10 podstawowych zalet stosowania palet plastikowych w logistyce

10 podstawowych zalet stosowania palet plastikowych w logistyce

Palety są ważną częścią obsługi produktów stosowanych w większości aspektów łańcucha dostaw. Ten typ opakowania jest szeroko stosowany w procesach składowania oraz transportu towarów. Palety mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety.

Aby pomóc w doborze odpowiedniego typu palety do potrzeb magazynowania i transportu przedstawiamy porównanie dwóch typów najczęściej używanych palet plastikowych i drewnianych. Oczywiście uwzględnione tu zostały koszty, wpływ na ochrone środowiska, higiena i żywotnośc samych palet.

10 podstawowych zalet stosowania palet plastikowych

 1. 1. Brak przerw w dostawie, palety plastikowe nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych.
 2. 2. Materiał do palet plastikowych można w 100% przetworzyć ponownie, z połamanych palet plastikowych mogą powstać nowe.
 3. 3.Duża żywotność nawet 10 lat i więcej
 4. 4. Palety plastikowe są odporne na większość chemikaliów takich jak kwasy i zasady.
 5. 5. Bezpieczne w użytkowaniu, brak gwoździ, i drzazg.
 6. 6. Wózki widłowe mogą operować paletami plastikowymi z każdej strony
 7. 7. Możliwe zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych
 8. 8. Oszczędność miejsca, większość palet plastikowych to konstrukcje gniazdowe umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą. Przykładem takiej gniazdowej palety jest Lekka paleta eksportowa 1200x800mm
 9. 9. Palety plastikowe są łatwe w czyszczeniu zarówno pod ciśnieniem, czy stosując środki chemiczne i antybakteryjne.
 10. 10. Zazwyczaj palety plastikowe ważą o 30% mniej od drewnianych, co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu.

Wady stosowania palet plastikowych

 1. 1. W przypadku pęknięcia czy złamania palety drewnianej, nie da się jej naprawić, trzeba zmielić w celu wykonania nowej.
 2. 2. Dużo droższe od palet drewnianych
 3. 3. Wysokie koszta produkcji niestandardowych modeli, pod specjalne zamówienie

Zalety stosowania palet drewnianych

 1. 1. Bardzo niska cena
 2. 2. Łatwe w naprawie, ich konstrukcja to różnej wielkości deski i klocki drewniane, które łatwo można wymienić na nowe w przypadku zniszczenia. Przykładowy najczęściej spotykany model palet drewnianych to Europaleta EPAL.
 3. 3.Palety drewniane, można odsprzedawać
 4. 4. Materiały do palet drewnianych są łątwo dostępne.
 5. 5. Zniszczone palety drewniane można zmielić na wióry oraz przetworzyć na papier
 6. 6. Łatwe i szybkie w konstrukcji
 7. 7. Możliwość wyprodukowania palety w niestandardowych wymiarach.

Wady stosowania palet drewnianych

 1. 1. Wzrost wagi w transporcie lotniczym
 2. 2. Bardzo trudne w czyszczeniu, a w przypadku zawilgocenia, niejednokrotnie zwiększają ryzyko rozwojów grzybów i bakterii
 3. 3. Drzazgi, wystające gwoździe, wypaczenia materiału drewnianego stanowią ryzyko dla obsługi jak I bezpieczeństwa składowania produktów.
 4. 4. Częste koszty napraw: ponieważ drewno to materiał organiczny łatwo ulega zniszczeniu I wypaczeniu co zmusza do częstej wymiany palet oraz ich napraw.
 5. 5. Wymaganie obróbki termicznej by palety drewniane można stosowa w transporcie po za Unię Europejską i tam gdzie reguły transportu wymagają podwyższonego standardu fitosanitarnego.

Paleta gniazdowa

Podczas wyboru palet nadających się do magazynu jak i transportu trzeba wybrać pomiędzy paletami drewnianymi jak i plastikowymi. Chociaż palety plastikowe są postrzegane, jako droższe niż palety drewniane dodatkowe koszty mogą być zrównoważone przez utrzymywanie produktów na stabilnych i bezpiecznych paletach z wysoką ochroną przed bakteriami oraz grzybami. Gdy higiena i wentylacja nie jest aż tak ważna dla składowanych produktów, w tym przypadku palety drewniane mogą być bardziej korzystne dla konkretnych potrzeb magazynowych. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego rodzaju palet jak najlepiej dostosowane do potrzeb klientów, w tym kosztów, wpływu na środowisko, żywotność  i higieny. Palety plastikowe dostępne są również na wynajem.

Poniżej porównanie różnic w skłądowaniu dziesięciu palet drewnianych oraz dziesięciu plastikowych o konstrukcji gniazdowej.

Porównianie palety drewniane i plastikowe

Oraz składowanie palet drewnianych na tzw. zakładkę, jak widać i w tym przypadku zaletę plastikowych palet gniazdowych.

Składowanie palet drewnianych oraz gniazdowych plastikowych

Kup palety plastikowe