Opakowania zwrotne to przyszłość łańcuchów dostaw

Opakowania zwrotne to przyszłość łańcuchów dostaw

Obecnie temat zrównoważonego rozwoju przeżywa prawdziwy renesans. W obliczu zmian klimatycznych i kurczących się zasobów naturalnych, konsumenci częściej niż kiedykolwiek dążą ograniczenia ilości odpadów, przechodząc na opcje opakowań nadających się do recyklingu i ponownego wykorzystania.

Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę Nielsen wykazało, że 81% konsumentów twierdzi, że dla firm ważne lub bardzo ważne jest wdrażanie zmian, które pozytywnie wpłyną lub przynajmniej zmniejszą szkody dla środowiska. W tym samym kwestionariuszu „73 procent respondentów stwierdziło, że zdecydowanie lub prawdopodobnie zmieniłoby swoje nawyki konsumpcyjne, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko, podczas gdy 38 procent stwierdziło, że zapłaciliby wyższe niż średnie ceny za produkty wykonane ze zrównoważonych materiałów”. Ponieważ globalny rynek reaguje na tę zmianę preferencji konsumentów, nastąpiło duże zainteresowanie opakowaniami wielokrotnego użytku, ekologicznym zarządzaniem łańcuchem dostaw i strategiach zerowej ilości odpadów.

Z ekonomicznego punktu widzenia wysiłki te przynoszą ogromne oszczędności i zwiększoną sprzedaż dla dużych i średnich firm. W miarę dokonywania wysiłków zmierzających do poprawienia jakości łańcuchów dostaw, producenci na całym świecie przechodzą na stosowanie opakowań wielokrotnego użytku. Od producentów samochodów po automatykę przemysłową przedsiębiorcy stwierdzają, że stosowanie pojemników wielokrotnego użytku to przyszłość logistyki.

Przeprojektowanie łańcuchów dostaw, inwestowanie w nowe opakowania do dystrybucji produktów i tworzenie opłacalnych procesów zwrotów może z początku być wyzwaniem. Jednak nawet małe kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju przyczyniają się do postępu w tej dziedzinie. Jednym z nich jest korzystanie z usługi zarządzania obiegiem opakowań, która ułatwi Ci pracę ponieważ będziesz mieć pełną wiedzę o ilości i lokalizacji opakowań.

Zmniejsz ilość odpadów wybierając opakowania wielorazowe

Najlepsze rozwiązania opakowaniowe to takie, które oprócz optymalnego poziomu kosztów, potrafią wykorzystać przestrzeń opakowaniową w sposób maksymalny, tak aby wszystkie produkty można było łatwo zapakować i ułożyć w stosy, a jednocześnie zredukować ilość odpadów opakowaniowych.

Opakowania wielokrotnego użytku są stosowane w celu zmniejszenia ilości odpadów, kosztów, szkód transportowych oraz umożliwienia dostaw w systemie JIT (Just-In-Time)

Zaprojektowane do pracy w obiegu zamkniętym, plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku, palety, czy skrzyniopalety są używane wielokrotnie przez cały okres ich użytkowania, zanim zostaną ponownie przetworzone i przerobione na inne produkty opakowaniowe. Zmniejszenie odpadów powodowanych przez opakowania jednorazowe jest jednym z głównych czynników środowiskowych, które należy rozważyć przy wyborze systemu opakowań zwrotnych. Ponadto, opakowania wielorazowe mogą przyczynić się do poprawy organizacji pracy, ponieważ często są łatwiejsze w obsłudze niż np. pakowanie za każdym razem towarów do kartonów i owijanie ładunku folią na palecie.

Pooling: Cykl życia opakowań wielokrotnego użytku

Pooling, czyli obieg opakowań opiera się na długotrwałym użytkowaniu specjalnie zaprojektowanych opakowań do określonych łańcuchów dostaw, a następnie ich regularnej konserwacji i regeneracji tak by służyły jak najdłużej, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko.

Na przykład pojemniki wielokrotnego użytku są załadowane produktami i wysyłane do miejsca przeznaczenia, następnie puste pojemniki (dokładnie te same sztuki) są wysyłane z powrotem do tego samego dostawcy, ponownie napełniany produktami i ten cykl jest powtarzany w kółko w zamkniętym obiegu. W niektórych przypadkach jest to system otwarty, kiedy opakowania wielokrotnego użytku (np palety EPAL) są używane są przez wielu różnych dostawców i wszyscy oni korzystają ze wspólnej puli opakowań.

Obecnie wiele firm korzysta z usług firm zarządzających obiegiem opakowań zwrotnych, a także przechodzi na tworzywa z recyklingu i opakowania transportowe wielokrotnego użytku.

Poniżej znajduje się kilka przykładów opakowań, dzięki którym można zmniejszyć ilość odpadów, a nawet zaoszczędzić pieniądze w perspektywie długoterminowej, przechodząc z produktów jednorazowego użytku na produkty do wielorazowego wykorzystania.

Zamiast kartonów, folii, czy nośników jednorazowych wybierz opakowania zwrotne

Palety Euro/EPAL

Palety Euro idealnie wpasowują się w koncepcję obiegu zamkniętego polegającego na wielokrotnym wykorzystaniu zasobów. Standaryzowane palety są łatwe obsłudze (wejście wózkiem widłowym z 4 stron palety), bardzo mocne i trwałe. Powstają z drewna pochodzącego z certyfikowanych źródeł i mają długi cykl życia.

Palety plastikowe nadające się do recyklingu

Dobrą alternatywą dla palet drewnianych są palety plastikowe wielokrotnego użytku. Są wytrzymałe, oferują możliwość stosowania w regałach wysokiego składowania i zapewniają wieloletnią pracę.

Palety plastikowe gniazdowe to wyjątkowe konstrukcje umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą, co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu oraz zmniejszenia emisji CO2. Przykładem takiej gniazdowej palety jest lekka paleta eksportowa 1200x800mm.

Pojemniki gniazdowe z dołączonymi pokrywami

Zmiana jednorazowych pudeł kartonowych na plastikowe pojemniki dystrybucyjne z pokrywami jest korzystne ze względu na oszczędność kosztów w łańcuchach dostaw. Jest także znacznie bardziej wytrzymały i trwały. Takie pojemniki są bezobsługowe i można je gniazdować, aby zaoszczędzić cenne miejsce podczas transportu powrotnego. Według Stowarzyszenia Opakowań Wielokrotnego użytku pojemniki dystrybucyjne zużywają o 40% mniej całkowitej energii, wytwarzają 95% mniej odpadów stałych i generują o 29% mniej całkowitej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z jednorazowymi pudłami kartonowymi.

Oszczędność wynika też z faktu, że nie musisz od razu kupować tych pojemników na własność, ale możesz je wynająć w Rotom

Skrzyniopalety składane

Plastikowe pojemniki masowe o rozmiarach palety stały się powszechne w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, zapewniają solidną ochronę przewożonym towarom nie generując odpadów.

Skrzyniopalety plastikowe składane są stosunkowo lekkie i niezwykle wytrzymałe. Mają wiele opcji jak możliwość składania ścian bocznych, gniazdowania, co sprawia, że transport powrotny jest wydajniejszy. Na przykład skrzyniopaleta Magnum Optimum o wymiarach 1200x800 mm została zaprojektowana w taki sposób, aby była wytrzymała i zaprojektowana do "ciężkiej i intensywnej pracy".

Wszystkie opakowania wielokrotnego użytku są również dostępne w wersji na wynajem. Jako operator poolu dostarczamy odpowiednie nośniki klientom, kontrolujemy również ich jakość, wykonując regularnie usługę naprawy i konserwacji. Dbamy o to by nośniki pozostały w obiegu jak najdłużej.

Korzyści ze stosowania opakowań zwrotnych w poolingu

#1 Klient nie musi nieustannie inwestować w jednorazowe opakowania, ale korzysta z wynajmu opakowań zwrotnych. Jest to bardzo praktyczne, gdy nie chcemy tracić czasu i ponosić dodatkowych kosztów zarządzania opakowaniami, ale zależy nam przede wszystkim na czasie i zysku.

#2 Standaryzacja opakowań powoduje oszczędności w transporcie powrotnym, tym samym redukując negatywny wpływ na środowisko naturalne w postaci emisji CO2.

#3 Optymalizacja czasu załadunku oraz wykorzystania powierzchni magazynowej, dzięki temu zyskujemy pełną kontrolę nad kosztami opakowań.

#4 Opakowania wielokrotnego użytku są znormalizowane, co oznacza, że ​​mogą lepiej współpracować z systemami automatycznymi. Zmniejsza to zacięcia i poprawia przepływ produktu w łańcuchu dostaw, przy niewielkich lub zerowych przestojach systemu.

Nadszedł czas, aby zainwestować w innowacyjne rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw, które obejmują i wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inwestując w opakowania plastikowe wielokrotnego użytku, firmy mogą wspierać zrównoważony rozwój łańcucha dostaw, zapewnić przewagę konkurencyjną i przygotować się na przyszły wzrost zysków.

4 cechy opakowań zwrotnych

Dbamy o wydajność opakowań w Twoim łańcuchu dostaw

Obecnie łańcuchy dostaw szybko się zmieniają i stają się coraz bardziej złożone. W połączeniu z zapotrzebowaniem klientów na możliwość ponownego wykorzystania opakowań oraz zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, firmy poszukują rozwiązań, które zapewnią doskonałą wydajność i oszczędność kosztów, jednocześnie napędzając zyski.

Jako doświadczeni dostawcy opakowań oferujemy usługi wynajmu, poolingu oraz zarządzania opakowaniami wielokrotnego użytku w celu śledzenia opakowań, maksymalizacji wykorzystania i odpowiedniego recyklingu opakowań pod koniec ich okresu użytkowania.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pojemników wielokrotnego użytku lub bardziej zrównoważonych wyborów w Twojej firmie, skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację!