Handel w czasie Brexit — dostosuj palety do nowych wymagań

Handel w czasie Brexit — dostosuj palety do nowych wymagań

Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE 31 stycznia 2020 roku. Po okresie przejściowym została podpisana formalna umowa handlowa. Weszła w życie 1 stycznia 2021 roku co oznacza, że każda paleta drewniana musi posiadać certyfikat ISPM15. Jest to obowiązujący wymóg prawny w handlu pomiędzy Wielką Brytanią a UE.

Obecnie w handlu między Wielką Brytanią a UE jest używanych około 100 mln palet. W wyniku zmian spowodowanych przez Brexit pojawiły się obawy, że dostępna będzie niewystarczająca liczba palet zgodnych z ISPM15. Przemysł UK napotkał trudności związane z brakiem pieców do obróbki cieplnej, a także z dodatkowymi opóźnieniami związanymi z Covid-19.1

Co Brexit oznacza dla Twojej firmy?

Jeśli prowadzisz aktywny import lub eksport między Wielką Brytanią i krajami UE to koniecznie musisz być pewny tego, że wszystkie twoje opakowania drewniane spełniają najnowsze wymagania handlowe i posiadają niezbędne certyfikaty.

Dotyczy to w głównej mierze opakowań z litego drewna takich jak skrzynie do pakowania, palety, czy nadstawki paletowe. Jeśli nie zastosujesz się do zasad związanych z ISPM15, Twoje opakowanie zostanie odrzucone lub zniszczone i będziesz zmuszony transportować towar w inny sposób.

Czym jest norma ISPM15?

ISPM15 jest globalnym rozporządzeniem mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób roślin i szkodników poprzez drewniane materiały opakowaniowe. Aby tego uniknąć wymagana jest obróbka cieplna (HT - Heat Treatment) oraz odpowiednie oznakowanie.

W Polsce rejestrację producentów prowadzi oraz nadzoruje Instytut Technologii Drewna w Poznaniu (Zakład Badania i Zastosowań Drewna). Wpisanie zakładu do rejestru, uzależnione jest od wyników audytu wstępnego przeprowadzanego przez pracowników Instytutu. Zarejestrowany podmiot otrzymuje indywidualny numer wykorzystywany do znakowania produktów. Od wielu lat ściśle współpracujemy z krajowymi organizacjami ochrony roślin takich jak Główny Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie, aby zapewnić, że nasze procesy są audytowane i zgodne wytycznymi.

Obecnie obróbka cieplna jest uważana za najlepszy rodzaj przygotowania drewna zgodnie z wymaganiami ISPM 15. Inne rodzaje obróbki stosowane w przeszłości, takie jak fumigacja chemiczna spowodowały wycofywanie produktów z przemysłu spożywczego i farmaceutycznego ze względu na pewne ilości znalezionych chemikaliów. Fumigacja chemiczna może również pozostawić nieprzyjemny zapach, który może być uciążliwy. Jest to kolejny powód, dla którego obróbka cieplna jest tak ważna i uważana za najlepszy i najbezpieczniejszy sposób przestrzegania normy ISPM 15. Obróbka cieplna palet nie jest szkodliwa, zmniejsza zawartość wilgoci i umożliwia bezpieczną obsługę palet. Obróbka cieplna palet (tzw. fumigacja cieplna) posiada wiele zalet m.in.:

  • nie jest szkodliwa
  • zmniejsza zawartość wilgoci w palecie
  • umożliwia bezpieczną obsługę

Palety drewniane: Jak wygląda proces obróbki termicznej?

Drewniane materiały opakowaniowe, takie jak palety drewniane, są poddawane obróbce cieplnej w specjalistycznej komorze zgodnie z określonymi wytycznymi określającymi temperaturę i czas trwania obróbki.

Opakowania drewniane muszą być podgrzane, aż minimalna temperatura rdzenia drewna osiągnie 56 stopni Celsjusza. Tę temperaturę rdzenia drewna należy utrzymywać przez co najmniej 30 minut.

 

Palety drewniane są poddawane obróbce cieplnej w specjalnej suszarni

 

Opakowania drewniane, takie jak palety, czy nadstawki drewniane, są poddawane obróbce cieplnej poprzez umieszczenie w specjalistycznej suszarni, która podgrzewa drewno do określonej temperatury, a następnie ją utrzymuje. Piece podlegają częstym inspekcjom, aby upewnić się, że spełniają wszystkie wymagania.

Jakie oznaczenia mają palety poddane obróbce cieplnej?

