Skuteczność operacji w magazynie dzięki roli dopasowanych opakowań

Skuteczność operacji w magazynie dzięki roli dopasowanych opakowań

Według najnowszych raportów branżowych rynek powierzchni magazynowych przechodzi prawdziwy boom. Agencja Colliers International podlicza, że w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku wartość rynku magazynowego w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosła 1,9 mld euro i w tym roku może pobić nowy rekord.

Wynika to ze wzrostu znaczenia branży e-commerce. Handel internetowy już od dłuższego czasu napędza rynek magazynowy – pandemia Covid-19 tylko ten wzrost przyspieszyła. Aktywne są również firmy produkcyjne z różnych branż, wiele umów zostało przedłużonych.

Obecna sytuacja oraz zmieniające się łańcuchy dostaw spowodowały napływ kapitału z Europy Zachodniej, Singapuru, Korei Południowej oraz lokalnego z Czech i Węgier.

Zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wzrosły na koniec września do 20,2 mln mkw., czyli powiększyły się w ciągu roku o 15%! Ten trend ma szansę się utrzymać ponieważ oczekiwania co do powstania nowych centrów dystrybucyjnych w Europie w 2021 roku są bardzo pozytywne. Ulubionymi krajami do tworzenia nowych wielkich centrów dystrybucyjnych są Niemcy, Holandia i Polska.

Wydajne prowadzenie operacji magazynowych wymaga solidnego planowania

Aby nowy magazyn jak najlepiej spełniał swoją funkcję musi być dobrze zorganizowany i zoptymalizowany pod względem wydajności. Na czym to polega? Otóż nie chodzi tylko o to, by w jak najkrótszym czasie znaleźć i dostarczyć odpowiedni produkt ale chodzi o stworzenie najbardziej produktywnego procesu przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy.

Niezależnie od tego, czy masz duży, czy mały magazyn, wprowadzanie prostych zmian może znacznie poprawić funkcjonowanie Twojej firmy. Przyjrzyjmy się kilku czynnikom mającym wpływ na płynne działania w magazynie.

Wykorzystaj w pełni dostępną przestrzeń

Jeśli wynajmujesz powierzchnię magazynową, która jest pusta, a chcesz jak najszybciej zacząć swoją działalność, nie musisz od razu ponosić kosztów w postaci nowej konstrukcji regałowej. Zamiast obciążającej inwestycji na początku, skorzystaj z możliwości wynajmu regałów mobilnych Mobilrack które od razu powiększają powierzchnię magazynową. Są to regały dedykowane do składowania tymczasowego a dzięki elastycznej konstrukcji można je dowolnie ustawiać i od razu przenosić towar na palecie.

 

Regały paletowe zwiększają powierzchnię magazynową.

 

Regały magazynowe, które można złożyć po intensywnym okresie użytkowania pozwalają na zaoszczędzenie środków związanych z wynajmowaniem większej ilości miejsca na magazyn, niż jest to konieczne. Wiele centrów dystrybucji i magazynów korzysta z pojedynczych lub podwójnych regałów paletowych. Dzięki temu, że mają możliwość składania, oszczędza się miejsce w magazynie, wtedy gdy masz mniej towarów i w danym momencie ich nie potrzebujesz.

Funkcjonalność regałów to pierwsza rzecz którą brać pod uwagę przy planowaniu przestrzeni.

#1 Składowanie towarów o wysokiej rotacji

Ten rodzaj składowania, jak wskazuje na to jego nazwa, przeznaczony jest dla magazynów produktów o dużej rotacji towarów, w szczególności tych stosujących metodę FIFO. Jest to skrót od „First-In, First-Out”, czyli tłumacząc na polski: „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Jest to metoda wykorzystywana do zarządzania aktywami i wycenami. Według definicji FIFO zakłada się, że produkty, które zostały wytworzone lub nabyte pierwsze, są jako pierwsze sprzedawane, zużywane czy zbywane. Oznacza to, że produkty o dużej rotacji znajdują się blisko strefy pakowania, na najbardziej dostępnej wysokości,a te o niskiej rotacji w głębi korytarzy.

Towary są składowane w zależności od ich wagi: im są cięższe, tym niżej są ułożone na regalach lub półkach. Ze względów ergonomicznych przy ręcznej kompletacji należy pamiętać o ograniczeniu wysokości regałów do maksymalnie 2 metrów.

Jeśli chodzi o regały, należy wybierać regały paletowe, umożliwiające optymalizację przestrzeni, dla większych magazynów. Dzięki takim regałom można jednocześnie składować palety na wysokości oraz produkty do kompletacji na poziomie operatora.

#2 Składowanie na paletach i dopasowanych nadstawkach paletowych

Każdy magazyn potrzebuje trwałych palet, ale jest wiele możliwości do wyboru. Rozmiar, waga i nośność palety różni się w zależności od użytych materiałów.

