Jak bezpieczny jest Twój łańcuch zimna? Poznaj 7 ważnych informacji

Jak bezpieczny jest Twój łańcuch zimna? Poznaj 7 ważnych informacji

Na początku pandemii bardzo szybko stało się jasne, że utrzymanie łańcuchów chłodniczych jest priorytetem. Producenci i dystrybutorzy zobowiązali się do zapewnienia, że łańcuch dostaw żywności będzie działał w sposób nieprzerwany. Później skupiono się na ustaleniu, w jaki sposób łańcuch chłodniczy zostałby również wykorzystany do pomyślnego dostarczenia wrażliwych na temperatury szczepionek COVID-19 miliardom ludzi na całym świecie, gdy tylko produkty będą gotowe.

Oznacza to, że odpowiednio zoptymalizowany łańcuch chłodniczy jest niezbędnym elementem współczesnej gospodarki. Na czym polega jego fenomen oraz jakie narzędzia wykorzystać w jak najlepszej organizacji chłodniczego łańcucha dostaw?

1. Łańcuch chłodniczy - czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, łańcuch chłodniczy to proces zarządzania logistyką produktów, które wymagają chłodniczych temperatur dostosowanych do wymogów produktowych. Obejmuje to wykonanie wielu zadań w celu przygotowania, przechowywania i transportu chłodzonych produktów. Łańcuch logistyczny musi zapewniać nieprzerwane chłodzenie podczas przechowywania i dystrybucji, aby utrzymać wysoką jakość produktów. Skuteczny łańcuch chłodniczy gwarantuje, że produkty wrażliwe na temperaturę są utrzymywane w optymalnych zakresach temperatur i zachowują wysoką jakość przez cały czas transportu i przechowywania

2. Kiedy łańcuch chłodniczy może być przerwany?

Problem z logistyką łańcucha chłodniczego polega na tym, że jest ona złożona i może być trudno zapewnić odpowiednie chłodzenie od rampy załadunkowej aż do miejsca docelowego. W przypadku każdego produktu tak prosty błąd, jak zbyt długi czas załadunku lub rozładunku produktu, może podnieść temperaturę i uszkodzić towary w łańcuchu chłodniczym, marnując pieniądze wydane na przygotowanie i transport produktów. Według Rady Ochrony Zasobów Naturalnych „jedna na siedem ciężarówek towarów łatwo psujących się dostarczanych do supermarketów jest wyrzucana”.

„Konsultanci branżowi szacują, że nawet jedna na siedem ciężarówek towarów łatwo psujących się dostarczanych do supermarketów jest wyrzucana” alarmują członkowie Rady Obrony Zasobów Naturalnych

Co więcej, nieutrzymanie odpowiedniej temperatury może skutkować nieumyślnym narażeniem klientów na niebezpieczeństwo, wynikające ze spożycia nienadających się do spożycia leków lub żywności. Tak więc w zarządzaniu łańcuchem chłodniczym błędy zagrażają zyskom, a nawet życiu. Utrata kontroli nad temperaturą podczas transportu może potencjalnie zdyskwalifikować cenne przesyłki i pozostawić Cię z uszkodzonym towarem i niezadowolonymi klientami.

Dostawcy produktów spożywczych i farmaceutycznych w dużym stopniu polegają na łańcuchu chłodniczym, aby mieć pewność, że przesyłka dotrze w idealnym stanie do sprzedaży.

3. Jak przebiega cały łańcuch chłodniczy żywności?

Łańcuch chłodniczy rozpoczyna się już od przechowywania produktów w chłodni, a następnie przez odpowiednie opakowanie i bezpieczny transport kończy się na sklepowej półce. Wiele firm skupia się na swojej podstawowej działalności, czyli produkcji natomiast coraz częściej powierza swoje operacje łańcucha chłodniczego zewnętrznym partnerom, posiadającym odpowiedni sprzęt wielokrotnego użytku.

