Naprawa palet EPAL według najnowszej klasyfikacji jakościowej

Naprawa palet EPAL według najnowszej klasyfikacji jakościowej

Jeśli na co dzień operujesz paletami Euro z pewnością chcesz utrzymać je w jak najlepszym stanie. Do tej pory klasyfikacja palet dzieliła się na nowe palety EPAL i używane europalety w klasie A, B, C. Powstała jeszcze jedna grupa nośników. Czego dotyczy i jaki ma to wpływ na proces naprawy?

Dnia 2 listopada 2021 r. w Düsseldorfie Europejskie Stowarzyszenie Palet EPAL przyjęło nową wersję klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany palet. Specjaliści opracowali ją w ścisłej współpracy z przedstawicielami sektora handlu i spedycji oraz usługodawcami w zakresie palet i zakładami naprawczymi.

Co zostało ustalone? Według komunikatu prasowego EPAL "Jako nowa grupa wyszczególnione zostały palety niesortowane typu mix, które przez uczestników poolu wymiany EPAL wymienianie są bezpośrednio, a ich dopuszczalny skład uzgadniany jest indywidualnie." Ta nowa grupa palet uczestnicząca w obiegu zwiększa możliwość częstszego stosowania używanych palet euro, ale przynosi jeszcze inne korzyści. Omówmy kilka z nich.

Co daje nowa klasyfikacja EPAL w usłudze poolingu?

Jesteś pewny jakości europalet. Otrzymujesz od dostawcy palet EPAL produkty określonej jakości, które odpowiadają indywidualnym Twojej firmy lub wymaganiom Twoich odbiorców, w ramach zakupu lub wymiany palet.

Dzięki tej nowej klasyfikacji jakościowej zyskujesz możliwość uzgodnienia dostawy używanych europalet EPAL według ściśle określonych norm, a jednocześnie łatwiej jest obracać na rynku paletami używanymi dobrej jakości. Według Jean-Philippe Gaussorgues, prezesa EPAL we Francji i wiceprezydenta stowarzyszenia EPAL, "elastyczne stosowanie europalet EPAL wszystkich klas wiekowych i jakościowych zgodnie z różnymi wymaganiami rozmaitych branż i przedsiębiorstw (...) jest jeszcze łatwiejsze i efektywniejsze”.


Co daje nowa klasyfikacja EPAL w usłudze poolingu?

Jeszcze większa elastyczność użycia palet w różnych branżach

Jedną z największych zalet obiegu europalet jest elastyczne stosowanie tych nośników biorąc pod uwagę ich klasy jakościowe oraz wymogi przedsiębiorstw. Palety EPAL są stosowane w skrajnie różnych branżach, od farmacji i branży kosmetycznej mających bardzo surowe wymagania sanitarne, po branże przemysłowe i budowlane. Dzięki jednakowej klasyfikacji jakościowej palety używane lecz dobrej jakości mogą jeszcze skuteczniej i dłużej pracować w ramach wymiany palet w całej Europie.

Naprawa palet według wysokich norm jakościowych

Dlaczego klasyfikacja palet EPAL ma tak duże znaczenie w obliczu obecnego niedoboru drewna i palet na rynku? Otóż ta sytuacja gospodarcza spowodowała znaczne zwiększenie zapotrzebowania na palety EPAL w wersji używanej. Można wręcz stwierdzić, że wraz ze wzrostem produkcji w III kwartale 2021 r. istnieje prawdziwy boom na naprawę palet EPAL. Według Petera McKenzie, przedstawiciela EPAL w Wielkiej Brytanii i Irlandii "Naprawa ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu handlu i przemysłu w wymienne europalety EPAL".

Naprawa palet według wysokich norm jakościowych

Czy w Polsce widzimy również podobny trend? Otóż Rotom Polska od lat przeprowadza naprawy palet według standardów EPAL, a zwiększając ilość oddziałów, każdy z nich posiada swoją odrębną licencję. Ostatnio czwarty oddział Rotom Polska w Dąbrowie Górniczej dołączył do grona posiadaczy . Oznacza to że w każdym miejscu magazynowania, skupu i naprawy palet odbywa się ona zgodnie z najwyższymi standardami organizacji.

"Naprawa ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu handlu i przemysłu w wymienne europalety EPAL"

Wysoki standard naprawy dotyczy również innych nośników logistycznych, takich jak kontenery metalowe, skrzynie typu gitterbox itp. Rotom specjalizuje się w naprawie tych produktów w sposób bezpieczny, tak by służyły długie lata. Posiada licencję EPAL na naprawę gitterboxów, dzięki czemu możesz być pewny tego, że każdy nośnik jest zatwierdzony do użytku według karty klasyfikacji jakości. Więcej na temat naprawy palet i gitterboxów, najczęstszych wad i usterek nośników logistycznych możesz przeczytać w artykule.Naprawa koszy metalowych Gitterbox - kiedy jest niezbędna?

Dlaczego naprawa palet w ich obiegu ma tak duże znaczenie?

Palety drewniane są powszechne w szerokim zakresie zastosowań, które wymagają transportu produktów. Układane w stosy na innych paletach i intensywnie eksploatowane w transporcie, ulegają zniszczeniu. Uszkodzenia palet nie są czymś błahym ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla osób z nimi pracujących oraz zniszczyć maszyny i urządzenia. Po za tym dbając o jakość palet zmniejszamy ryzyko zanieczyszczenia magazynu, w postaci odpadów, takich jak wióry, odłamki i trociny, które stwarzają niebezpieczeństwo w miejscu pracy.

Jak w praktyce przebiegają główne etapy procesu konserwacji w obiegu paletami?

Naprawa i konserwacja palet to standardowa usługa w ramach poolingu. Oznacza to, że palety są najpierw odbierane z miejsca dostawy, transportowane z powrotem do operatora palet, sortowane i naprawiane, a następnie zwracane do zakładu w celu ponownego użycia.

Odbiór palet z miejsca załadunku

Jeśli palety mają zostać naprawione w magazynie operatora palet, najpierw się je zbiera z miejsca pracy i przewozi do magazynu. Palety używane są ładowane i przenoszone do magazynu, są w tej grupie również palety które po sprawdzeniu nie wymagają naprawy.

Sortowanie i naprawa

Wszystkie zapasy są najpierw sortowane, aby wybrać z tej grupy dobre palety, a uszkodzone dalej segregować według stanu i rodzaju potrzebnych napraw. W zakres naprawy często wchodzi wymiana uszkodzonych lub brakujących desek, klocków, poprawa mocowania luźnych elementów, dodatkowe gwoździe, czy też sprawdzanie, czy powierzchnie palet są równe. Palety są dokładnie weryfikowane pod kątem wymagań i standardów EPAL aby paleta była w sprawna 100% i wymienna. Naprawione zapasy są następnie ładowane do wysyłki z powrotem do klienta.

Naprawa palet i innych nośników to wkład Twojego biznesu w zrównoważony rozwój

Nie ulega wątpliwości, że regularna naprawa europalet to czynny wkład w zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Przedłuża życie produktu oszczędzając na wycince drzew i energii, która w innym przypadku zostałaby wykorzystana do produkcji i transportu nowych palet. Co więcej, oznacza oszczędności dla firmy, ponieważ nie trzeba inwestować w zakup nowych nośników.

Naprawa palet i innych nośników to wkład Twojego biznesu w zrównoważony rozwój

Obecnie użytkowanie i wymiana palet EPAL w ramach poolingu jest podstawową zasadą zrównoważonej gospodarki (Reuse, Repair, Recycling). Więcej na temat zrównoważonych działań w kontekście obiegu nośników logistycznych i ich ponownego wykorzystania przeczytasz w artykule Poznaj 4 zasady zrównoważonej logistyki opakowań.

Współpracuj licencjonowanym partnerem EPAL

Transportując palety na dużą skalę trzeba brać pod uwagę stosowanie się do jednolitych na skalę międzynarodową oraz zrozumiałych dla użytkowników zasad stosowania i wymiany europalet EPAL. Szczególnie ma to znaczenie w transgranicznych łańcuchach dostaw i postępującej cyfryzacji w zarządzaniu paletami. Dzięki uchwalonej przez wszystkie Komitety Narodowe EPAL nowej wersji klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany polepsza się wymianę palet w całej Europie. Bierzemy w tym czynny udział od lat nadążając za zmiennymi warunkami i postępującym rozwojem technologicznym. Rotom ma swoje magazyny w całej Europie ułatwiając pooling opakowań od Portugalii, przez Hiszpanię, Francję, Belgię, Wielką Brytanię, Holandię,Austrię, Danię, Niemcy i Polskę.

Jeśli chcesz porozmawiać na temat warunków współpracy lub zapytać o udział Rotom w poolingu i naprawie palet, skontaktuj się by porozmawiać z naszymi specjalistami. Stawiamy na wysoką jakość zrównoważonej gospodarki opakowaniami i robimy wszystko by nie był to slogan lecz realna współpraca w zakresie ochrony surowców.

Jeśli zainteresował cię temat poolingu, naprawy opakowań, przeczytaj jeszcze inne artykuły na blogu na ten temat: