Jak przepisy PPWR zmieniają standardy dotyczące opakowań?

Jak przepisy PPWR zmieniają standardy dotyczące opakowań?

Odpady opakowaniowe w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia ekosystemów zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Skala problemu jest tak ogromna, że jak wskazują badania UNEP co roku do ekosystemów wodnych przedostaje się od 19 do 23 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Ponadto produkcja opakowań pochłania znaczne ilości zasobów naturalnych, takich jak woda i energia, a w związku z tym jest odpowiedzialna za znaczną emisję gazów cieplarnianych, które dodatkowo przyczyniają się do zmiany klimatu.

Aby chronić zasoby naturalne, niezbędne jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. W tym celu UE przygotowała dyrektywę PPWR, która wspiera szersze cele środowiskowe UE, w tym Europejski Zielony Ład, poprzez wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zasoby są chronione, a odpady minimalizowane.

Czego dotyczy rozporządzenie PPWR z 2024?

24 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które powinno przyczynić się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Po wejściu w życie PPWR zastąpi dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań.

PPWR określa kompleksowe ramy mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych oraz wspieranie ponownego użycia i recyklingu. To rozporządzenie z pewnością zrewolucjonizuje przemysł opakowaniowy, wprowadzając znaczące zmiany mające na celu redukcję odpadów. Oto kluczowe elementy tej dyrektywy:

  • Obowiązek recyklingu do 2030 r.

Jedną z najbardziej znaczących zmian wprowadzonych przez PPWR jest wymóg, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu do 2030 r. Ten ambitny cel wymaga całkowitego przeprojektowania wielu formatów opakowań.

  • Cele redukcji

PPWR określa, iż do 2030 r. ilość odpadów opakowaniowych musi zostać zmniejszona o 5%, a następnie o 10% do 2035 r. i o 15% do 2040 r.

Cele redukcji

Cele te skłaniają firmy do ponownego przemyślenia swoich strategii opakowaniowych, koncentrując się na minimalizacji zużycia materiałów i optymalizacji wydajności opakowań.

  • Zakaz stosowania niektórych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Począwszy od 2030 r. PPWR wprowadzi zakaz stosowania określonych jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, w tym tych używanych do małych przyborów toaletowych i świeżych produktów.

  • Inwestycje w recykling i zarządzanie odpadami

Aby zachować zgodność z nowymi przepisami, dokonywane są znaczące inwestycje w infrastrukturę recyklingu i gospodarki zarządzające odpadami.

PPWR i gospodarka o obiegu zamkniętym

Podstawą stworzenia regulacji PPWR było promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym takich jak ponowne użycie, recykling czy odzysk materiałów opakowaniowych, w celu zamknięcia obiegu odpadów. Promując stosowanie zrównoważonych opakowań, firmy są zachęcone do ponownego przemyślenia swoich łańcuchów dostaw oraz ich optymalizacji pod kątem wydajności i efektywności środowiskowej.

W Rotom aktywnie promujemy zrównoważony rozwój w celu zwiększenia efektywności i produktywności. Dzięki temu ograniczamy wpływ naszej działalności na środowisko naturalne, świadomie wykorzystujemy opakowania, zapobiegając wylesianiu poprzez ograniczanie ilości odpadów oraz efektywnie wykorzystujemy istniejące zasoby.

PPWR i gospodarka o obiegu zamkniętym

W tym celu wprowadzamy zrównoważone rozwiązania obejmujące względy środowiskowe, społeczne i ekonomiczne w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji.

Poniżej omówimy ich kluczowe aspekty z uwzględnieniem celów dyrektywy PPWR.

Pooling i odzysk opakowań, czyli wielokrotne użycie nośników logistycznych

Jednym z najważniejszych aspektów PPWR jest nacisk na opakowania wielokrotnego użytku. Zachęcając do korzystania z trwałych, wielorazowych pojemników, rozporządzenie ma na celu zmniejszenie zależności od opakowań jednorazowych. Choć ta zmiana szczególnie będzie widoczna w sektorze B2C, jednak ma wpływ na ogólne wspieranie kultury zrównoważonego rozwoju, zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorstw.

Pooling i odzysk opakowań, czyli wielokrotne użycie nośników logistycznych

W ramach operacji logistycznych również można w sposób zrównoważony korzystać z opakowań. Dzięki poolingowi czy odzyskowi opakowań można wyraźnie zredukować ilość odpadów, obniżyć koszty opakowań i poprawić wydajność operacyjną.