4. Opakowania stosowane w chłodzeniu żywności

Najczęściej stosowanym materiałem opakowaniowym w logistyce łańcucha chłodniczego jest opakowanie jednorazowe z elementem chłodzącym (suchy lód). Jednak ze względu na zastosowany materiał izolacyjny wraz z suchym lodem, jest to dość drogie rozwiązanie. W porównaniu z normalną logistyką, w logistyce łańcucha chłodniczego zwrot z inwestycji jest znacznie szybszy, jeśli korzysta się z opakowań wielokrotnego użytku. Niektóre z typowych sprzętów chłodniczych to różnego typu pojemniki, komory i rollkontenery chłodnicze.

Kontenery izotermiczne transportują żywność w idealnym stanie

Rollkontenery chłodnicze to specjalistyczne kontenery rolkowe, służące do transportu produktów spożywczych w odpowiedniej temperaturze. Są one podstawą łańcuchów chłodniczych w transporcie żywności z centrów dystrybucyjnych do punktów sprzedaży.

Izolacyjne właściwości kontenera chłodniczego chronią przed nagrzaniem lub zbytnim zmrożeniem. Pojemnik ma obudowę z EPDM (ang. ethylene propylene diene monomer [rubber]), która jest wykonana z jednego rodzaju tłoczonego tworzywa, dzięki czemu jest łatwa do czyszczenia i pozostaje higieniczna. Obudowa z EPDM zapewnia możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur oraz odporność na wiele substancji chemicznych w tym zasad, kwasów i soli, co zapewnia dłuższą żywotność pojemnika. Zasada działania jest prosta: system chłodzenia kompensuje straty ciepła izolowanego pojemnika na żywność.

Jak utrzymać stałą temperaturę w kontenerze chłodniczym?

Aby wydłużyć czas przechowywania i dostosować go do czasu transportu, konieczne jest schłodzenie wnętrza rollkontenera izotermicznego. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie takich czynników jak: wkłady chłodzące lub mrożące, suchy lód lub specjalny gaz. Dzięki temu temperatura żywności pozostaje stabilna i nie nagrzewa się ani nie schładza podczas transportu.

Najważniejszą cechą profesjonalnego izolowanego kontenera transportowego jest jego zdolność do utrzymania temperatury w każdej sytuacji. Po załadowaniu i zamknięciu drzwi rollkontener chłodniczy utrzymuje temperaturę przez z góry określony czas, obejmujący nie tylko czas transportu, ale także oczekiwania na rozładunek.

Kontenery izotermiczne, wkłady termiczne i powłoki na rollkontenery chronią produkty spożywcze i medyczne

Po przybyciu do sklepu rollkontenery izotermiczne są opróżniane bezpośrednio do witryn chłodniczych. Punkt sprzedaży nie potrzebuje dla przyjmowanych towarów specjalnej chłodni, ponieważ niezależnie od czasu dostawy izolowany kontener utrzymuje odpowiednią temperaturę produktów do samego końca. Temperatura jest też podtrzymywana dzięki np. specjalnym wkładom chłodzącym, które mogą utrzymywać temperaturę nawet do -21 stopni Celsjusza! Są to specjalne produkty posiadające pasywny system chłodzenia, w którym efekt chłodzenia powstaje poprzez pozyskiwanie energii ze środowiska, a czas ich działania zależy od otoczenia i wartości izolacyjnej urządzenia, w którym są stosowane.

Izolowany pojemnik na żywność gwarantuje nienaganny łańcuch chłodniczy: „od chłodni do ekspozycji”. Nawet jeśli transport trwa dłużej niż oczekiwano, a zimno jest całkowicie pochłaniane w kontenerze rolkowym, izolacyjność jest wystarczająca, aby zapobiec zauważalnemu wzrostowi temperatury ładunku.

Jeśli nie musimy rygorystycznie przestrzegać odpowiedniego okna temperaturowego, a jedynie chcemy ochronić nasze towary przed zbyt silnym nagrzewaniem lub zamrożeniem, warto skorzystać ze specjalnego pokrowca izotermicznego wykonanego wysokiej jakości srebrnej folii PES jako dodatkowej ochrony dla standardowego kontenera rolkowego, pokrytej folią z poduszką powietrzną o grubości 3 mm. Dwa zamki błyskawiczne z przodu pokrowca ułatwiają zakładanie i zdejmowanie oraz szybki dostęp do towarów w pojemniku bez konieczności całkowitego zdejmowania pokrowca. Oprócz wartości izolacyjnej ten pokrowiec chroni przewożone lub przechowywane produkty przed zanieczyszczeniem zewnętrznym.

