5 sposobów na sukces w przygotowaniu towarów do eksportu

5 sposobów na sukces w przygotowaniu towarów do eksportu

Odpowiednie opakowanie odgrywa kluczową rolę w eksporcie towarów. Podczas transportu międzynarodowego ryzyko uszkodzenia wzrasta, ponieważ towary są obsługiwane wielokrotnie w różnych miejscach. W przypadku nieodpowiedniego zapakowania powstaje ryzyko uszkodzeń. Ostateczny stan produktu ma wpływ na reputację Twojej firmy, a poniesione koszta opakowań na zysk z transakcji.

Pakowanie eksportowe to duża odpowiedzialność. Wymaga wiedzy na temat transportu towarów oraz zrozumienia istniejących zagrożeń w celu ich ochrony. Konieczna jest też optymalizacja procesu pakowania, tak by był nie tylko zgodny ze standardami łańcucha dostaw, ale również obniżał koszty. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, które mogą pomóc by Twoje towary dotarły bezpiecznie do miejsca przeznaczenia.

 

#1 Zmniejsz ryzyko uszkodzeń, czyli przewiduj zagrożenia

Sposób pakowania wymagany do wysyłki w dużej mierze zależy od rodzaju produktu, sposobu transportu oraz wyposażenia w punktach załadunku i odbioru. Na przykład przesyłki drogą morską zazwyczaj wymagają obszernego pakowania. Poza tym konieczna jest ochrona przed wilgocią ze względu na dłuższy czas transportu i fakt, że są one zwykle obsługiwane wielokrotnie więcej niż w przypadku innych środków transportu.

Transport lotniczy z kolei wymaga lekkiego opakowania, jednocześnie takiego, które zapewni doskonałą ochronę. Trzeba to wziąć pod uwagę przy kosztach transportu. Należy również przestrzegać przepisów dotyczących eksportu w różnych krajach i określonych wymagań klientów indywidualnych.

#2 Pamiętaj o dokumentacji palet i skrzyń drewnianych

Kolejną „zasadą” pakowania jest przestrzeganie przepisów obowiązujących nie tylko w kraju pochodzenia, ale również w kraju, do którego dany towar ma trafić.

Dotyczy to posiadania certyfikatu IPPC, jeśli eksportujesz towary poza UE. Jest on ważną częścią dokumentacji celnej, dzięki której wiemy, że drewno opakowaniowe nie posiada szkodników i zostało poddane fumigacji. Brak tego certyfikatu może spowodować poważne konsekwencje dla Ciebie jako eksportera. Należą do nich blokady celne, odrzucenie towaru, czy konieczność przepakowania, co wiąże się z dużymi kosztami. Więcej o standardzie IPPC dowiesz się z artykułu - "ISPM15 - wysoki standard fitosanitarny dla opakowań".

#3 Oszczędzaj na wadze palet w transporcie lotniczym

Transport lotniczy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku krótkich terminów realizacji i szybkich dostaw. Trzeba jednak pamiętać, że wysyłka lotnicza jest droższą opcją, a im większa i cięższa jest przesyłka, tym wyższe są koszty.

Towar dostarczony do samolotu na palecie plastikowej gniazdowej.

W tym przypadku najważniejsze jest wybranie takiej palety, która spełni swoją funkcję, a jednocześnie jest lekka. Dotyczy to palet plastikowych eksportowych. Szczególnie palety ażurowe takie jak paleta o wymiarach 1200x800 mm i gniazdowej konstrukcji, znacząco zmniejszają wagę i przestrzeń składowania a tym samym koszty transportu.

#4 Dostosuj ładunek do kontenera — standaryzacja opakowań w transporcie morskim

Transport morski jest najpowszechniejszym rozwiązaniem w przypadku transportu dużych, nieporęcznych towarów z elastycznymi terminami realizacji. Transport wodny zajmuje najwięcej czasu, jest jednak najtańszym sposobem przemieszczania dużych przesyłek o na dalekie odległości.

