Palety drewniane czy plastikowe? Wybierz najlepsze dla swojej firmy

Palety drewniane czy plastikowe? Wybierz najlepsze dla swojej firmy

W prawie wszystkich firmach z branży produkcyjnej palety są podstawowym elementem ich sieci dostaw i dystrybucji. Palety są tak samo ważne dla infrastruktury producenta, jak koła dla branży transportowej.

Palety stanowią ważną część obsługi produktów stosowanych w łańcuchach dostaw. Ten typ opakowania jest szeroko stosowany w procesach składowania oraz transportu towarów. Są to płaskie konstrukcje transportowe, które podczas podnoszenia przez maszyny podtrzymują towary w stabilny sposób. Można je obsługiwać za pomocą wózka widłowego, podnośnika do palet, podnośnika, dźwigu itp. Stanowią podstawę strukturalną jednostki ładunkowej, która umożliwia efektywne przenoszenie i przechowywanie.

Palety mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Każdy z materiałów ma cechy szczególne, które sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach.

Aby pomóc w doborze odpowiedniego typu palety do potrzeb magazynowania i transportu przedstawiamy porównanie głównych cech dwóch typów najczęściej używanych palet plastikowych i drewnianych.

Palety drewniane, czyli nośniki, bez których nie istniałaby logistyka

 • Niska cena i duża dostępność materiału
 • Łatwe w naprawie, ich konstrukcja to różnej wielkości deski i klocki drewniane, które łatwo można wymienić na nowe w przypadku zniszczenia. Przykładowy najczęściej spotykany model palet drewnianych to Europaleta EPAL.
 • Palety drewniane, można odsprzedawać
 • Zniszczone palety drewniane można poddać recyklingowi oraz przetworzyć na inne produkty
 • Łatwe i szybkie w konstrukcji
 • Możliwość wyprodukowania palety w niestandardowych wymiarach.

Palety plastikowe jako niezbędna opcja logistyczna w automatycznej produkcji

 • Palety plastikowe nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych.
 • Materiał do palet plastikowych można w 100% przetworzyć ponownie, z połamanych palet plastikowych mogą powstać nowe.
 • Duża żywotność nawet 10 lat i więcej
 • Palety plastikowe są odporne na większość chemikaliów takich jak kwasy i zasady.
 • Bezpieczne w użytkowaniu, brak gwoździ, i drzazg.
 • Wózki widłowe mogą operować paletami plastikowymi z każdej strony
 • Możliwe zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych
 • Oszczędność miejsca, większość palet plastikowych to konstrukcje gniazdowe umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą. Przykładem takiej gniazdowej palety jest lekka paleta eksportowa 1200x800mm
 • Higieniczne i łatwe w czyszczeniu zarówno pod ciśnieniem, czy stosując środki chemiczne i antybakteryjne.
 • Zazwyczaj palety plastikowe ważą o 30% mniej od drewnianych, co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu.

Podczas wyboru palet nadających się do magazynu, jak i transportu trzeba rozważyć zastosowanie oraz obsługę palet i warunki, w których będą one pracowały.

Na przykład palety plastikowe choć droższe niż palety drewniane, sprawdzą się w automatycznych systemach produkcyjnych ze względu na niskie ryzyko zniszczenia oraz standaryzację wymiarową. Co więcej, mocne tworzywo jest idealne wszędzie tam, gdzie magazynowany towar musi być w 100% higieniczny tak jak ma to miejsce w branży spożywczej lub farmaceutycznej. W przypadku żywności i napojów, przechowywania i transportu chemikaliów oraz firm farmaceutycznych palety z tworzywa sztucznego są bezpieczne, chronią towar i nie wchłaniają wilgoci.

 

Infografika cechy palety drewnianej i plastikowej

 

Gdy higiena i wentylacja nie jest kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przy składowaniu produktów, w tym przypadku palety drewniane mogą być korzystniejsze dla konkretnych potrzeb magazynowych. Palety drewniane są najczęściej używane w ogólnej produkcji i magazynach ze względu na ich niską cenę i skuteczne wykorzystanie jako surowca oraz możliwość naprawy, konserwacji, czy odsprzedaży.

Ważne jest, aby rozważyć indywidualne cechy każdego rodzaju palet tak, by, jak najlepiej dostosować je do swoich potrzeb, w tym kosztów, wpływu na środowisko, czasu użytkowania i higieny. Warto wybrać palety odpowiadające wymaganiom magazynu. Biorąc pod uwagę ich cechy indywidualne możesz podjąć świadomą decyzję, która będzie odpowiadać potrzebom Twojej branży.