 

Korzyści ze stosowania rollkontenerów izotermicznych

Izotermiczne kontenery mają wiele zastosowań i oferują wiele korzyści w łańcuchu logistycznym

 • Możesz transportować żywność w zwykłym samochodzie ciężarowym

  Izolowane rollkontenery z żywnością są dopuszczone do profesjonalnego transportu, podobnie jak ciężarówki-chłodnie, dlatego do transportu wrażliwych artykułów spożywczych wystarczy zwykły samochód ciężarowy.

 • Możesz grupować artykuły spożywcze o różnych temperaturach i przechowywać w tym samym pojeździe

  Na przykład produkty schłodzone i zamrożone w rollkontenerze chłodniczym mogą swobodnie być przechowywane, ale również w tym samym transporcie można przewozić suche artykuły spożywcze, które nie są narażone na działanie wilgoci z układu chłodniczego.

 • Kontener chłodniczy to gwarancja bezpiecznego transportu

  Rollkontenery izotermiczne zapewniają optymalną temperaturę także podczas załadunków i rozładunków, co w trakcie upalnych dni może być bardzo istotne.

5. Łańcuch chłodniczy w branży farmaceutycznej

Dystrybucja chłodzonych produktów w przemyśle farmaceutycznym stanowi duże wyzwanie, ponieważ coraz więcej produktów jest wrażliwych na temperaturę, m.in:

 • szczepionki,
 • nietrwałe produkty krwiopochodne,
 • produkty biotechnologiczne,

Co drugi lek wprowadzany na rynek, jest wrażliwy na temperaturę. Wahania temperatury podczas przechowywania mogą uczynić je nieskutecznymi lub nawet niebezpiecznymi.

Zarówno ciepło, jak i zimno mogą wpływać na wrażliwe na temperaturę produkty zdrowotne dla ludzi i zwierząt. Dlatego łańcuch chłodniczy powinien utrzymywać temperaturę produktu na stałym poziomie i unikać sytuacji, w których podany zakres temperatur nie zostanie przekroczony.

Obecnie dla swoich Klientów, m.in firm farmaceutycznych produkujących leki i wymagających określonych temperatur przechowywania, wykorzystujemy izolowane rollkontenery. Wszystkie kontenery chłodnicze w naszej ofercie spełniają wymagania termiczne i higieniczne branży farmaceutycznej. Są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji.

Odpowiednie kontenery izotermiczne to jednak nie wszystko. Mówiąc o łańcuchu chłodniczym we wrażliwych branżach takich jak spożywcza, czy medyczna warto wspomnieć o paletach plastikowych jako podstawowym nośniku ładunku.

6. Jak palety plastikowe sprawdzają się w łańcuchu chłodniczym?

Plastikowe palety mają wiele zalet, ale jedną z największych jest fakt, że plastik jest materiałem, który sam nie wchłania drobnoustrojów, pomagając zapobiegać zanieczyszczeniu łańcucha chłodniczego przez bakterie i grzyby.

Palety plastikowe spełniają warunki higieniczne niezbędne w branży farmaceutycznej.

Co więcej, tworzywo do produkcji palet higienicznych, to czysty HDPE, który oferuje rozwiązania dla wielu obszarów przemysłu spożywczego i farmaceutycznego — od bardzo wrażliwych pomieszczeń czystych, po linie produkcyjne czy zastosowanie do wysyłki towarów. W przypadku stosowania w łańcuchach chłodniczych ma też kilka innych zalet.

 • Łatwość dezynfekcji

  Jako materiał nieporowaty, plastik jest naturalnie higieniczny, a czyszczenie palet po użyciu jest proste i nie wymaga stosowania agresywnych chemikaliów. Jest to ważna cecha, gdy istnieje ryzyko, że chemikalia używane do dezynfekcji palety mogą zanieczyścić produkt.