Jak działa pooling i odzysk opakowań?

Obie usługi działają bardzo podobnie, a różnica polega głównie na tym, kto jest właścicielem opakowań. Istotą obu tych procesów jest zmiana funkcjonowania opakowań z trybu "jednorazowego" w tryb "cyrkularny", czyli zastąpienie opakowań jednorazowych nośnikami logistycznymi wielorazowego użytku, których Twoja firma będzie mogła używać wielokrotnie.

Usługę poolingu możemy wdrożyć, kiedy nasz Klient nie posiada własnych nośników logistycznych. Zapewniamy wtedy odpowiednie opakowania i zarządzamy nimi jako opakowaniami wielorazowymi.

Odzysk opakowań odbywa się dla nośników logistycznych, których właścicielem jest nasz Klient. Naszą rolą jest pozyskanie tych opakowań od jego klientów końcowych i wprowadzenie ich do ponownego obrotu.

W obu przypadkach tworzymy zrównoważony obieg opakowań, który redukuje odpady, poprawia efektywność łańcucha dostaw i przede wszystkim znacznie obniża koszty.

Obejrzyj poniższą animację i poznaj wszystkie zalety zrównoważonego obiegu opakowań.

W Rotom, kierując się tymi samymi zasadami w procesie naprawy palet, wydatnie zmniejszyliśmy ilość odpadów poprzez odzysk sprawnych elementów z uszkodzonych palet. Elementy te zostają ponownie wykorzystane w innych, naprawianych paletach. Dzięki temu redukujemy odpad paletowy aż do 70%.

Korzyści z dostosowania się do wymogów PPWR dla firm

Choć dostosowanie się do wymagań PPWR może być wyzwaniem dla firm ze względu na zmianę podejścia i procesów w zakresie opakowań, jest również szansą na rozwój. Firmy, które już dzisiaj stosują zrównoważone praktyki logistyczne, zyskują przewagę konkurencyjną, dostosowując się do wymagań konsumentów.

Świadomość naszych klientów, czy to w sektorze B2C czy B2B stale rośnie. Coraz częściej decyzje o wyborze dostawcy podejmowane są na podstawie ich działań w kwestii zrównoważonego rozwoju. Świadomość dotycząca ograniczonych zasobów naturalnych, z których wszyscy czerpiemy, wzrasta.

Korzyści z dostosowania się do wymogów PPWR dla firm

Jeśli chodzi o usługi w zakresie zrównoważonego korzystania z opakowań, z doświadczenia wielu firm zauważamy, że stosowanie takich praktyk, jak pooling, odzysk czy naprawy opakowań przynosi wydatną oszczędność kosztów i większą efektywność operacyjną. Firmy oszczędzają na kosztach związanych z zakupem, przechowywaniem i zarządzaniem własnymi opakowaniami, a usprawniona logistyka i mniejsze obciążenia administracyjne pozwalają firmom działać bardziej efektywnie.

Rozporządzenie PPWR niezbędne dla ochrony zasobów

Analizując potrzeby naszej planety, z pewnością można stwierdzić, że PPWR to nie tylko wymóg prawny, ale konieczny element szerszych wysiłków na rzecz ograniczania ilości odpadów, ochrony zasobów i łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Ograniczając rozprzestrzenianie się opakowań jednorazowych i promując materiały, które są łatwiejsze do recyklingu, PPWR bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia obciążenia ekologicznego związanego z konsumpcjonizmem. Wspiera również zmianę podejścia do wykorzystania opakowań w logistyce, zachęcając firmy do zmiany strategii na bardziej zrównoważone praktyki w łańcuchach dostaw.

W Rotom specjalizujemy się w doborze odpowiednich nośników logistycznych oraz zrównoważonych sposobach ich wykorzystania przez optymalne użytkowanie. Chętnie doradzimy taki sposób wykorzystania opakowań, aby Twój łańcuch dostaw był bardziej ekologiczny, wydajny i odporny na rynkowe zakłócenia. Jeśli masz pytania dotyczące zarządzania opakowaniami, chętnie z Tobą porozmawiamy. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści pomogą w optymalizacji Twojego łańcucha dostaw.