Bardzo często stosowanymi paletami w transporcie morskim są palety kontenerowe, które swoimi wymiarami idealnie dopasowują się do wymiarów kontenerów. Oprócz palet płaskich plastikowych, czy drewnianych korzysta się z innych typów, np. palet słupkowych, skrzyniowych i specjalnych (już z ładunkiem). Spaletyzowana jednostka powinna mieć kształt zbliżony do prostopadłościanu wyznaczonego wymiarami palety. Uwzględnia się tu także wysokość ładowni w środkach transportu. Wtedy takie palety umieszcza się w kontenerach różnej wielkości.

Produkty na palecie drewnianej ładowane do kontenera morskiego.

W transporcie morskim stosuje się skrzynie drewniane z pełnego drewna do przewozu ciężkich produktów. Skrzynie te posiadają certyfikat ISPM15 i są specjalnie projektowane pod wymiar towaru. Dzięki temu oszczędza się na kosztach transportu oraz dba o odpowiednie wykorzystanie surowców.

#5 Stosuj obieg opakowań w transporcie drogowym

Transport drogowy jest potrzebny do przeniesienia przesyłki z portu lotniczego lub morskiego do ostatecznego miejsca docelowego w głębi kraju. Transport samochodowy zapewnia szybką dostawę, jest idealny do przesyłek na krótkie odległości i jest bardzo opłacalny. Przesyłki można łatwo monitorować i śledzić od punktu A do punktu B.

Korzystając z obiegu opakowań (pooling) w wielu punktach Europy, możesz obniżyć koszt zarządzania opakowaniami takimi jak palety, wózki siatkowe, czy nadstawki paletowe i będziesz miał dostęp online do informacji o dokładnej lokalizacji opakowań. Dzięki zaangażowanej współpracy w łańcuchu dostaw możesz wybrać opcję korzystania z opakowań wielokrotnego użytku, które zapewniają oszczędność kosztów. Poza tym sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi i świadomemu korzystaniu z zasobów naturalnych.

#6 Zaprojektuj opakowanie specjalnie pod swój produkt

Jesteśmy w stanie zaprojektować paletę czy skrzynię indywidualnie pod potrzeby twojego transportu co sprzyja ergonomii i wydajności pracy. Bierzemy wtedy pod uwagę rodzaj użytego materiału, przeznaczenie, trwałość, koszty transportu i magazynowania i dostosowujemy je do koniecznego stopnia ochrony przewożonego towaru. Opakowanie zaprojektowane indywidualnie to większa ergonomia pracy, a co za tym idzie zysk dla firmy.

#7 Jesteśmy dla Ciebie więc skorzystaj z porad ekspertów

Specjaliści Rotom starają się jak najlepiej dostosować pod potrzeby Klienta. Przykładem jest tzw "amerykanka" czyli niestandardowa paleta drewniana stosowana głównie w USA. Paleta amerykańska jest solidnym nośnikiem eksportowym dostosowanym do dużych obciążeń i idealnie wpasuje się w łańcuch dostaw Klienta.

Nasze rozwiązania w zakresie pakowania i przechowywania do eksportu towarów przemysłowych są zaprojektowane z myślą o doprowadzeniu Twoich produktów z punktu A do punktu B w idealnym stanie. Niezależnie od tego, czy jest to pojedyncza maszyna, czy produkty ułożone na paletach, zawsze ściśle przestrzegamy specyfikacji Klienta. Znamy również wszystkie odpowiednie krajowe i międzynarodowe normy i wytyczne dotyczące opakowań eksportowych.

Rotom wspiera Klientów na każdym etapie ich łańcucha dostaw, aby zapewnić w pełni zintegrowane rozwiązanie opakowaniowe, które odpowiada ich konkretnym celom i potrzebom. Cieszymy się z tego, że nasze rozwiązania są proekologiczne, spełniają swój cel transportowy, ale również oszczędzają czas i pieniądze — jednocześnie wspierając Twoją markę i reputację.