Czy zdarza Ci się myśleć niekiedy, że "zrównoważony rozwój” czy ”zielona logistyka” to bardziej frazy marketingowe niż realne działania możliwe do wdrożenia w obecnym krajobrazie biznesowym? Choć może się tak wydawać, jednak w praktyce odpowiedzialność za świadomy rozwój firm to przedkładanie realnych działań nad slogany. Dotyczy to zwłaszcza branży logistycznej, która odgrywa znaczącą rolę w globalnym łańcuchu dostaw.
W tym artykule omówimy trzy rozwiązania z zakresu zielonej logistyki: odzyskiwanie opakowań, pooling i pallet banking, co pozwoli nam lepiej zrozumieć ich znaczenie i korzyści dla zrównoważonych łańcuchów dostaw.
Dlaczego w 2024 roku "zielona logistyka" ma tak duże znaczenie?
Aby zapobiec zmianom klimatycznym, największe marki produkcyjne zdecydowały o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i przyjęły cele, by do 2030 r. zmniejszyć emisję o połowę, a do 2050 r. osiągnąć zerową emisję netto. Jest to również związane z nowymi wymogami regulacyjnymi dotyczącymi zgodności z przepisami w zakresie ochrony środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG - Environmental, Social, and Governance). Według oceny Eriki Peters, starszej wiceprezes, liderki ESG i dyrektora ds. innowacji i operacji, Exiger “organizacje starają się osiągnąć cele zerowej emisji netto, mając pełną świadomość, że od 70% do 90% gazów cieplarnianych (GHG - Greenhouse gases) pochodzi z ich łańcuchów dostaw”.
Z kolei raport DHL stwierdza, że zrównoważony rozwój w logistyce wymaga podjęcia kroków, które firma może podjąć w celu zmniejszenia wpływu negatywnych procesów na środowisko. Należą do nich działania związane z kompensacją emisji dwutlenku węgla, czy optymalizacją tras transportowych (w celu zmniejszenia emisji).
Powyższe ustalenia w zakresie zrównoważonego rozwoju wyraźnie pokazują, że zastosowanie "zielonych" praktyk logistycznych to konieczność w zakresie ochrony środowiska. Co więcej, z perspektywy biznesowej odpowiednio przemyślana strategia zarządzania opakowaniami zwiększa wydajność i obniża koszty w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jak to wyjaśniono w artykule “Pallet banking — trochę jak w banku, tylko że z paletami” niektóre z tych usług umożliwiają oszczędność nawet 80% kosztów opakowań i jednocześnie redukcję emisję CO2 aż o 90%. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wykorzystać te rozwiązania w swoim biznesie.
1. Odzyskuj swoje opakowania, nie kupuj nowych
Odzysk opakowań wyraźnie zmniejsza ilość odpadów i promuje zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Oznacza, że większość Twoich opakowań, dzięki którym wysyłasz swoje produkty do Klientów, wraca do Ciebie i jest gotowa do ponownego użytku. Dzięki temu usprawnisz swoje operacje i zaoszczędzisz na kosztach zakupu jednorazowych opakowań, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne.
Dlaczego niekiedy trudno jest przejść na regularny odzysk opakowań?
Istnieje błędne przekonanie, że procedura odzysku opakowań jest droga, albo że jeśli firma nie posiada infrastruktury do odzysku opakowań, musi być zależna od nośników, jednorazowego użytku.
Jak Rotom może pomóc w zakresie odzysku opakowań?
Kiedy posiadasz pulę własnych opakowań np. palet drewnianych, plastikowych, czy też innych opakowań, których mógłbyś użyć ponownie, możemy odzyskać Twoje nośniki. Oznacza to, że każda wysyłka produktów do Twoich klientów jest automatycznie rejestrowana w naszym systemie. Dzięki temu wiemy, kiedy i ile opakowań trafi w określone miejsce. Następnie odbieramy puste opakowania i dostarczane je do najbliższego magazynu Rotom (2Return). Tam sprawdzamy Twoje opakowania pod kątem jakościowym i w razie konieczności opakowania naprawiamy i czyścimy by były gotowe do dostarczenia je do Twojej firmy w systemie just-in-time. Nie musisz posiadać własnej infrastruktury do zarządzania czy naprawy opakowaniami, zrobimy to za Ciebie.
2. Zastosuj pooling i nie martw się więcej o opakowania
Jeśli nie posiadasz swoich nośników lub wyzwaniem jest zarządzanie odzyskiem swoich opakowań, warto skorzystać z usługi poolingu. Dostarczymy Ci wtedy opakowania, których możesz używać wielokrotnie.
W jaki sposób pooling może Ci pomóc? Otóż zakup i utrzymanie pojemników, palet i innych opakowań jest wyzwaniem kiedy mamy nadmierną ilość zapasów czy też ograniczenia w magazynowaniu. To często generuje nadmierne koszty, a także nieefektywne zarządzanie zapasami i logistyką transportu oraz blokuje prawidłową pracę magazynu. Z kolei pooling znacznie poprawia skuteczność wykorzystania zasobów i zmniejsza koszty zakupu i zarządzania opakowaniami.
Dlaczego niekiedy trudno zdecydować się na pooling opakowań?
Tradycyjne praktyki logistyczne stosowane przez lata podkreślały znaczenie indywidualnego posiadania opakowań, pomijając korzyści płynące z wykorzystania już dostępnych, istniejących nośników. Pooling był postrzegany jako rozwiązanie złożone i trudne do wdrożenia. Jednak dostrzeżenie potencjału tej usługi w zakresie usprawnienia operacji logistycznych zupełnie zmienia perspektywę.
Jak Rotom przeprowadza pooling opakowań?
Dzięki usłudze poolingu (obiegu) nie musisz martwić się o zakup opakowań. ponieważ ich właścicielem jest zawsze Rotom (2Return). Aby pooling przebiegał skutecznie, wspólnie dobieramy najkorzystniejsze dla Ciebie opakowanie lub użyjemy takiego, którego używasz w codziennej pracy. Do najczęściej stosowanych opakowań wykorzystywanych w poolingu należą palety drewniane, plastikowe, skrzynie plastikowe lub metalowe, które są składane. Jest to bardzo ważne, ponieważ ich transport powrotny jest bardziej efektywny. Sam proces polega na tym, że odbieramy puste opakowania od Twoich Klientów i dostarczamy do Twojej firmy w ilości, jakiej dokładnie potrzebujesz i we wskazanym przez Ciebie momencie (JIT). Zawsze dbamy o to, aby opakowania były sprawne i gotowe do pracy.
3. Wykorzystaj pallet banking i zyskaj oszczędności na kosztach transportu
Pallet banking to system, w którym firmy korzystając z puli palet i opakowań zwrotnych, nie muszą ponosić ogromnych kosztów transportu powrotnego pustych opakowań. Jest to szczególnie istotne, kiedy odległość do klientów mierzona jest w setkach czy nawet tysiącach kilometrów. Zamiast kupować nowe palety dla każdej przesyłki lub ponosić koszty transportu powrotnego swoich opakowań, firmy korzystają z tzw. banku palet, który dostępny jest fizycznie w kilkuset europejskich lokalizacjach. Zaletą tej usługi jest fakt, że wydatnie zmniejsza koszty, obniża emisję CO2 i promuje zrównoważony rozwój środowiska.
Dlaczego niekiedy trudno zdecydować się na pallet banking?
Obecnie w Europie tworzą się standaryzowane praktyki z zakresu zarządzania paletami i koordynacji między partnerami w łańcuchu dostaw, więc świadomość dotycząca tych usług stale rośnie. Niekiedy w wielu firmach panowało przekonanie, że wcześniej wspomniany pooling czy pallet banking wymaga znacznych inwestycji lub zakłóca istniejące operacje, zupełnie pomijając potencjał tych usług w zakresie optymalizacji wykorzystania zasobów i zrównoważonych łańcuchów dostaw.
Jak Rotom przeprowadza pallet banking?
Nie musisz posiadać własnych nośników, żeby skorzystać z pallet banking. Jednak usługa ta jest przeprowadzana głównie dla firm, które do transportu swoich towarów używają standardowych nośników logistycznych takich jak paleta Euro, paleta plastikowa H1 czy Pojemnik Euronorm E2.
Proces polega na tym, że z rozbudowanej sieci magazynów dostarczymy do Twojej lokalizacji optymalną dla Ciebie ilość opakowań (wybieramy nośniki z najbliższego dla Ciebie magazynu)i, abyś mógł wysłać na nich swoje produkty. Następnie po dostawie, odbieramy puste opakowania od Twoich klientów, które wracają do systemu. Dzięki temu nie musisz ponosić kosztów transportu powrotnego pustych nośników, oszczędzasz na kosztach transportu opakować i jednocześnie redukujesz emisję CO2.
Współpracuj z doświadczonym partnerem w zakresie zielonej logistyki
Włączenie świadomych praktyk logistycznych, takich jak odzyskiwanie opakowań, pooling i pallet banking, do operacji łańcuchów dostaw jest niezbędne dla tych przedsiębiorstw, które dążą do zrównoważonego rozwoju, obniżenia kosztów, czy utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku.
Transformacja firm w tym kierunku to już nie tylko obowiązek biznesowy, ma on zasadnicze znaczenie dla przetrwania i dobrobytu naszej planety. Jeśli planujesz priorytetowo traktować praktyki z zakresu “zielonej logistyki” w swoich łańcuchach dostaw, przyczyniasz się do zdrowszego środowiska, silniejszej gospodarki i lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.
Jeśli chciałbyś porozmawiać z ekspertami w zakresie zrównoważonej logistyki, skontaktuj się z nami. Jesteśmy gotowi przeanalizować potrzeby Twojej działalności w celu optymalizacji łańcuchów dostaw.