  Jednym z przykładów palety łatwej w utrzymaniu czystości jest paleta plastikowa 1200x800 mm odpowiednia do pomieszczeń czystych. Całkowicie zamknięty górny pokład palety nie tylko wyznacza nowe standardy jakości, ale ułatwia utrzymanie jej w czystości, czyniąc ją wolną od zanieczyszczeń. Co więcej, nadaje się do transportu i przechowywania ciężkich ładunków ponieważ jej nośność statyczna wynosi aż 7500 kg!

 • Trwałość

  Wysokiej jakości plastikowe palety są wyjątkowo trwałe i mogą pracować nawet 7-8 lat. Wytrzymałość palety oznacza, że produkt posłuży długo, nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu oraz dzięki wykonaniu z mocnego tworzywa nie wymaga naprawy lub regularnej konserwacji. Plastik nie ściera się z upływem czasu, więc możesz go używać przez wiele lat. Pomaga to w maksymalnym wykorzystaniu budżetu na logistykę łańcucha chłodniczego zamiast kupowania nowych palet co kilka miesięcy.

 • Niższa waga palet plastikowych

  Mniejsza waga plastiku to także oszczędność pieniędzy firm farmaceutycznych i spożywczych. Mniejsza waga to mniejsze koszty paliwa i zoptymalizowane ładunki, w których większa część masy ładunku to produkt. Niezależne badanie wykazało, że oszczędności wynikające tylko z większej liczby wysyłanych produktów na jednym ładunku wynoszą 2,72-3,92 PLN na paletę.

Te wyjątkowe właściwości palet z tworzywa sztucznego pomagają zapobiegać stratom produktu w logistyce łańcucha chłodniczego z powodu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W rezultacie używanie palet z tworzywa sztucznego może pomóc w zapobieganiu chorobom i ochronie zysków oraz reputacji firmy pod względem jakości.

Firmy mogą dodatkowo obniżyć koszty operacyjne, stawiając na proces obiegu palet z tworzyw sztucznych, czyli pooling jako sposób na zarządzanie opakowaniami zwrotnymi.

7. Wynajem wielorazowych opakowań idealnym rozwiązaniem w łańcuchu chłodniczym

Przejście na opakowania zwrotne może wiązać się z wyzwaniami, takimi jak zarządzanie opakowaniami zwrotnymi i długoterminowe inwestycje. Ale jednocześnie wyraźnie zauważysz opłacalność tych rozwiązań w porównaniu do opakowań jednorazowych.

W branży spożywczej i farmaceutycznej często wynajmowaną paletą jest paleta plastikowa H1 o wymiarach 1200 x 800 x 160 mm ze specjalnymi rantami alokacyjnymi, które zabezpieczają przemieszczaniu się składowanych pojemników Euronorm. Spełnia podwyższone normy higieniczne i jest obecnie standardem wykorzystywanym eksporcie oraz wysyłce poza kraje UE.

Co zyskasz wynajmując palety, pojemniki, czy kontenery izotermiczne?

Nie musisz inwestować w opakowania zwrotne, gdy nie potrzebujesz ich cały czas. Wynajem palet, pojemników plastikowych, czy kontenerów izotermicznych jest wygodnym rozwiązaniem, kiedy masz nagłe przestoje produkcyjne, lub też szczyty zamówień.

Produkty, których potrzebujesz otrzymasz bardzo szybko. Co więcej, po sezonie nie musisz składować u siebie tych opakowań, kiedy ich nie używasz, my je odbieramy w czasie, który nam wskażesz. Wynajem opakowań sprawia, że nie zmagasz się z brakiem nośników logistycznych powodujących przestoje w produkcji lub łańcuchu dostaw. Nie ponosisz również niepotrzebnych kosztów magazynowania i utrzymania opakowań, gdy są nieużywane. Dlatego rozpocznij ten proces już dziś!

Jeśli masz pytania odnośnie produktów, wykorzystywanych w Twojej branży i spełniających wysokie normy higieniczne, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w zachowaniu wysokiej jakości łańcucha dostaw od produkcji do Klienta końcowego.