    • Palety plastikowe są mocne, solidne i charakteryzują się doskonałą nośnością. Są jednakowe wymiarowo, higieniczne i nadają się do wielokrotnego użytku, dzięki czemu koszty wysyłki są niskie.
    • Palety drewniane są najpopularniejszym wyborem. Są łatwo dostępne, można je sprzedać i naprawić. Jednak ich okres żywotności jest znacznie krótszy niż palet plastikowych ponieważ po czasie intensywnego użytkowania tracą swoją integralność strukturalną.

Dlatego zastanawiając się nad wyborem odpowiednio rodzaju palet trzeba przemyśleć rodzaj zadań, które mają spełniać. Na przykład, jeśli Twój magazyn jest zautomatyzowany, najlepiej sprawdza się palety plastikowe ze względu na standaryzację wymiarową i łatwość obsługi. Natomiast jeśli palety służy przede wszystkim służy do składowania towaru lepiej wybrać paletę o dużej nośności statycznej i wystarczającej nośności w regale.

Odpowiednia nadstawka na paletę zabezpieczy towar

Stosowanie odpowiednich nadstawek paletowych porządkuje towar i ułatwia składowanie. Razem z dopasowaną paletą tworzy bardzo wytrzymałą skrzynię z łatwym dostępem do produktów. Jest to ważne w przypadku składowania towarów charakteryzujących się dużą sezonowością. Taki system magazynowania jest wygodniejszy i bardziej elastyczny niż przechowywanie luzem. Stosowanie nadstawek na palety jest też ekologiczne ponieważ eliminuje się opakowania jednorazowe.

Nadstawki na palety umożliwiają bezpieczne składowanie produktów

 

Jeśli Twój towar jest niestandardowych rozmiarów, warto skorzystać z usługi projektowania opakowań. Na przykład palety zaprojektowane dokładnie pod produkt i rodzaj składowania nie tylko oszczędzają koszty i zwiększają bezpieczeństwo ładunku ale również przyczyniają się do mniejszej ilości produkowanych odpadów, np takich jak kartony, taśmy, czy folie.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas składowania towaru

Aby zadbać w pełni o bezpieczeństwo pracowników warto zapobiegać zagrożeniom. Jakie kroki trzeba podjąć ? Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy stwierdzają , że przy składowaniu materiałów należy:

  1. Określić dla każdego rodzaju materiału miejsce, sposób i dopuszczalną wysokość składowania;
  2. Upewnić się, czy masa składowanego ładunku nie przekracza dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania (palet, regałów, podestów itp.);
  3. Mieć pewność, że waga składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekracza dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie.

Optymalizacja sortowania i kompletacji

Dobrze jest przygotować odpowiednią strefę kompletacji dostaw i przyjmowania ładunków, szczególnie tych o dużej rotacji. Nawiązując do kwestii bezpieczeństwa trzeba przygotować ciągi komunikacyjne które będą dostosowane do wózków transportowych jakimi będzie obsługiwany magazyn. Szerokość korytarz powinna być kompromisem pomiędzy maksymalnym wykorzystaniem powierzchni magazynowej a wygodą obsługi.

W celu zoptymalizowania kompletacji z poziomu regałów należy wyposażyć się w:

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w magazynie warto przenieść rzadziej używane produkty do dalszych obszarów magazynu lub zmienić strategię kompletacji. Zmniejszając odległość, jaką pracownicy pokonują w celu wykonania swoich zadań, można zwiększyć produktywność bez zwiększania kosztów pracy

Jak zabezpieczyć towar przed kradzieżą w transporcie

Aby towar nie dostał się w niepowołane ręce przy transporcie produktów warto skorzystać z wózków siatkowych antywłamaniowych oraz pojemników z pokrywą, z możliwością zaplombowania. Rollkontenery antywłamaniowe są świetnym rozwiązaniem w przypadku transportu cennych przemiotów ponieważ każdy z nich jest zamknięty siatką metalową z wszystkich stron, również od góry. Natomiast użycie specjalnej plomby w pojemnikach z pokrywą utrudnia dostęp do zawartości osobom niepowołanym, zerwanie plomby jest równoznaczne z próbą kradzieży produktu.

 

Rotacja zapasów? Wynajem opakowań dostosowany do bieżących potrzeb

Jeśli w swoim magazynie potrzebujesz więcej regałów, palet, pojemników czy innych nośników aby pomieścić swój towar przez określony czas, warto skorzystać z możliwości wynajmu opakowań. Jest to rozwiązanie elastyczne, idealne na czas obecnych niepewnych łańcuchów dostaw. Oferujemy wynajem krótko i długoterminowy, dostosowany do Twoich potrzeb. Z pewnością takie rozwiązanie ułatwia rotację zapasów i kierowanie magazynem.

Poruszyliśmy zaledwie kilka kwestii związanych z rolą odpowiedniego przygotowań opakowań do operacji w magazynie. Jeśli interesuje Cię ten temat, możesz przeczytać jeszcze: