Jak uniknąć pleśni na paletach drewnianych? Poznaj sposoby na zabezpieczanie palet

Jak uniknąć pleśni na paletach drewnianych? Poznaj sposoby na zabezpieczanie palet

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak surowe zimowe warunki pogodowe mogą wpływać na Twoje drewniane palety, jeśli będą wystawione na działanie śniegu lub mrozu przez kilka tygodni bądź miesięcy? Okazuje się, że nawet niewielka ilość wody może spowodować duże szkody w paletach drewnianych. Jak tego uniknąć?

Aby utrzymać palety drewniane w dobrej kondycji umożliwiającej ich długotrwałą pracę trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią obsługę ale również przechowywanie w odpowiednich warunkach. Trudne zimowe warunki pogodowe, takie jak śnieg, lód i deszcz, mogą mieć szkodliwy wpływ na palety drewniane, zwłaszcza gdy są narażone na nie przez długi czas.

Nowe palety drewniane są produkowane z drewna sosnowego lub świerkowego wysokiej jakości, jednak może ono z czasem stracić swoje właściwości, jeśli nie zabezpieczy się palet przed opadami i nie zapewni wentylacji w miejscu składowania. Według normy PN-89/M-78201, która określa warunki składowania palet ładunkowych drewnianych w punkcie 4.3 określono "Palety powinny być układane na przekładkach i przechowywane w pomieszczeniach zabezpieczających przed opadami atmosferycznymi." Odpowiednie warunki w magazynie zabezpieczą palety przed uszkodzeniami. Najpierw jednak sprawdźmy co się, dzieje z drewnianymi opakowaniami, gdy nie są zabezpieczone.

Jak śnieg i lód wpływają na drewniane palety?

Palety wykonane z drewna jako naturalnego surowca zatrzymują wodę jak gąbka. Oznacza to, że jeśli palety są wystawione na działanie mokrego śniegu przez kilka tygodni lub miesięcy, może to prowadzić do rozwoju pleśni na paletach, osłabiając ich integralność strukturalną.

Natomiast same niskie temperatury nie szkodzą paletom pod warunkiem, że palety są składowane w wentylowanym miejscu lub mogą obeschnąć na dworze przy lepszej pogodzie.

Wilgoć i deszcz mają jeszcze większy wpływ na utratę jakości palet drewnianych niż lód i śnieg. Opady deszczu powodują szybkie zawilgocenie drewnianych palet, sprzyjają wzrostowi pleśni, szczególnie jeśli wilgotne nośniki są zbyt blisko siebie lub są owinięte folią. Chociaż rozmiary uszkodzeń mogą się różnić w zależności od rodzaju drewna, im dłużej palety są narażone na mokre i deszczowe warunki, tym bardziej osłabione jest drewno. Jak wskazuje opinia techniczna Instytutu Drewna ”, Jeśli zmoczone deszczem czy topniejącym śniegiem palety zostaną załadowane towarem to istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas transportu lub przechowywania w słabo wietrzonych halach produkcyjnych, lub magazynach szybko pokryją się strzępkami grzybów pleśniowych. Gdy do tego, zmoczona opadami atmosferycznymi załadowana paleta zostanie owinięta folią to problem wystąpi niemal na pewno”.

Gdy temperatura na dworze spada, ważne jest, aby tak przygotować magazyn, w którym składowane są nośniki opakowań, aby nie narazić ich na opady marznącego deszczu i śniegu Zaniedbując te czynności ucierpią Twoje palety, a praca z takimi nośnikami może być ryzykowna. Jest wiele czynników, na które masz wpływ aby zimą utrzymać palety w dobrym stanie technicznym. Przeanalizujmy niektóre z nich.

Zimowa pielęgnacja drewnianych palet - kilka rad

Przestrzeganie tych wskazówek pozwoli Ci najlepiej zmniejszyć prawdopodobieństwo, że Twoje palety zostaną uszkodzone w okresie zimowym.

Zabezpiecz palety i sprawdzaj ich jakość

Jakość i integralność konstrukcyjna palet może ulec pogorszeniu na skutek różnych czynników takich jak zimno, wilgoć, wielokrotne użycie, uszkodzenia mechaniczne czy duże obciążenia.

Warto zadbać wtedy o regularne poddawanie palet kontroli aby wykryć wszelkie wady i podjąć działania zapobiegające dalszym uszkodzeniom na przykład wymieniając paletę lub ją naprawiając. W naszych magazynach regularnie naprawiamy palety więc chętnie Ci pomożemy w poprawie jakości Twoich nośników logistycznych.

Przed nadejściem opadów deszczu lub śniegu trzeba podjąć kroki w celu zabezpieczenia palet. Jeśli tylko możliwe warto jak najszybciej sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń, oraz czy opady nie wpłynęły na wytrzymałość drewna paletowego, tak aby uniknąć rozwijania się pleśni w wilgotnym otoczeniu. Jeśli zaniedba się ten proces, a drewno na zmianę będzie moknąć i wysychać, w końcu stanie się na tyle słabe, że straci swoją wytrzymałość. Dlatego ważne jest, aby palety były dokładnie sprawdzane przed ich dalszym wykorzystaniem. Słabe i zużyte palety stanowią zagrożenie dla przewożonych towarów oraz pracowników i urządzeń, które z nimi pracują.

Przechowuj palety w suchym i przewiewnym miejscu

Najlepszym miejscem do przechowywania palet jest przewiewne środowisko. Może to być na przykład wiata osłonięta z jednej lub dwóch stron. Jest to ważne, ponieważ najszybciej palety ulegają zniszczeniu, jeśli są przechowywane w wilgotnym otoczeniu. Jeśli palety mają tak zwaną „wilgotność powierzchniową”, wtedy trzeba jak najszybciej je wysuszyć na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Jeśli palety drewniane o minimalnej wilgotności znajdą się w pomieszczeniu zamkniętym lub źle wentylowanym o wysokiej wilgotności względnej powietrza (powyżej 90%), to wilgotność drewna zacznie wzrastać i rozwój grzybów powodujących pleśnienie jest już tylko kwestią czasu. Natomiast jeśli palety drewniane znajdują się w suchym, dobrze wentylowanym magazynie lub są składowane na dworze w czasie dobrej pogody, to przepływ powietrza znacznie powstrzymuje rozwój pleśni i grzybów, które uszkadzają drewno.

Warto pamiętać również o sposobie składowania palet drewnianych. Drewno to bardzo przydatny i solidny surowiec do budowy palet ale jest materiałem higroskopijnym. Dlatego trzeba unikać układania palet wilgotnych obok innych suchych ponieważ spowoduje to również zawilgocenie tych drugich. Powinien też być regularnie wykonywany regularnie pomiar wilgotności przez osobę do tego uprawioną w momencie dostawy palet do magazynu. ponieważ na przykład wilgotność nowych palet EPAL nie powinna przekraczać 22%. Aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza między paletami a dowolną ścianą konieczne jest zostawienie od 30 do 50 cm przestrzeni.

Palety nie mogą być również składowane w zbyt ciepłym miejscu ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozsychania desek paletowych. Konieczne jest również zwracanie uwagi na stan techniczny palet, szczególnie tych znajdujących się na dole stosu ponieważ ich wady konstrukcyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia i przewrócenia się wszystkich palet w stosie.

Zainwestuj w najlepszy materiał

Najlepszą metodą dbania o palety drewniane jest utrzymywanie ich w suchym środowisku i regularne sprawdzanie ich jakości. Niekiedy jednak warto przeanalizować zmianę materiału palety z drewna na plastik. Chociaż palety plastikowe są droższe w zakupie, jest kilka sytuacji, w których są najlepszą opcją jako nośnik ładunku. Dotyczy to środowisk mających wysokie wymagania higieniczne, takie, które są w branży spożywczej lub medycznej. Również w automatycznych systemach magazynowych najlepiej sprawdzą się palety plastikowe do dużych obciążeń ze względu na idealną standaryzację wymiarową. Palety plastikowe wykonane z HDPE i PP (poliuretan i polipropylen) są odporne na niskie temperatury, nie wchłaniają wody i cały czas zachowują swój kształt.

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania palet, będziesz przygotowany na każdą pogodę, jaką może przynieść sezon zimowy.

Masz problem ze składowaniem palet?

Jak uniknąć strat finansowych wynikających z uszkodzonych palet drewnianych? Ważne jest, aby przechowywać palety w suchym i przewiewnym magazynie o stosunkowo stałej temperaturze. Jeśli zapewnisz swoim paletom odpowiednie, wentylowane miejsce składowania możesz być pewny efektywności swojej pracy. Co więcej, zabezpieczysz swoje przechowywane towary, a jest to szczególnie istotne przy wynajmie powierzchni magazynowych.

Zainteresował Cię temat palet drewnianych? Czytaj jeszcze na blogu: