3 sposoby na usprawnienie kompletacji zamówień w magazynach e-commerce

3 sposoby na usprawnienie kompletacji zamówień w magazynach e-commerce

Nie jest tajemnicą branży magazynowej, że kompletacja zamówień jest najbardziej pracochłonną częścią operacji logistycznych. Statystyki pokazują, że proces kompletacji stanowi około 55% obciążenia prac magazynu. Wraz z rozwojem branży e-commerce, odpowiednia kompletacja towaru staje się coraz ważniejsza.

Efektywność realizacji zamówień z magazynów stała się ważnym celem w zarządzaniu logistyką, ponieważ klienci wymagają szybszych dostaw. Wymagania e-konsumentów w coraz większym stopniu koncentrują się na szybkości dostawy towarów, przy czym 66% preferuje firmy oferujące dostawę w ciągu 2 dni Szybkość jest ważna, podobnie jak umiejętność dokładnego planowania i wywiązywania się z zobowiązań.

Każdy kierownik magazynu wie, jak ważna jest sprawna kompletacja zamówień. Jest to złożony proces o różnej dynamice, która nieustannie zmienia się w zależności od dnia, godziny i minuty. Niedostateczna wydajność metod kompletacji skutkuje spowolnieniem obsługi klienta, wyższymi kosztami ogólnymi i osłabieniem łańcucha dostaw.

Podczas gdy inne operacje w magazynie mogą być zautomatyzowane, kompletacja zamówień w pewnej mierze ciągle pozostaje manualna. Można wprowadzić część zautomatyzowanych procesów, aby pomóc pracownikom, ale technologia nie może ich całkowicie zastąpić. Jak więc możesz pomóc swoim pracownikom osiągnąć jak najlepsze wyniki, obniżyć koszty i zwiększyć produktywność kompletacji zamówień?

#1 Optymalizuj kompletację w zależności od miejsca przechowywania

Celem procesu komisjonowania jest to, by maksymalnie skrócić czas przemieszczania się pracowników po magazynie, aby jak najszybciej przygotować zamówienie do realizacji i wysyłki.

Organizując magazyn, wykorzystaj w pełni dostępną przestrzeń. Zanim pomyślisz o potrzebie zwiększenia powierzchni magazynu, upewnij się, że używasz odpowiednich regałów. Niezwykle pomocne mogą się okazać dla Ciebie mobilne regały paletowe. Można je składać i rozkładać w zależności od natężenia sezonu i ruchu w magazynie.  Utrzymywanie  porządku w  produktach, jest niezwykle istotne dlatego warto umieścić popularne produkty jak najbliżej, co ułatwi kompletację i pakowanie. Jeśli połowa otrzymanych zamówień pochodzi z 10% produktów, które masz na stanie, umieść te produkty najbliżej wejścia do strefy kompletacji. Sortuj według popularności, umieszczając najmniej popularne pozycje z tyłu. Znacznie przyśpieszy to czas  kompletacji zamówień.

Grupa pracowników kompletujących towar w magazynie

  • Kompletacja z poziomu palety

Składowanie towarów o niewielkich lub średnich rozmiarach przeznaczonych do kompletacji nie zawsze musi odbywać się na regałach specjalnie zaprojektowanych do tego celu. Bardzo często kompletacja zamówień odbywa się poprzez zdjęcie produktu bezpośrednio z palet. Oferujemy szeroką gamę palet drewnianych EPAL oraz innych palet w standardowych rozmiarach 1200x800 i 1200x1000 mm, które są niezbędnym nośnikiem logistycznym w każdym magazynie. Jeśli zaś Twoja branża wymaga spełniania wysokich standardów fitosanitarnych oferujemy palety plastikowe z mocnego tworzywa PP i HDPE przystosowanych do dużych obciążeń, zarówno dynamicznych, jak i do składowania w regale.

  • Zbieranie produktów na niższych poziomach regałów paletowych

Wózki do komisjonowania są istotną częścią każdego magazynu, centrum dystrybucji i 3PL. Na niższych poziomach regałów paletowych, wykorzystuje się wózki paletowe, wózki widłowe lub wózki do kompletacji zamówień z niskiego poziomu. Wybór wózka to kwestia budżetu i osobistych preferencji, ale do codziennego użytku wózki powinny być lekkie, solidne i mieć ergonomiczne uchwyty.

Kolejną kwestią do rozważenia jest miejsce na niezbędne rzeczy, takie jak pojemniki na małe części, etykiety, tablet lub schowek oraz pistolet na kody kreskowe. Na koniec warto wziąć pod uwagę rodzaj i wagę materiałów, z którymi wózki będą musiały sobie poradzić. Dostępne są gotowe wózki lub konfigurowalne wózki dla prawie wszystkich potrzeb i typów produktów. Na przykład wózek do kompletacji zamówień o wymiarach 1143x628x1805 mm jest lekki, bezpieczny, a jego nośność wynosi aż 450 kg! Posiada również schodki ze specjalną warstwą antypoślizgową na drabinie wykonanej ze stalowych rur.

  • Multipicking, czyli jak najszybsze kompletowanie zamówień

Kompletacja wielozamówieniowa polega na połączeniu wielu zamówień w jedną listę pobrania, dzięki czemu wszystkie towary mogą być pobierane w jednym przejściu przez magazyn. Pobieranie partiami zwiększa wydajność i produktywność operatora, skracając czas chodzenia i maksymalizując ilości kompletacji.

Do jego przeprowadzenia niezbędne są specjalnie skonstruowane wózki z odpowiednimi pojemnikami. Ta metoda maksymalnie skraca czas trwania ścieżki zbierania i sprawia, że magazyn może działać lepiej. To dzięki niej magazynier ma szansę na zgromadzenie maksymalnej ilości mniejszych produktów przy jednej rundzie. Wózek do komisjonowania 600x400 mm zawiera 8 pojemników Euronorm, wieszak na torbę, kosz skanera i kosz do przechowywania, dzięki czemu jest idealnym narzędziem do kompletacji wielu zamówień z różnych obszarów magazynu.

Mobilne wózki do kompletacji zamówień mogą zmniejszyć zmęczenie pracowników jednocześnie przyspieszając proces kompletacji, co przekłada się na bardziej pozytywne środowisko pracy.

Oprócz wózków do kompletacji niezwykle praktyczne mogą się okazać kontenery rolkowe z siatki metalowej o różnych parametrach i ilości ścian. Są to wydajne wózki magazynowe, ułatwiające kompletację i transport produktów. Mocna konstrukcja każdego rollkontenera, wykonana z metalowej siatki zapewnia niezbędną wytrzymałość w połączeniu z metalowym lub plastikowym dnem.

Ofertę uzupełniają niezbędne akcesoria, takie jak półki plastikowe lub metalowe, znacznie zwiększające praktyczne zastosowanie rollkontenerów. Ułatwiają konfekcjonowanie produktów czy transport mniejszych towarów, chroniąc przed wymieszaniem czy uszkodzeniem. Dzięki uniwersalnym zaczepom możesz samodzielnie zdecydować o wysokości montażu półki w wózku kontenerowym.

#2 Przechowuj bezpiecznie swój towar dostosowując go do automatyzacji magazynowej

Zaoszczędź czas na pakowaniu, przechodząc na nowy system magazynowania. Składanie pudeł kartonowych jest czasochłonne, a owijarki do palet zajmują dużo miejsca w magazynie. Podczas komisjonowania lepiej jest załadować przedmioty prosto do plastikowych pojemników wielokrotnego użytku. Będą one bezpiecznie blokować się ze sobą podczas układania w stos, więc do zabezpieczenia ładunku potrzebny będzie tylko jeden lub dwa zwoje folii stretch.

Solidne właściwości polipropylenowych pojemników z tworzywa sztucznego sprawiają, że są one idealne do komisjonowania oraz do pracy na liniach sortujących, ponieważ można je z łatwością napełniać i opróżniać. Najlepsze pojemniki mają wytrzymałe uchwyty z uformowanymi uchwytami dla ułatwienia obsługi. Przykładem jest pojemnik plastikowy Euronorm 400x300 mm, który jest bardzo często używany do przechowywania drobnych substancji, pasuje również do wózków kompletacyjnych. Ma wygodny uchwyt oraz możliwość sztaplowania, czyli układania w jeden na drugim.

Plastikowe pojemniki mogą być używane do wszelkiego rodzaju produktów, w tym przedmiotów wartościowych, książek i gazet oraz elektroniki. Pojemniki do przechowywania z pokrywą i możliwością gniazdowania chronią delikatne przedmioty techniczne przed działaniem kurzu, wilgoci i wody.

#3 Skorzystaj z możliwości wykupu opakowań

Obecnie bardzo typowe dla firm i centrów dystrybucyjnych jest gromadzenie dużej ilości palet w całym procesie łańcucha dostaw. Wynika to z faktu, że towar przyjeżdża na jednym opakowaniu, a wyjeżdża na innym. Znalezienie miejsca do przechowywania nadwyżek palet może być sporym wyzwaniem dla każdego właściciela firmy.

Jeśli masz dużą ilość niepotrzebnych palet i chcesz się ich pozbyć, chętnie odkupimy Twoje opakowania niezależnie od tego, czy Twoje palety wymagają drobnych poprawek, czy też są wymagają konkretnej naprawy. W ten sposób pozbędziesz się zalegających nadwyżek zapasów, a nawet otrzymać zapłatę za ilość i jakość palet, które chcesz sprzedać.

Jeśli Twoja firma często gromadzi znaczną ilość palet, nasi specjaliści chętnie z Tobą porozmawiają o planie odbioru palet. Rotom może z łatwością zorganizować optymalny plan odbioru, aby dopasować się do Twoich potrzeb biznesowych. Co więcej, akceptujemy również „wymianę opakowań” (stare na nowe) dla klientów, którzy chcą odświeżyć swoje zapasy palet.

Stos palet drewnianych w magazynie

Odsprzedaż palet jest nie tylko wyjątkowo dobrą praktyką środowiskową, ale może również pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów i zwiększeniu wydajności, oszczędzając pieniądze Twojej firmy w dłuższej perspektywie!

A może wynajem rollkontenerów, wózków, czy palet używanych?

Chociaż naszym pierwszym odruchem jest zwykle zakup nowego sprzętu, jeśli nie chcesz ponosić wysokich kosztów w czasie sezonowych nadwyżek warto zdecydować się na wynajem opakowań takich jak palety, rollkontenery, czy wózki. Dzięki temu unikniesz ponoszenia niepotrzebnych kosztów magazynowania i utrzymania opakowań, gdy zalegają nieużywane w magazynie. W Rotom jesteśmy w stanie dostarczyć wynajmowane produkty w ciągu 24 godzin! Działamy tak szybko dzięki dużym zapasom produktów na wynajem oraz 16 magazynom w 10 krajach europejskich.

Bez względu na zakres prac podczas kompletacji produktów, jesteśmy po to żeby Ci pomóc i dobrać optymalne rozwiązania, które przyspieszą operacje w Twoim łańcuchu dostaw.