Każde opakowanie, które przeszło proces fumigacji musi być odpowiednio oznaczone. Palety, nadstawki czy skrzynie drewniane, które są zgodne z normą ISPM 15, zostaną opatrzone znakiem uwierzytelniania rozpoznawalnym na całym świecie. Składa się z logo IPPC, które jest kłosem kukurydzy z umieszczonym obok znakiem „IPPC”. Następnie jest dwuliterowy kod kraju Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

 

Oznaczenie ISPM15 na palecie drewnianej poddanej fumigacji cieplnej

 

Import i eksport drewnianych opakowań poza granicami Wielkiej Brytanii

Wszystkie opakowania do importu towarów muszą spełniać międzynarodowe standardy ISPM15 i posiadać odpowiedni certyfikat. W umowie z eksporterem należy wcześniej określić wymagania dotyczące opakowań drewnianych. Pomoże to uchronić Twoją firmę przed niespodziewanymi sytuacjami, gdyby opakowanie nie przeszło kontroli. Należy wtedy przepakować towar na opakowanie poddane wcześniej obróbce cieplnej zgodnie z normą ISPM15, a poprzednie opakowanie zniszczyć lub odesłać do dostawcy. Podobnie w eksporcie. Jeśli używasz drewnianych palet do eksportu towarów, sprawdź, czy kraj, z którym handlujesz, wymaga standardu ISPM15 w specyfikacji opakowań drewnianych. Możesz w tym celu skontaktować się z krajową organizacją ochrony roślin.

Popularne palety drewniane w Wielkiej Brytanii

W Zjednoczonym Królestwie często używanym rodzajem nośnika ładunku jest paleta o wymiarach 1200 x 1000 mm. Jest to paleta 9-blokowa, z ramą na całym obwodzie. Wielu dostawców uważa ten projekt palety za typowo brytyjski, jednak jest to tylko jeden z wielu rodzajów palet w UK. Jest po prostu wymieniony jako jeden z pięciu rozmiarów standardowych palet zgodnych z normami ISO 6780 i EN 13382. W przeszłości brytyjska paleta 1200 x 1000 mm pochodziła od dominującej w USA dwukierunkowej palety podłużnej i nośnej zwaną paletą amerykańską o wymiarach “48 x 40” cali. Od początku stosowano konstrukcję składającą się z 9 klocków z ramą drewnianą na całym obwodzie, przy czym mocowania, grubości i gatunki drewna zmieniały się w czasie.

Rotom Polska jest certyfikowanym producentem palet drewnianych

Jako doświadczony producent i dostawca palet drewnianych jesteśmy dobrze przygotowani do wspierania klientów w przeprowadzaniu wymaganych zmian. Aktywnie współpracujemy z naszymi klientami zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w UE, aby zapewnić im płynny przepływ transportowanych towarów bez względu na Brexit.

Kupując palety drewniane na pewno chcesz mieć 100% pewności, że otrzymane produkty zostały odpowiednio poddane obróbce cieplnej i są bezpieczne w użyciu. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy palety i inne opakowania zostały odpowiednio zabezpieczone. Warto pamiętać, że na suchy stan opakowań drewnianych wpływa wiele czynników, jak choćby wilgotność powietrza i sposób transportu.

Jeśli chodzi o sam proces produkcji to gwarantujemy naszym klientom, że palety drewniane sprzedawane przez Rotom Polska, są odpowiednio przygotowane i zgodne z normą ISPM15. Rotom dysponuje własnymi suszarniami, dzięki czemu u możemy monitorować obróbkę cieplną palet i zadbać o prawidłowy przebieg procesu suszenia. W ramach całego procesu dostarczamy wszystkim naszym klientom certyfikat ISPM15 potwierdzający zastosowanie fumigacji cieplnej.

Kupuj palety poddane obróbce cieplnej

W Rotom możemy ułatwić Ci przestrzeganie wytycznych normy ISPM15. Możemy dostarczyć szeroką gamę produktów, w tym palety, skrzynie drewniane pełne, skrzynie ażurowe, ze sklejkiczy też płyt OSB, a także nadstawki paletowe. Wszystkie nasze produkty opakowaniowe są dostarczane z certyfikatem potwierdzającym ich prawidłowe wysuszenie, dokumentem rejestracyjnym firmy i szczegółami procesu, dzięki czemu możesz być spokojny o zakup.

Przepisy ISPM15 są ważnym aspektem branży palet drewnianych. Wraz ze wzrostem światowego handlu jest to istotny element, który eliminuje ryzyko inwazji szkodników i zapewnia, że ​​wszystkie drewniane palety są bezpieczne. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak dostosować swoje opakowania do aktualnych przepisów zgodnie z ISPM15 jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj naszego bloga!

Źródło:


1 Bloomberg