Zrównoważony rozwój branży automotiv dzięki logistyce opakowań zwrotnych

Zrównoważony rozwój branży automotiv dzięki logistyce opakowań zwrotnych

Uważa się, że pierwsze pojemniki wielokrotnego użytku zostały wykorzystane w przemyśle motoryzacyjnym. Stosowanie opakowań zwrotnych sięga już 1930 roku w dziale zwrotu kontenerów w firmie Ford Motor Company Rouge. Części były dostarczane w skrzyniach o innowacyjnej wielkości, dzięki czemu drewno można było ponownie wykorzystać do produkcji innych opakowań.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku plastikowe pojemniki, skrzyniopalety i palety wielokrotnego użytku były coraz bardziej popularne. Opakowania zwrotne i systemy zarządzania paletami wywarły głęboki wpływ na przemysł motoryzacyjny, a sukcesy tego sektora posłużyły jako przykład dla wielu innych branż, w których zaczęto wykorzystywać opakowania zwrotne.

Z początku głównym celem było wyeliminowanie ogromnych ilości odpadów. Z biegiem czasu opakowania wielokrotnego użytku stały się kluczowym elementem logistycznym ulepszającym produktywność, jednocześnie ułatwiając automatyzację, zapewniając lepszą kontrolę zapasów i wyższą jakość. Od roku 1985 wiele firm motoryzacyjnych zaczęło regularnie wykorzystywać plastikowe pojemniki i palety. W kolejnych latach zaczęły dominować opakowania wielokrotnego użytku, a wiele zakładów zmniejszyło ilość opakowań jednorazowych. Obecnie, w ramach polityki zrównoważonego rozwoju oraz zmian technologicznych w branży motoryzacyjnej opakowania zwrotne stały się standardem.

Zrównoważony rozwój oznacza płynność dostaw i ponowne wykorzystywanie opakowań

Firmy motoryzacyjne bardzo często pracują w systemach zamkniętej pętli gdzie używa się opakowań zwrotnych. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie wpisujące się w strategię zrównoważonego rozwoju. Tego typu nośniki są solidne, nie trzeba ciągle kupować jednorazowych palet lub pojemników, co więcej są w razie potrzeby naprawiane. Dzięki temu oszczędza się koszty oraz zmniejsza emisję CO2 w transporcie powrotnym pustych złożonych pojemników. Dlatego też raport Reusable Transport Packaging State of the Industry Report podkreśla, iż 88% respondentów przewiduje wzrost popytu na opakowania wielokrotnego użytku w ciągu najbliższych 12 miesięcy w branży motoryzacyjnej. Wynika to z trwającej transformacji branży i kluczowej roli opakowań zwrotnych.

Pojemniki euro, pojemniki klt, palety i skrzyniopalety jako niezbędne opakowania w przemyśle automotiv

Pojemniki wielokrotnego użytku w produkcji samochodów

Dzisiejszy sektor motoryzacyjny wykorzystuje różnorodne produkty wielokrotnego użytku, takie jak pojemniki KLT, pojemniki euro, skrzyniopalety, palety euro i palety plastikowe. Motoryzacja obejmuje zarówno standardowe palety i pojemniki, jak i niestandardowe opakowania choćby palety drewniane projektowane na specjalne zamówienie. Niekiedy ze względu na specjalny rodzaj zastosowań, inny rozmiar czy geometrię części wymagane jest opakowanie dedykowane specjalnym komponentom.

Istnieje kilka powodów, dla których produkty wielokrotnego użytku tak dobrze pasują do zastosowań w branży automotive

Cechy opakowań wielokrotnego użytku:

  • eliminują powstawanie ogromnych ilości odpadów stałych w porównaniu z opakowaniami jednorazowymi.
  • umożliwiają wysoką ochronę dla wymagających części
  • zapewniają większą wytrzymałość przy niższym koszcie transportu niż opakowania jednorazowe
  • idealnie pasują do automatycznych linii montażowych
  • zapewniają powtarzalność i standaryzację pakowania.
"88% respondentów przewiduje wzrost popytu na opakowania wielokrotnego użytku w ciągu najbliższych 12 miesięcy” (Reusable Transport Packaging State of the Industry Report)

 

Popularne nośniki i ich zastosowanie w praktyce

Plastikowe pojemniki KLT

W przypadku przechowywania małych części popularnym rodzajem opakowań są pojemniki z serii VDA KLT idealnie sprawdzające się w procesie zautomatyzowanej produkcji. Pionowe żebra na ścianach pojemnika sprawiają, że są to bardzo wytrzymałe pojemniki ułatwiające chwytanie i wciąganie przez zautomatyzowane linie produkcyjne. Wzmocnione dno wytrzymuje duże obciążenia, a specjalna konstrukcja umożliwia łatwe odprowadzanie cieczy w procesie czyszczenia. Wymiary pojemników są przystosowane do współpracy z paletami euro . Pojemniki są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do wielkości komponentów samochodowych.

Skrzyniopalety składane idealne do transportu na długich dystansach

Składane skrzyniopalety są bardzo popularne w przemyśle motoryzacyjnym. Pojemniki zbiorcze są korzystne pod względem możliwości układania w stosy, gdy są pełne, a także jako składane, gdy są puste, aby zminimalizować ilość zajmowanego miejsca w transporcie powrotnym. Składana i bardzo stabilna skrzyniopaleta plastikowa Magnum została specjalnie opracowana z myślą o dużych odległościach i zmniejszeniu wysokości pojemnika o 57% w transporcie powrotnym. Specjalna konstrukcja wraz z dopasowaną klapą umożliwia sztaplowanie. Z racji wysokiej trwałość,skrzyniopaleta doskonale sprawdza się w długotrwałym użytkowaniu.

Gitterbox: Skrzynie metalowe niezawodne w wysokim składowaniu

Kosze metalowe Gitterbox funkcjonują jako pojemniki licencjonowane ponieważ ze względu na swoje standardowe rozmiary są w pełni wymienne i pracują w poolingu opakowań. Posiadają specjalne oznaczenia EPAL, dzięki którym znamy rok produkcji oraz producenta danego kosza, co zapewnia oryginalność produktu. Gitterboxy to jedne z najbardziej znanych opakowań do transportu ciężkich materiałów w przemyśle ze względu na swoją trwałość. Szczególnie popularne w przemyśle motoryzacyjnym, który produkuje ciężkie, niestandardowe podzespoły.

W naszej firmie posiadamy licencję na naprawę koszy Gitterbox zgodnie ze standardem EPAL. W naszych warsztatach mechanicznych uszkodzone Gitterboxy są sprawdzane i starannie naprawiane tak by wróciły do cyklu poolingu.

Pooling opakowań w branży automotive ogranicza transport pustych opakowań

Przemysł motoryzacyjny sprzyja wykorzystaniu opakowań wielokrotnego użytku. Wynika to z kilku czynników, m.in z regularnych, przewidywalnych harmonogramów dostaw oraz dedykowanych, certyfikowanych dostawców usług transportowych obsługujących łańcuch logistyczny.

Ponieważ jednak przemysł motoryzacyjny i jego baza dostaw przyjmuje globalne rozmiary, wyzwanie związane ze zwrotem pojemników staje się w takich przypadkach coraz większe. Ta sytuacja skłoniła decydentów motoryzacyjnych do rozważenia korzyści płynących z łączenia się firm zewnętrznych przepakowując poszczególne komponenty w pojemniki zwrotne przed wprowadzeniem do zakładu montażowego. Szczególnie jest to zauważalne w Europie, gdzie ograniczenia przestrzenne są wysokie, a troska o zrównoważony rozwój jest bardzo duża.

Zarządzanie opakowaniami i widoczność łańcucha dostaw

Producenci opakowań, dostawcy i firmy z branży 3PL zastanawiają się, jak zwiększyć wydajność procesów transportu i przeładunku Technologie poprawiające widoczność, takie jak RTI Management, czyli zarządzanie obiegiem opakowań mają kluczowe znaczenie w rozwoju logistyki.

Jest to proces, który informuje Cię gdzie są Twoje opakowania na każdym etapie łańcucha dostaw między producentami, sprzedawcami i klientami. Dzięki temu oszczędzasz na nowych opakowań oraz nie masz problemu z administracją nośników. Co więcej, otrzymujesz pełne wsparcie specjalistów w zakresie optymalizacji produktowej, jak i na płaszczyźnie bieżących przepisów UE.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć na temat zastosowań opakowań wielokrotnego użytku lub skorzystać z usług obiegu opakowań skontaktuj się z nami. Jesteśmy gotowi być partnerem w Twoich procesach logistycznych w czasie zmieniających się technologii.

Zainteresował Cię temat opakowań zwrotnych? Zapoznaj się z naszymi poradami