuższego czasu realizacji zamówień. Jednak korzyści z niestandardowych rozwiązań magazynowych znacznie przewyższają wszelkie koszty początkowe. Korzyści te sprowadzają się do jednego głównego czynnika - niestandardowe wyposażenie magazynów jest budowane specjalnie dla potrzeb Twojego produktu. Co to oznacza dla magazynów?

Dlaczego zdecydować się na projektowanie opakowań?

Oto 5 głównych zalet niestandardowych opakowań:

1. Maksymalną wydajność

Poprawiona wydajność pracy to główna zaleta niestandardowych rozwiązań opakowaniowych. Ponieważ są od początku dostosowane do konkretnych potrzeb i celów Twojej firmy, bez problemu dopasowują się do istniejących procesów, maksymalizując efektywność pracy.

2. Zmniejszone koszty pracy

Zmniejszenie kosztów pracy jest niewątpliwie kluczem do utrzymania rentowności magazynów. Niestandardowe rozwiązania opakowaniowe pomagają ograniczyć pracę ręczną, a czasem nawet ją eliminując.

3. Większe bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy w magazynach to kolejne wyzwanie. Standardowe wyposażenie nie zawsze ułatwia obsługę, wymagając dodatkowej pracy ręcznej. Stwarza to potencjalne obawy co do bezpieczeństwa pracowników magazynu.Natomiast opakowanie specjalnie zaprojektowane może posiadać ergonomiczne, specjalne funkcje zapewniające bezpieczeństwo idealnie pasując do procesów pracy.

4. Wysoka jakość

Niestandardowe opakowania zapewniają również wyższą jakość w porównaniu z niektórymi standardowymi nośnikami. Projektantom takich niestandardowych opakowań zależy na tym by każde opakowanie miało wysoki standard jakości i wytrzymałości. Solidność wykonania sprawia, że takie zaprojektowane opakowania mają znacznie dłuższy cykl życia w porównaniu ze standardowymi opcjami.

5. Opłacalność

Wszystkie zalety niestandardowych opakowań magazynowych sprowadzają się do jednej nadrzędnej przewagi - opłacalności. Podczas gdy niestandardowe opakowania, czy nośniki transportowe mogą na początku kosztować więcej niż ich prefabrykowane odpowiedniki, na dłuższą metę niestandardowe rozwiązania zapewniają większą wydajność, niższe koszty pracy i większe bezpieczeństwo pracowników. Biorąc pod uwagę fakt, że takie opakowania projektuje się raz na wiele lat i funkcjonują one w obiegu zamkniętym, z czasem zapewniają doskonały zwrot z inwestycji dając duże oszczędności.

Jak wygląda proces projektowania opakowań niestandardowych?

Jeśli potrzebujesz niestandardowego opakowania logistycznego nasi specjaliści ds. produktów i inżynierowie będą współpracować bezpośrednio z Tobą, aby dokładnie określić, czego potrzebujesz i opracować rozwiązanie, które bez problemu wpasuje się w Twoje przepływy pracy. Jak więc działa ten proces?

Wsparcie i konserwacja

Standardowy proces projektowania i budowy opakowań obejmuje następujące etapy:

Inicjalizacja projektu

Proces rozpoczyna się, gdy nasi specjaliści ds. produktu omawiają z Tobą Twój projekt opakowania. Podczas tego kroku dowiemy się o Twoim obecnym systemie i wyzwaniach, jakie napotykasz w przypadku używanych obecnie opakowań. Następnie określimy potrzeby i cele Twojej firmy, aby opracować zarys przyszłego projektu.

W kolejnym etapie przedstawimy Ci nasze podejście do projektowania opakowań oraz pokażemy rozwiązania, wyjaśniając proces inżynieryjny, abyś wiedział, czego się spodziewać. W trakcie tego procesu będziemy ściśle z Tobą współpracować,tak by zapewnić zgodność naszych celów i procesów z Twoimi oczekiwaniami.

Inżynieria

Po opracowaniu z Tobą szczegółów opracujemy koncepcję opakowania, rysunek techniczny oraz model 3D, z którego powstaje prototyp, które uwzględniają każdą z potrzeb określonych we wstępnym etapie. Po sfinalizowaniu projektu skontaktujemy się z Tobą, abyś mógł zobaczyć koncepcję przed rozpoczęciem produkcji i wprowadzić niezbędne poprawki.

Dostawa

Po sfinalizowaniu projektu, ustaleniu budżetu i ceny, naniesieniu wszystkich poprawek i przeprowadzeniu testów, opakowanie jest gotowe do produkcji masowej.
Przez cały proces wdrażania będziemy informować Cię o postępach i przewidywanym terminie dostawy, upewniając się, że zapewniamy rozsądne ramy czasowe bez poświęcania jakości na rzecz szybkiego tempa wdrożenia. Po zakończeniu projektu powiadomimy Cię o tym i dostarczymy opakowanie bezpośrednio do Twojej placówki.

Wsparcie i konserwacja

W trakcie pracy specjalnie zaprojektowanych opakowań dbamy o ich wysoką jakość. W magazynach Rotom rozsianych po całej Europie przeprowadzamy fachową konserwację każdego opakowania, tak by służyło długie lata. Z kolei dzięki systemowi zarządzania opakowaniami (RTI management) mamy dokładny wgląd w ilość opakowań w transporcie i w trakcie magazynowania. Sprzyja to temu by pełna pula opakowań niestandardowych była skutecznie obsługiwana, bez potrzeby produkowania nowych nośników.

Korzystając z tych kroków, możemy wykorzystać istniejące opakowanie tak by zmodyfikować go zgodnie z Twoimi potrzebami lub opracować całkowicie nowy produkt, który bezproblemowo pasuje do Twoich zastosowań.

Przykłady realizacji opakowań niestandardowych

Rotom od wielu lat projektuje opakowania niestandardowe dla swoich partnerów. Co więcej dba nie tylko o proces produkcyjny, ale również naprawę i konserwację już używanych opakowań oraz zapewnia obieg tych opakowań w wielu miejscach w Europie.
Poniżej przedstawiamy kilka realizacji z opakowań niestandardowych dla klientów z różnych branż.

Przykłady realizacji opakowań niestandardowych

  • Branża przemysłowa - dla dużego producenta części metalowych produkującego komponenty metalowe zbudowaliśmy specjalne kontenery metalowe dopasowane do procesu produkcyjnego klienta.
  • Handel detaliczny - dla dużej sieci DIY zbudowaliśmy specjalne rollkontenery metalowe służące do przewozu drobnych produktów w magazynie. Przeprowadzamy tam również regularny serwis i konserwację rollkontenerów siatkowych.
  • Branża budowlana - klient produkujący wysokiej jakości drzwi i ościeżnic potrzebował specjalnie zaprojektowanych koszy transportowych według własnego projektu, niezbędnych do magazynowania produktów nietypowych.
  • Branża elektroniczna - dla klienta, posiadającego wielkie hale magazynowe zbudowaliśmy tysiące specjalnych regałów magazynowych Mobilrack, wykonanych specjalnie do składowania podzespołów elektronicznych.

Obsługa niestandardowych opakowań w obiegu zamkniętym

Rotom nie tylko produkuje opakowania, ale również zarządza całym procesem opakowań zwrotnych w celu wsparcia Klientów w procesach logistycznych. Chodzi o to, że raz zaprojektowane opakowanie może pracować przez długie lata w obiegu, a my pomagamy w całym przepływie twoich opakowań między lokalizacjami firmy, dostawcami i klientami.

Co to oznacza w praktyce? Powiedzmy, że w swoim łańcuchu dostaw korzystasz z niestandardowych palet drewnianych. W takiej sytuacji dbamy o cały proces, od dostarczania pustych palet lub po ich odzyskanie i wysyłkę do Twojej lokalizacji. Dzięki jednemu, centralnemu ośrodkowi sterującemu tym procesem, zapewniamy szybki przepływ informacji na podstawie rzeczywistych danych ilościowych i lokalizacyjnych. W ten sposób optymalizujemy przepływ opakowań zwrotnych, tak żeby zmniejszyć koszty transportu, oraz efektywnie wykorzystać każde opakowanie.

Kiedy poinformujesz o wysyłce opakowań, wiemy, do którego miejsca następnie zostaną wysłane. Gdy tylko będą gotowe do odbioru, zwracasz je do naszych magazynów gdzie z kolei odbywa się naprawa i czyszczenie. Zarządzając całą logistyką transportu opakowań niestandardowych, od miejsca produkcji aż do powrotu na koniec,zdejmujemy z twoich barków ciężar odpowiedzialności i obniżamy koszty zakupu coraz to nowych opakowań przy kolejnej wysyłce.

Wpływ poolingu opakowań na zrównoważony rozwój

Dzięki temu, że każde opakowanie niestandardowe można eksploatować wiele lat, będzie ono używane setki razy. Pozwoli to chronić zasoby naturalne, zmniejszy ilość odpadów opakowaniowych oraz przyczyni się do rozwoju gospodarki obiegowej. Oszczędzasz pieniądze, czas i miejsce. My zajmujemy się wszystkim innym: od dostawy i odbioru opakowań, poprzez magazynowanie, profesjonalny serwis i recykling.

Dzięki poolingowi twoje przedsiębiorstwo znacznie zwiększy efektywność swoich procesów logistycznych i oszczędzi cenne zasoby. Jak? Poprzez ciągłe i wielokrotne używanie niestandardowych opakowań wielokrotnego użytku w niekończącej się pętli. System poolingu zamkniętego jest nieskomplikowany i świetnie się sprawdza w wielu branżach.

Rozwijaj swoją logistykę dzięki projektowaniu opakowań

Przewiduje się, że w nadchodzących latach innowacje będą cały czas napędzać tempo zrównoważonego rozwoju. Dwa trendy, które są szczególnie widoczne w tym obszarze, to gospodarka o obiegu zamkniętym i łańcuchy dostaw oparte na danych.Chodzi o usunięcie dużych ilości zanieczyszczeń i odpadów z produktów i systemów, takich jak łańcuchy dostaw. W tym systemie opakowania projektuje się tak, aby miały niewielki wpływ na środowisko, były trwalsze i można je było łatwo demontować lub przekształcać w celu ponownego użycia.

Z kolei w łańcuchach dostaw opartych na danych dzięki czujnikom RFiD i IoT masz wgląd w swoje operacje logistyczne, tak by szybciej wdrażać i monitorować strategie w celu zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy po to by Ci pomóc w tych aspektach. Skontaktuj się z nami, a chętnie porozmawiamy o możliwości wsparcia łańcuchów dostaw Twojej firmy w tym zakresie.