Zyskaj korzyści finansowe używając opakowań zwrotnych

Zyskaj korzyści finansowe używając opakowań zwrotnych

Kiedy ostatnio oceniałeś koszty opakowań? Czy w swoim łańcuchu dostaw szukasz oszczędności już na etapie zakupu? Teraz jest dobry moment na dokładną analizę oraz przyjrzenie się nowym możliwościom. Ponieważ systemy logistyczne ewoluują i stają się jeszcze lepiej zorganizowane, stwarzają nowe możliwości wykorzystania opakowań w celu zmniejszenia kosztów oraz zużycia surowców.

To, czy Twoja firma powinna używać opakowań jednorazowych, czy zwrotnych, zależy od cyklu wysyłki i Twoich indywidualnych potrzeb w zakresie opakowań. Nie ma jakiejś „jednoznacznej” zmiennej określającej najlepszy typ opakowania dla Twojego łańcucha dostaw. Jednak okazuje się, że w wielu przypadkach zastosowanie opakowań zwrotnych jest wysoce potrzebne i uzasadnione, co więcej oszczędza czas, środki i środowisko.

Najczęściej stosowane opakowania zwrotne

Opakowania zwrotne są używane wielokrotnie, najczęściej w transporcie produktów. Zwykle są zaprojektowane z myślą o trwałości,ergonomii, łatwości czyszczenia i naprawy oraz budowie składanej lub gniazdowej. Wszystkie te cechy ułatwiają powrót do pierwotnego użytkownika, który może wielokrotnie używać takich opakowań.

W powszechnym użyciu jest kilka kategorii opakowań wielokrotnego użytku. Dotyczy to na przykład:

 • Palet Euro oraz palet plastikowych
 • Nadstawek paletowych, które wraz z paletą i pokrywą tworzą pojemną skrzynię
 • Pojemników plastikowych gniazdowych, ALC
 • Pojemników zbiorczych, takich jak skrzyniopalety czy kontenery rolkowe

Opakowania te mogą być wykonane ze stali nierdzewnej i innych metali , tworzywa sztucznego, drewna, kompozytu lub innych materiałów.

Jak konstrukcja opakowań zwrotnych wpływa na zmniejszenie kosztów transportu?

Zilustrujemy to na przykładzie skrzyniopalet składanych z pokrywą . Są one łatwe do rozstawienia i złożenia, zajmuje to dosłownie kilka sekund. Wysoka kompatybilność z paletą oraz stałe połączenie palety, bocznych ścian i pokrywy eliminuje ryzyko zgubienia elementów.

Konstrukcja tej skrzyniopalety pozwala na bezpieczne piętrowanie, bez ryzyka przesunięcia się palety z ładunkiem foliowanym czy też taśmowanym. Co więcej, obniża to koszt wynikający z potrzeby zakupu folii, taśm, palet drewnianych jednorazowych, które później może być trudno odsprzedać.

Jak obliczyć zwrot z inwestycji w opakowania zwrotne?

Opakowania zwrotne z tworzyw sztucznych są inwestycją długoletnią – oznacza to, że stopa zwrotu z reguły wynosi minimum 5 lat.

W analizie kosztów trzeba wziąć pod uwagę ilość potrzebnych nośników transportowych w obiegu, naprawy palet, koszt zakupu folii opakowaniowej i taśm oraz napraw palet, na tle kosztu wynajmu opakowania zwrotnego lub jednorazowego zakupu.

Opakowania zwrotne w formie składanej w transporcie powrotnym.

Kiedy opłaca się stosować opakowania zwrotne?

Początkowa inwestycja związana z przejściem na opakowania zwrotne może być blokadą do przejścia na opakowania zwrotne. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Żywotność opakowania zwrotnego może wynosić pięć i więcej lat. Oprócz wysokiej trwałości, produkt może przejść cały łańcuch dostaw w tym samym opakowaniu, wiele razy. Oznacza to, długoterminowy zwrot z inwestycji, który znacznie przewyższy wydatki Twojej firmy na opakowania jednorazowe.

Doświadczenie wielu firm pokazuje, że stosowanie opakowań zwrotnych jest korzystne, gdy:

 • Odległości powrotne są krótkie i wiążą się z niewielkimi kosztami transportu
 • Żywotność pojemnika jest długa
 • Istnieje stały popyt na produkty

Oszczędności na wielu poziomach

#1 Nie ponosisz kosztów inwestycji

Możesz wynająć opakowanie, które jest zarządzane i utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym przez firmę wynajmującą, czyli Rotom (2Return) . Dzięki temu osiągasz korzyści w zakresie przepływów pieniężnych i oszczędzasz czas.

#2 Nie ponosisz kosztów zakupu dodatkowych opakowań

Jeśli już korzystasz ze standardowych opakowań zwrotnych, oszczędzasz na zakupie kolejnych palet drewnianych, folii stretch lub taśm.

#3 Pełna optymalizacja i szybkość działania

Dodatkowo trzeba pamiętać, że korzystając z opakowań wielokrotnego użytku optymalizujemy szybkość załadunku i powierzchnię magazynową, zyskujemy gwarancję integralności komponentów oraz mamy pełną kontrolę nad kosztami pakowania.

Opakowania zwrotne w formie składanej w transporcie powrotnym.

Zrównoważone rozwiązania oraz brak podatku od plastiku

Skrzyniopaleta

Pracuje obiegu zamkniętym więc unikamy podatku od wprowadzenia plastiku na rynek. Takie opakowanie przez cały cykl życia krąży w obiegu zamkniętym między dostawcą a klientem. Przy około 100 rotacjach, cykl życia takiego opakowania wynosi od 7 do 10 lat.

Przy odpowiedniej kulturze technicznej obsługi skrzyniopaleta jako opakowanie zużyte jest oddawana do dostawcy i ponownie przerabiana do produkcji nowych opakowań.

A paleta drewniana?

Oznacza o wiele krótszą żywotność, częsty zakup nowych palet aby uzupełnić obieg opakowań u klienta, oraz możliwość zaginięcia opakowania. Trzeba do kosztów doliczyć również opłaty produktowe, koszt napraw, utylizacji, oraz straty jakie firma ponosi z tytułu uszkodzeń, oraz dodatkowych opakowań takich jak folie lub taśmy.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Długoterminowe oszczędności wynikające z samego opakowania zwrotnego są ogromne. Czas spędzony na zamówieniach i ciągły strumień pieniędzy wydanych na opakowania jednorazowe jest znacznie ograniczony, jeśli nie wyeliminowany.

Klient oszczędza czas, który musiałby spędzić przy zakupie nowych opakowań. Zamiast kupować miesięczne jednorazowe systemy opakowań, jednostki zwrotne są zwykle jednorazowym wydatkiem inwestycyjnym. Wyższa początkowa cena zakupu ostatecznie przekłada się na niższy koszt dostaw w wyniku wielokrotnego ponownego wykorzystania.

Opakowania wielokrotnego użytku wiążą się również z lepszą ochroną produktów i mniejszymi uszkodzeniami. Oszczędność kosztów w zakresie przechowywania i transportu jest osiągana dzięki wyjątkowej wytrzymałości pojemników wielokrotnego użytku do układania w stosy, gdy są pełne, oraz dzięki składanej lub gniazdowej konstrukcji, gdy są puste.

 

Porównanie użycia opakowania jednorazowego i wielokrotnego

 

Oblicz ze specjalistą jaki byłby Twój zwrot z inwestycji

Rotom działa na rynku od ponad czterdziestu lat i nieustannie wspiera duże firmy europejskie w przejściu na opakowania zwrotne wielokrotnego użytku. Czy jesteś ciekawy, jaki byłby Twój zwrot z inwestycji? Nie musisz zbyt długo czekać na informacje, wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, a nasi doświadczeni specjaliści skontaktują się z tobą.

Podstawowe pytania, które może Ci zadać nasz przedstawiciel mogą dotyczyć takich kwestii:

  • Jaka jest wymagana ilość opakowań, czyli ile sztuk jest w obrocie?
  • Jaki jest poziom rotacji opakowań w ciągu roku ? Ma to wpływ na poziom inwestycji.
  • Jaki procent opakowań dokupujesz każdego roku lub wysyłasz do naprawy?
  • Ile folii lub taśmy opakowaniowej jest wprowadzanej co roku?
  • Jaki produkt będzie pakowany? To bardzo ważne
  • Jaka jest lokalizacja wysyłki?

Ma to znaczenie ponieważ Rotom (2Return) ma swoje oddziały w całej Europie. Jeżeli mamy jednorodny nośnik transportowy ( np. skrzyniopalety) to Twój obieg opakowań możemy "połączyć" z już istniejącymi procesami. W takiej sytuacji koszty transportu pustych opakowań możemy znacząco zoptymalizować, co wyraźnie wpłynie na oszczędność kosztów i szybszy zwrot z inwestycji.

To tylko niektóre kwestie , które są kluczowe przy opracowywaniu systemu opakowań zwrotnych dla klienta. Posiadamy bogate doświadczenie w oferowaniu opakowań spełniających unikalne potrzeby naszych klientów i zmieniające się łańcuchy dostaw. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy zoptymalizować Twoje wyniki finansowe poprzez opakowanie jednorazowe lub zwrotne, nie wahaj się z nami skontaktować!

 

Interesuje Cię temat opakowań zwrotnych w poolingu? Czytaj jeszcze: