Naprawa palet drewnianych Euro — oszczędzaj koszty

Naprawa palet drewnianych Euro — oszczędzaj koszty

Europalety drewniane są trwałe i niedrogie, dlatego też są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w transporcie produktów. W trakcie transportu palety są często narażone na różnego rodzaju uszkodzenia lub po prostu zużywają się, przez co mogą nawet stać się niestabilne, co dyskwalifikuje je z większości zastosowań. Jeśli używasz europalet w swojej firmie, zadbaj o ich stałą renowację, by jak najdłużej spełniały swoją funkcję.

Europaleta — co to znaczy?

Paleta EPAL to standardową drewniana paleta, określona przez standardy Europejskie Stowarzyszenie palet (EPAL) - zgodna z normą europejską EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435. Posiada oznaczenia EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych lub oznaczenia EPAL i EUR na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych. Palety euro, które są zgodne ze standardem, kwalifikują się do europejskiej puli palet (EPP) - system umożliwia wymianę jako „paleta na paletę”.

Renowacja europalet w fabryce Rotom

Paleta EUR / EPAL ma wymiary 1200 mm × 800 mm × 144 mm; jest to czterokierunkowa paleta wykonana z drewna, przybita 78 specjalnymi gwoździami w ustalony wzór. Waga palety EUR / EPAL (EPAL 1) wynosi około. 25 kg (źródło: Wikipedia)

Paleta euro EPAL charakteryzuje się również tym, że pasuje do wszystkich rodzajów wózków widłowych, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna. Chcesz się dowiedzieć więcej jakie są wymiary palety euro i gdzie kupić? Przeczytaj więcej w artykule.

Biorąc pod uwagę, że drewniane palety euro 1200 × 800 mm stanowią około 90% znajdujących się w obiegu wszystkich palet, zwiększenie ich żywotności ma ogromny wpływ na koszty w łańcuchu dostaw. Wyzwaniem dla każdego, kto ma do czynienia z dużą ilością palet, jest umiejętność określenia, które z nich należy usunąć, które można naprawić, a które nadają się do recyklingu.

Na początku zastanówmy się, jakie są powody, dla których opłaca się naprawiać palety.

Dlaczego dbać o dobry stan techniczny palet?

  1. Uszkodzenie palety często może prowadzić do uszkodzenia transportowanego towaru, tak więc utrzymując dobry stan techniczny palety, zapewniamy bezpieczny transport produktów.
  2.  Zły stan techniczny palet może zagrażać osobom mającym z nimi styczność i zwiększać ryzyko wypadku.
  3. Zmniejszamy ryzyko zanieczyszczenia magazynu, jeśli palety są w dobrym stanie. Natomiast uszkodzone palety mogą zwiększać ilość odpadów, w postaci wiórów, odłamków lub trocin.
  4. Palety dobrej jakości zmniejszają ryzyko uszkodzenia maszyn i urządzeń; w szczególności zautomatyzowane systemy magazynowe są podatne na zacięcia, co powoduje kosztowne przestoje, jeśli palety nie są regularnie konserwowane.

Naprawa desek w paletach Euro

Utrzymywanie drewnianych europalet w dobrym stanie technicznym jest konieczne, aby zapewnić ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo osobom, które je obsługują lub transportują. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych magazynów lub hal fabrycznych, w których palety są składowane w regałach wysokiego składowania. Drewniane palety często utrzymują wiele ton. Dlatego nawet podczas korzystania z podnośnika paletowego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy paleta wymaga naprawy lub wymiany.

Europaleta — jak rozpoznać, że wymaga naprawy lub wymiany

Brak jednego z elementów palety

Jeśli jest brak deski na blacie, płozy lub któregoś ze wsporników (klocków) Taka paleta powinna być wyłączona z eksploatacji i naprawiona.

Bardzo ciemna barwa drewna

Palety drewniane, narażone na działanie czynników atmosferycznych (proces utleniania) rozszerzają się i kurczą, a ostatecznie stają się suche i łamliwe. Sposób reagowania drewna na warunki zewnętrzne zależy często od jego rodzaju, jednak zbyt duże pęknięcia i powstałe w ten sposób ubytki wymagają naprawy.

Złe pozycjonowanie elementów

Np. wspornik przesunięty względem desek — gdy podnośnik paletowy zostanie umieszczony na ziemi, paleta powinna leżeć całkowicie płasko lub „równo z płaską powierzchnią”. Jeśli paleta rusza się pomimo ułożenia na płaskiej powierzchni, oznacza to, że się wypaczyła lub jest uszkodzona. Ta paleta nie jest już odpowiednia do transportu ciężkich ładunków. Może stracić stabilność i spowodować upadek ładunku. Ta sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla pracowników i kierowców wózków widłowych w magazynie.

Widoczne pęknięcie

Jeśli zauważysz, że drewniana paleta jest rozdrobniona, pęknięta lub brakuje listew, nadszedł czas na naprawę lub wymianę. Na uwagę zasługuje również listwa (deska pokładowa), która poluzowała się z podstawy lub odłupanie desek. Złamana paleta nie jest w stanie odpowiednio udźwignąć ciężkiej wagi, dla której została zbudowana. Może to również powodować odpryski lub obrażenia u osób, które je obsługują.

Ogólnie zły stan techniczny

Np. trwałe zanieczyszczenie (np. olej, cement, smar); brak frezów na górnych krawędziach desek dolnych, wykorzystanie niedopuszczalnych elementów konstrukcyjnych — desek, wsporników, gwoździ, nieprawidłowe oznakowanie na wspornikach.

Do powyższych cech dyskredytujących oryginalne palety Euro EPAL z użycia, należy dodać także ich niepoprawne oznaczenie. Może ono wskazywać na nielegalne źródło pochodzenia.

Diagram pokazujący niedopuszczalne uszkodzenia palety Euro EPAL: Karta oceny palet czerwona (źródło: epal.org.pl):

Cechy nieprawidłowej palety Epal

Poniżej diagram pokazujący cechy prawidłowej palety Euro Epal (źródło: epal.org.pl)

Cechy prawidłowej palety Euro Epal

Naprawiać czy kupić palety?

Europaleta jest podstawowym produktem magazynowym, więc zwiększenie żywotności drewnianych palet pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach wymiany palet. Jeśli po prostu potrzebujesz wymienić deski, koszt naprawy jest znacznie niższy niż zakup nowej palety.

Naprawa palet jest również korzystna dla środowiska, ponieważ przedłużasz czas użytkowania palety, przez co nie wycinamy drzew do produkcji nowych.

Pamiętaj, że nie musisz samodzielnie zajmować się naprawą palet. Rotom oferuje usługę stałego serwisu palet, dzięki czemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Wybierając usługę naprawy i konserwacji opakowań będziesz miał pewność, że palety Euro Epal będą naprawione zgodnie z wytycznymi organizacji EPAL i nie będziesz miał problemu podczas dostawy produktów do Twoich klientów.

Linia montażowa do naprawy europalet

Naprawa palet Euro EPAL-Rotom posiada licencję i doświadczenie

Naprawą palet euro EPAL zajmujemy się od wielu lat, a naszą wiedzę i doświadczenie potwierdza licencja na naprawę palet EPAL otrzymana od PKN EPAL. Każda paleta naprawiona przez Rotom, zgodnie z wytycznymi EPAL, jest specjalnie oznakowana. Jest to potwierdzenie, że paleta jest w 100% sprawna i nadaje się do ponownego użycia lub wymiany. Naprawa odbywa się na zautomatyzowanej linii naprawy palet oraz na stanowiskach do naprawy ręcznej. Rocznie naprawiamy ponad 1 milion palet!

Naprawa palet w Rotom Polska

Obecnie uruchomiliśmy nową linię do sortowania i naprawy palet, dzięki czemu jesteśmy w stanie usprawnić ten proces przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli jakościowej.

Usługa konserwacji Europalet dostępna w Europie

Twoje Europalety do naprawy znajdują się w wielu magazynach w innych krajach? Nie stanowi to problemu, ponieważ dzięki 16 lokalizacjom w 9 krajach jesteśmy w stanie wykonać serwis lub konserwację Twoich opakowań w najbliższym oddziale Rotom. Dzięki temu naprawa będzie szybsza i tańsza, a ty zyskasz na czasie.

Jak rozpocząć korzystanie z usługi naprawy i konserwacji opakowań?

Wypełnij formularz na tej stronie – kopię zapytania otrzymasz na Twój adres e-mail. Możesz również zapytać o usługę naprawy i konserwacji bezpośrednio ze strony poświęconej konkretnemu produktowi. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe i po wspólnej analizie Twoich produktów, przedstawimy korzystną ofertę na naprawę lub konserwację.