Palety drewniane jednorazowe - czy można ich używać wielokrotnie?

Palety drewniane jednorazowe - czy można ich używać wielokrotnie?

Każdy przedsiębiorca zauważa z pewnością duże wzrosty cen na rynku palet. Ma to oczywisty wpływ na koszty transportu i wysyłki. Żyjemy w czasie niestabilnych łańcuchów dostaw, co wiąże się z szukaniem ekonomicznych rozwiązań. Z drugiej strony istnieje ważna kwestia ochrony środowiska oraz zmniejszenia ilości odpadów paletowych. Jak zatem wydłużyć żywotność palet jednorazowych, najczęściej stosowanych w logistyce?

Palety jednorazowe, czy inaczej palety jednokierunkowe należą do najczęściej używanych nośników logistycznych. Nie wyobrażamy sobie bez nich ochrony wielu cennych towarów oraz złożonych łańcuchów dostaw. Przypominają ogniwo łączące gospodarki krajów na całym świecie.

Jednak obecnie trzeba brać pod uwagę możliwości zapewnienia dostaw w bardziej zrównoważony sposób. Głównym problemem dla wielu firm jest trwałość palet, z których korzysta w codziennych czynnościach. Jak skutecznie wykorzystać palety drewniane aby nie ograniczały się do jednorazowego użycia? W tym artykule postanowimy odpowiedzieć Wam na to pytanie, ale najpierw ustalmy czym tak naprawdę są palety drewniane jednorazowe.

Palety drewniane jednorazowe - czyli transport do miejsca docelowego

Palety jednorazowe są to opakowania z założenia bezzwrotne. Może wynikać to z faktu, że kiedy towar jest transportowany do innych krajów na dalekie odległości zwrot palet jest nieopłacalny.

Palety jednokierunkowe mogą mieć różne specyfikacje i wymiary, do ich budowy wykorzystuje się mniej drewna paletowego, przez co cena jest niższa. Stanowią ekonomiczną alternatywę dla europalet, można je dostosować do transportu klienta lub konkretnego ładunku.

Są to bardzo często używane nośniki przez eksporterów w różnych branżach, firmach produkcyjnych i magazynach. Sprawdźmy, z czego wynika ich popularność.

Nietypowe wymiary palety? To nie problem…

Jeśli posiadasz produkt o nietypowych wymiarach np. wielkogabarytowy, który wymaga specjalistycznej ochrony, wtedy warto skorzystać z usługi projektowania opakowań. Jest to rozwiązanie elastyczne i praktyczne. Okazuje się, że palety standardowe nie zawsze pasują do określonych zadań w łańcuchach dostaw. Natomiast palety drewniane projektowane według określonej specyfikacji umożliwiają idealne dostosowanie rozmiaru, materiału, czy wytrzymałości opakowania do konkretnego produktu. Zaletą palet niestandardowych jest to, że minimalizują uszkodzenia towarów, ułatwiają pakowanie i magazynowanie oraz optymalizują przestrzeń.

Palety o wymiarach nietypowych można też odzyskać aby ponownie pracowały w Twoim obiegu. Wspomagamy cały proces odzysku i konserwacji opakowań. Jeśli więc Twoje towary są transportowane na paletach nietypowych do różnych krajów europejskich, wszędzie tam, gdzie Rotom posiada swoje magazyny, jest w stanie odzyskać, naprawić i ponownie uruchomić palety do cyklu pracy.

Przykład palety niestandardowej

Korzyści ze stosowania palet jednokierunkowych

Oszczędność kosztów

Główną zaletą palet jednorazowych jest zapewnienie bezpiecznej wysyłki towaru w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób. Najczęściej są produkowane do jednorazowej wysyłki bez planowanych kosztów transportu powrotnego.

Stanowią atrakcyjną alternatywę dla standaryzowanych palet euro na licencji EPAL, które muszą spełniać bardzo ściśle określone normy, jednak są znacznie droższe. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na palety drewniane jednokierunkowe wszędzie tam, gdzie trzeba szukać oszczędności bez utraty jakości dostaw.

Powszechnie stosowany zamiennik europalety

Zwykle projekt jednej palety jest oparty na potrzebach i wymaganiach klienta lub rodzaju wysyłanych towarów. Okazuje się, że palety jednorazowe mogą tak naprawdę być paletami wielokrotnego użytku, używane przez innych dostawców, pod warunkiem, że się je regularnie naprawia i konserwuje. Palety jednorazowe często są specjalnie projektowane lub też mogą mieć popularne wymiary, takie jak 1200x800, 1200x1000 czy 800x600 mm.

Jednak trzeba pamiętać, że palety jednorazowe nie są certyfikowane tak jak palety EPAL, aby mogły być wymienne. Co nie oznacza jednak, że nie mogą być użyte ponownie.

Szerokie zastosowanie we wszelkich gałęziach przemysłu, handlu i usług

Ponieważ palety jednorazowe w teorii są przeznaczone do jednorazowego użytku, często się je wykorzystuje do celów eksportowych. Palety jednokierunkowe oznaczają, że najczęściej nie są odzyskiwane ponownie, ale wysyłane do klientów w wybrane miejsca na świecie.

Palety jednorazowe są solidne i trwałe. Stosuje się je w praktycznie w każdej branży przeładunkowej lub produkcyjnej. Niektóre przykłady obejmują między innymi: transport, przemysł elektroniczny,handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł motoryzacyjny.

Do ponownego wykorzystania w innym transporcie

Jeśli palety z towarem przemierzają duże odległości nie ma ekonomicznych przesłanek żeby je przywozić z powrotem. Jeśli jednak palety jednorazowe znajdują się na terenie krajów gdzie działa Grupa Rotom, możemy wykupić Twoje opakowania. Posiadamy 26 magazynów w 10 krajach w Europie i jesteśmy w stanie zmagazynować palety z prawie każdego miejsca w Europie.

Wykup opakowań to praktyczna usługa obniżająca koszty dostaw i oszczędzająca środki dla Twojej firmy. Poza tym wpływa pozytywnie na ochronę środowiska ponieważ umożliwia korzystanie dalej z solidnych, używanych palet. W ten sposób palety transportowe stają się narzędziem logistycznym, a nie jednorazowym odpadem.

Możesz odzyskać palety i użyć ich ponownie

Przedsiębiorcy w różnych branżach często korzystają z palet projektowanych na specjalne zamówienie ponieważ na dłuższą metę pozwala to zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć stres z powodu uszkodzonych części, niepotrzebnych kosztów transportu i zajmującego miejsce towaru. Jeśli palety posiadają nietypowe wymiary, możesz je wykorzystać ponownie.

W takiej sytuacji możemy zaproponować  odzysk tych opakowań, żeby ponownie funkcjonowały w Twoim łańcuchu dostaw. Dbamy o to, by po użyciu tych palet zostały one sprawdzone pod kątem jakości i naprawione, tak by ponownie trafiły do obiegu w systemie just-in-time. Regularna konserwacja opakowań powoduje, że możesz odsunąć w czasie koszt zakupu nowych nośników i skupić się na innych procesach logistycznych.

Palety jednorazowe można odzyskać i użyć ponownie

Rotom certyfikowanym producentem palet drewnianych - ty określasz specyfikację

Produkujemy palety jednorazowe na zamówienie zgodnie z Twoimi specyfikacjami lub projektem, w dowolnym rozmiarze i obciążeniu. Nasze palety są wykonane z twardego sosnowego drewna i mogą być poddane obróbce cieplnej zgodnie z ISPM15. Przygotowując palety jednorazowe do eksportu musisz upewnić się, że zostały poddane obróbce cieplnej w ramach certyfikatu IPPC. W produkcji opakowań podchodzimy kompleksowo do tematu ochrony i transportu towarów, a jeśli Twoje potrzeby będą wymagały więcej niż jednego niestandardowego projektu palety, będziemy w stanie Ci pomóc. Oferujemy całą gamę niestandardowych rozwiązań opakowaniowych, abyś miał pewność, że Twój łańcuch dostaw nigdy nie zostanie zakłócony.

Naszym głównym celem jest wspieranie Twojego biznesu w wielu procesach, a nie tylko w momencie opuszczenia rampy ciężarówki. Ścisła kooperacja na każdym etapie dostaw przyczynia się do postępu w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, dzięki wszechstronnej obsłudze palet.

Jeśli zainteresował Cię temat palet jednorazowych i palet niestandardowych, możesz przeczytać jeszcze inne artykuły na blogu