Pallet banking - jak w banku, tylko że z paletami

Pallet banking - jak w banku, tylko że z paletami

Pallet banking to zrównoważone rozwiązanie dla standardowych nośników logistycznych. Dlaczego można tak powiedzieć? Otóż usługa ta pozwala uniknąć ogromnych kosztów transportu powrotnego opakowań zwrotnych, nawet jeśli odległość między odbiorcami produktów wynosi tysiące kilometrów. Udowodniono, że z pallet banking możesz zaoszczędzić nawet 80% kosztów opakowań i jednocześnie zredukować emisję CO2 aż o 90%!

Wydaje się niewiarygodne? Okazuje się, że jest to prawda. Analitycy biznesowi i specjaliści logistyczni sprawdzili dokładność tych danych, co tylko potwierdziło fakt, że ta usługa wydatnie wpływa na zrównoważony rozwój firm.

Obejrzyj poniższą animację i sprawdź jak działa Pallet banking.

Pallet banking – czym jest?

Pallet banking to termin związany ze zrównoważoną logistyką i zrównoważonym zarządzaniem paletami zwrotnymi. Odnosi się przede wszystkim do systemu, w którym firmy korzystając z palet i opakowań zwrotnych, nie muszą ponosić ogromnych kosztów transportu powrotnego pustych opakowań. Zamiast kupować nowe palety dla każdej przesyłki lub ponosić koszty transportu powrotnego swoich opakowań, firmy korzystają z tzw. Banku palet, który dostępny jest fizycznie w kilkuset europejskich lokalizacjach.

Proces ten polega na użytkowaniu palet w celu zrealizowania dostawy, a następnie zwracaniu ich do puli w celu ponownego wykorzystania przez inną firmę. Zapewnia wiele korzyści szczególnie wtedy gdy miejsce dostawy znajduje się na tyle daleko, że transport powrotny opakowań jest bardzo drogi lub nawet nieopłacalny.

Dzięki usłudze pallet banking dostawca usługi (Rotom) zapewnia z powrotem identyczne opakowania wymienne, bez potrzeby transportu powrotnego z miejsca dostawy. Takie podejście zmniejsza koszty, obniża emisję CO2 i promuje zrównoważony rozwój środowiska.

Pallet banking - jak to działa?

Żeby skorzystać z usługi Pallet Banking nie musisz posiadać własnych palet. Rozpoczynasz od pobrania czyli "wypłaty" palet z najbliższego magazynu (czyli z banku palet), żeby zrealizować dostawę do Klienta. Po dostawie towaru Twój Klient, zgodnie z umową chce zwrócić Ci identyczną ilość opakowań wymiennych. W tym momencie masz dwie możliwości:

  • 1. Odebrać palety od Klienta i dostarczyć je do najbliższego magazynu Rotom, czyli "wpłacić" z powrotem do banku palet, unikając większych kosztów transportu powrotnego do swojej lokalizacji
  • 2. Zlecić nam odbiór Twoich opakowań, abyśmy "wpłacili" je w Twoim imieniu z powrotem do banku palet.

W obu przypadkach zyskujesz bardzo wiele, szczególnie wtedy gdy Twoi Klienci znajdują się daleko. Auto realizujące dostawę jest natychmiast gotowe do przyjęcia kolejnego ładunku, ponieważ nie musi odbierać kilkudziesięciu pustych palet, które ograniczą jego przestrzeń ładunkową przed kolejnym kursem.

Pallet banking - how does it work?

Kluczowe aspekty pallet banking

Brak własnych opakowań

Aby skorzystać z usługi Pallet banking nie musisz mieć własnych opakowań. Co to oznacza? Otóż oznacza bardzo wiele. Posiadanie własnych opakowań to ogromne koszty związane z ich utrzymaniem, magazynowaniem i bezpieczeństwem użytkowania. W przypadku Pallet banking po prostu pobierasz palety z banku, używasz i oddajesz. Uwolnione miejsce w magazynie możesz przeznaczyć na ważniejsze cele.

Jakość opakowań

Palety i pojemniki, będące w banku poddawane są regularnej konserwacji i naprawom w celu wydłużenia ich żywotności. Stale dbamy ich stan oraz kontrolujemy ich jakość w momencie odbioru opakowań od Twoich klientów. Certyfikaty EPAL oraz długoletnie doświadczenie w produkcji i naprawie palet, są gwarancją bezpiecznych i niezakłóconych dostaw towarów do Twoich Klientów.

Korzystanie z dostępnej już puli opakowań

Korzystanie z Pallet banking nie tylko ogranicza koszty transportu powrotnego pustych opakowań i obniża związaną z tym emisję CO2. To również element zrównoważonego podejścia do logistyki opakowań, opartego na wykorzystaniu dostępnej już puli opakowań. Korzystając z Pallet Banking, twój biznes staje się bardziej zrównoważony i odpowiedzialny.

Kiedy zdecydować się na pallet banking?

Pallet banking to usługa dopasowana do stosowania określonych opakowań dostępnych w całej UE oraz dla firm pracujących na dużych dystansach.

#Gdy wykorzystujesz opakowania standardowe

Jeśli do transportu swoich towarów używasz standardowych nośników logistycznych takich jak paleta Euro, paleta plastikowa H1 czy pojemnik Euronorm E2, ta usługa idealnie pasuje do Twojej firmy. Są to standardowe nośniki używane w wielu branżach, od detalicznych i produkcyjnych, po spożywcze i farmaceutyczne.

#Gdy nie posiadasz własnych opakowań

Nie musisz mieć nawet własnych opakowań. Rotom jako dostawca dostarczy opakowania, bezpośrednio do Twojej firmy, abyś sprawnie i szybko mógł wysłać na nich swoje produkty. Po dostawie, puste opakowania odbierze je od Twoich klientów. Dzięki temu nie musisz ponosić kosztów transportu powrotnego pustych nośników..

#Gdy transport odbywa się na duże odległości

Jeśli Twoja firma ma więcej zakładów produkcyjnych lub dużą sieć klientów, bankowość paletowa nadal ma zastosowanie. Działając w 11 krajach, Rotom posiada ogromną liczbę magazynów logistycznych w Europie, co oznacza, że zawsze jesteśmy blisko operacji Twojej firmy.

Gdy Twoje transporty funkcjonują na długich dystansach

Jeżeli firma posiada więcej zakładów produkcyjnych lub dużą sieć klientów, pallet banking nadal ma zastosowanie. Dzięki temu, że Rotom działa w 11 krajach, posiada ogromne ilości magazynów logistycznych w Europie, co oznacza, że zawsze jesteśmy blisko działalności Twojej firmy.

Indywidualna ofereta

Jeśli chciałbyś się skonsultować ze specjalistami logistycznymi w zakresie tej usługi lub też specyficznych potrzeb swojej firmy, skontaktuj się z nami. Chętnie pokażemy ci na realnych przykładach, w jaki sposób Twoja firma skorzysta na zrównoważonych rozwiązaniach logistycznych.

Interesujesz się zrównoważonym korzystaniem z opakowań? Zajrzyj do innych artykułów na blogu: