Pojemniki dystrybucyjne z pokrywą ALC - przewodnik 2023

Pojemniki dystrybucyjne z pokrywą ALC - przewodnik 2023
"W opakowaniach wielokrotnego użytku nie chodzi wyłącznie o produkt, ale o system, w którym ten produkt funkcjonuje, spełnia swoją funkcję, zostaje zebrany i wraca do użytku" Tim Debus, prezes Reusable Packaging Association (RPA)

Powyższy cytat wskazuje, że warto przyjrzeć się opakowaniom wielokrotnego użytku jako elementom całego procesu cyrkularnego. Działanie w sposób zrównoważony jest dziś niezbędne, ze względu środowisko naturalne, ale również wymagania konsumentów. Jak wynika z badania "Opakowania zwrotne w logistyce e-commerce" przeprowadzonego na zlecenie Arvato Supply Chain Solutions w Polsce, kupujący są coraz bardziej świadomi wpływu opakowań na środowisko. Chcąc otrzymać towar w opakowaniu zwrotnym wielokrotnego użytku, są gotowi zapłacić za nie kaucję. Dla 56,4 proc. badanych osób, ważny jest materiał, z jakiego wykonane jest opakowanie. Najlepiej, aby był biodegradowalny lub nadawał się do recyclingu.

Takich wniosków nie można lekceważyć, warto spojrzeć na opakowania wielokrotnego użytku stosowane w logistyce, takie jak np. pojemniki dystrybucyjne jako możliwość zrealizowania celów dotyczących pracy opakowań w obiegu zamkniętym, które wyznaczono w UE do 2030 roku. Więcej na temat założeń tego programu obiegu cyrkularnego znajdziesz w publikacji Ponowne wykorzystanie opakowań to zrównoważone rozwiązanie.

W tym artykule zwrócimy uwagę w jaki sposób pojemniki dystrybucyjne, znane też jako pojemniki ALC są wartościowe dla klientów dzięki temu, że są zwrotne, a nie jednorazowe. W jaki sposób sprzyjają wydajności w łańcuchach dostaw, począwszy od punktu pakowania, przez dystrybucję i dostawę do klienta?

Pojemniki dystrybucyjne - podstawowe informacje

Pojemniki do dystrybucji ALC są standardem w wysyłce wielokrotnego użytku dystrybucji drobnych towarów, kompletacji zamówień i magazynowaniu. Ich celem jest ochrona przewożonych produktów.

Są to produkty bardzo uniwersalne i praktyczne do stosowania w łańcuchach dostaw. Nadają się do załadunku na paletach i układania w stos. Ze względu na praktyczną konstrukcję są częstym wyborem wśród wielu firm, ponieważ po opróżnieniu towaru można je gniazdować jeden w drugi, oszczędzając do 75% miejsca w drodze powrotnej. Dostępnych jest wiele rozmiarów i rodzajów pojemników dystrybucyjnych. Opakowania te posiadają dołączone pokrywy, które zamykają się na zatrzask, aby chronić zawartość przed kurzem oraz plomby na obu końcach dla zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa. Można je specjalnie oznaczyć w ramach spersonalizowania, tak by pojemniki się wyróżniały w procesie dystrybucji.

Jest wiele powodów, dla których pojemniki dystrybucyjne ALC są tak popularne. Niektóre z ich zalet obejmują:

  • efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej - możliwość gniazdowania oszczędza miejsce w transporcie powrotnym i podczas przechowywania,
  • prostota obsługi – gdy towary są przechowywane w pojemnikach, można nimi łatwo manewrować, co czyni je popularnym wyborem dla każdego środka transportu,
  • bezpieczeństwo towaru - dzięki szczelnie zamkniętej dołączonej pokrywie z plombą,
  • długa żywotność - pojemniki mogą być używane wielokrotnie przez wiele lat, stanowiąc idealne opakowanie do pracy w obiegu,
  • trwałość - tworzywo sztuczne używane do produkcji pojemników jest niezwykle mocne, co oznacza, że ​​są one bardzo trwałe,
  • możliwość promowania marki, dzięki możliwości umieszczenia loga firmy na pojemnikach.
  • Więcej szczegółów na temat konstrukcji i zastosowania pojemników dystrybucyjnych znajdziesz w artykule 7 zalet pojemników plastikowych do dystrybucji.

Zastosowanie pojemników ALC w różnych branżach

Jak wspomnieliśmy, pojemniki z pokrywą (ALC) to uniwersalne opakowania, które są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu ze względu na ich trwałość, oszczędność miejsca i prostotę obsługi. Oto kilka przykładów wykorzystania pojemników ALC w różnych branżach:

Branża detaliczna i e-commerce

W branży detalicznej i e-commerce liczy się szybkość dostaw. Świetnie sprawdzają się tu pojemniki dystrybucyjne ALC. Znacznie oszczędzają miejsce i czas przy manipulacji, transporcie i przechowywaniu towarów, minimalizują odpady i mogą zintensyfikować efektywność całej sieci handlowej. Zapewniają też bezpieczny i pewny transport dzięki plombom zabezpieczającym i pokrywom umożliwiającym spinanie.

Branża detaliczna i e-commerce

Klienci korzystający z pojemników gniazdowych z pokrywą zauważyli widoczną poprawę procesów logistycznych oraz znaczne zmniejszenie kosztów. Nie trzeba wtedy odkładać dodatkowych środków na zakup pudeł kartonowych, a zaoszczędzone środki można wykorzystać w innych obszarach działalności.

Branża pocztowa

Pojemniki gniazdowe maksymalizują wydajność centrów pocztowych i miejsc sortowania. Idealnie mieszczą się na standardowych paletach, czy w kontenerach rolkowych. Są to produkty wykonane z solidnych materiałów i doskonale sprawdzają się przy sortowaniu poczty oraz w transporcie. Mają możliwość plombowania, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo przechowywanego towaru. Dzięki trapezowej konstrukcji puste pojemniki "wsuwa" się jeden w drugi, co oszczędza koszty transportu powrotnego z pustymi opakowaniami. Są również kompatybilne z automatycznymi systemami sortującymi. Nadają się więc do szybkiego i bezpiecznego przepływu towarów, można w nich przechowywać różne przesyłki, od luźnych paczek po listy i wpływają na zwiększenie wydajności branży pocztowej.

Branża logistyczna i 3PL

Firmy logistyczne i 3PL są naszymi lojalnymi klientami, a nasza stale rozwijająca się seria pojemników ALC jest bardzo popularna ze względu na swoją konstrukcję sprzyjającą oszczędności miejsca. Co więcej, odpowiednio dostosowane pojemniki gniazdowe ułatwiają znalezienie odpowiednich produktów na danej przestrzeni. Jest to wyzwaniem szczególnie w miejscach, które łączą ze sobą magazyny surowców, obszary produkcyjne, jak i procesy komisjonowania, pakowania, inwentaryzacji oraz dystrybucji krajowej i międzynarodowej.

Branża logistyczna i 3PL

W branży 3PL środek transportu często się zmienia. Towary są zwykle przewożone w dużej ciężarówce z plandeką do producenta, a następnie zazwyczaj w mniejszym samochodzie dostawczym do użytkownika końcowego. Z tego względu można stwierdzić, że pojemniki dystrybucyjne odpowiadają zmieniającemu się charakterowi działalności. Dzięki różnym wariantom wysokości pojemników w naszym asortymencie możemy zapewnić elastyczność procesom logistycznym klientów.

Branża kosmetyczna i medyczna

Jest to najbardziej z wrażliwych branż ze względu na potrzebę sterylnej czystości. Artykuły medyczne, leki, kosmetyki są bezpośrednio stosowane w organizmie człowieka, więc nawet najmniejszy błąd może mieć niebezpieczne konsekwencje. Producenci farmaceutyczni najczęściej używają pojemników plastikowych do wysyłania swoich produktów do placówek medycznych i placówek opieki zdrowotnej, ponieważ plastik ma potrzebną wytrzymałość, by zapewnić bezpieczeństwo tym towarom podczas transportu. Możliwość szczelnego zamknięcia i plombowania pojemników sprzyja również bezpieczeństwu leków czy cennych kosmetyków.

Branża kosmetyczna i medyczna

Urzędy i Administracja

W branży administracyjnej często się przewozi poufne dokumenty. Niektórzy nasi klienci, na przykład lokalne samorządy wykorzystywały pojemniki dystrybucyjne z pokrywą do przewozu kart do głosowania, ponieważ były higieniczne i solidne. Dzięki temu, że pojemniki miały możliwość plombowania, chroniły przed dostępem nieupoważnionych osób i zapewniały bezpieczeństwo przewożonym dokumentom. Z kolei ich wygodna trapezowa konstrukcja sprawiła, że duże ilości kart można było łatwo przewieźć w inne miejsce, a puste gniazdować jeden w drugi i tym samym oszczędzić na kosztach transportu.

Branża przeprowadzkowa

W branży przeprowadzkowej pojemniki dystrybucyjne są bardzo praktyczne, ponieważ nadają się do pakowania wymagających przedmiotów oraz mogą być transportowane na duże odległości. Solidne zamknięcie i plombowanie dodatkowo ochrania przewożony towar przed nieupoważnionymi osobami. W branży przeprowadzkowej ważny jest też ostrożny załadunek i rozładunek, a pojemniki gniazdowe są mocne i stabilnej, więc nie ma ryzyka zniszczenia produktów, jak w przypadku kartonów. Wytrzymały plastikowy materiał, z którego wykonane są pojemniki ALC, pomaga chronić ładunek podczas transportu, tak by dotarł do miejsca przeznaczenia w takim samym stanie, w jakim został zapakowany.

Wynajem opakowań ALC to sposób na szybkie zaopatrzenie

Warto się zastanowić nad wynajmem opakowań dystrybucyjnych szczególnie w momencie, gdy potrzebujesz powiększyć swoją przestrzeń magazynową w okresach wzmożonej pracy. Może się to okazać konieczne, gdy na przykład Twój Klient złożył przykładowo kilkukrotnie większe zamówienie niż zwykle, zmieniły się ceny surowców, lub inne lokalne zachwiania gospodarcze mają wpływ na czasowe zwiększenie ilości wymaganych dostaw.W takich sytuacjach dostarczamy szybko potrzebne pojemniki dystrybucyjne i inne niezbędne opakowania w określonym przez Ciebie miejscu i czasie. W usłudze wynajmu praktyczny jest fakt, że po szczycie sezonu odbieramy niepotrzebne opakowania, więc nie zabierają niepotrzebnie miejsca magazynowego, a ty nie ponosisz dodatkowych kosztów zakupu.

Wynajem pojemników dystrybucyjnych dla drogerii - przypadek Klienta

Jednym z Klientów , którzy korzystają z naszych opakowań, jest dynamicznie rozwijająca się marka drogerii, która nie tylko otwiera coraz to nowe sklepy stacjonarne w Europie, ale prowadzi również skuteczną sprzedaż online. Klient potrzebował opakowania, które miał spełniać wymagania logistyczne, chronić cenne produkty przed dostępem niepowołanych osób oraz był wygodny w obsłudze, zarówno w centrum dystrybucyjnym, jak i wąskich alejkach sklepowych, do których docierały produkty. Biorąc pod uwagę falowe wzrosty zapotrzebowania na produkty w związku z zatowarowaniem nowych sklepów, potrzebne było elastyczne rozwiązanie logistyczne.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy Klienta zaproponowaliśmy wynajem długoterminowy pojemników. Elastyczność procesu polegała przede wszystkim na tym, że w miarę potrzeb ( powstawanie nowych placówek) menedżerowie logistyczni Klienta zamawiali potrzebną ilość produktów. Jeśli nie były one potrzebne, wracały do magazynów Rotom. Ponieważ ilości sklepów stale rosły, Klient zdecydował się na kilka transzy wynajmu, w sumie około 46 000 sztuk pojemników. W rezultacie wynajmowane pojemniki świetnie się dopasowały się do łańcucha dostaw Klienta, umożliwiając sprawne i szybkie dostawy, a dzięki swojej specyficznej konstrukcji spełniły wszystkie oczekiwania naszego Klienta. Więcej na temat procesu wynajmu pojemników dystrybucyjnych możesz przeczytać w artykule Wynajem pojemników plastikowych dla sieci drogerii.

Pooling pojemników dystrybucyjnych jako zrównoważone rozwiązanie

Pooling, czyli obieg opakowań to świetny sposób na przedłużenie cyklu życia nośników transportowych. Zajmujemy się całym cyklem, od odbioru pustych opakowań od Twoich Klientów po ponowne dostarczenie ich już przygotowanych do ponownej wysyłki. Dbamy również o jakość wykorzystywanych opakowań, dokonując regularnych napraw i konserwacji. W usłudze poolingu masz pełną kontrolę nad swoimi opakowaniami, ponieważ dzięki aplikacji online, znasz dokładnie miejsce i ilość opakowań pracujących w obiegu.

Dzięki temu, że nie jesteś obciążony logistyką zwrotów w całym łańcuchu dostaw, lecz współpracujesz z doświadczonym partnerem zajmującym się zarządzaniem dostawami pojemników czy innych opakowań, zyskujesz czas, a Twoja firma osiąga wymierne oszczędności. Jak to w praktyce wygląda? W jaki sposób pooling oszczędza koszty? Dowiesz się tego z artykułu: Zyskaj korzyści finansowe używając opakowań zwrotnych.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, pojemniki dystrybucyjne ALC to praktyczne nośniki sprawdzające się w wielu branżach Łatwe w załadunku, oferują doskonałą ochronę, zajmują mało miejsca i mogą być ponownie wykorzystane. Stanowią opłacalny i skuteczny sposób na transport cennych towarów przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Jesteśmy gotowi udzielić więcej informacji na temat ich zastosowania oraz możliwości zakupu, wynajmu lub poolingu. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dopasują odpowiednie opakowanie do potrzeb Twojego łańcucha dostaw lub odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące zastosowań nośników logistycznych.