W prawie wszystkich firmach z branży produkcyjnej palety są podstawowym elementem ich sieci dostaw i dystrybucji. Palety są tak samo ważne dla infrastruktury producenta, jak koła dla branży transportowej.
Palety stanowią ważną część obsługi produktów stosowanych w łańcuchach dostaw. Ten typ opakowania jest szeroko stosowany w procesach składowania oraz transportu towarów. Są to płaskie konstrukcje transportowe, które podczas podnoszenia przez maszyny podtrzymują towary w stabilny sposób. Można je obsługiwać za pomocą wózka widłowego, podnośnika do palet, podnośnika, dźwigu itp. Stanowią podstawę strukturalną jednostki ładunkowej, która umożliwia efektywne przenoszenie i przechowywanie.
Palety mogą być wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Każdy z materiałów ma cechy szczególne, które sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach.
Aby pomóc w doborze odpowiedniego typu palety do potrzeb magazynowania i transportu przedstawiamy porównanie głównych cech dwóch typów najczęściej używanych palet plastikowych i drewnianych.
Palety drewniane, czyli nośniki, bez których nie istniałaby logistyka
- Niska cena i duża dostępność materiału
- Łatwe w naprawie, ich konstrukcja to różnej wielkości deski i klocki drewniane, które łatwo można wymienić na nowe w przypadku zniszczenia. Przykładowy najczęściej spotykany model palet drewnianych to Europaleta EPAL.
- Palety drewniane, można odsprzedawać
- Zniszczone palety drewniane można poddać recyklingowi oraz przetworzyć na inne produkty
- Łatwe i szybkie w konstrukcji
- Możliwość wyprodukowania palety w niestandardowych wymiarach.
Palety plastikowe jako niezbędna opcja logistyczna w automatycznej produkcji
- Palety plastikowe nie wymagają obróbki ani dodatkowego przygotowania do transportu w przypadku wymogów fitosanitarnych.
- Materiał do palet plastikowych można w 100% przetworzyć ponownie, z połamanych palet plastikowych mogą powstać nowe.
- Duża żywotność nawet 10 lat i więcej
- Palety plastikowe są odporne na większość chemikaliów takich jak kwasy i zasady.
- Bezpieczne w użytkowaniu, brak gwoździ, i drzazg.
- Wózki widłowe mogą operować paletami plastikowymi z każdej strony
- Możliwe zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych
- Oszczędność miejsca, większość palet plastikowych to konstrukcje gniazdowe umożliwiające zestawianie palet jedna w drugą. Przykładem takiej gniazdowej palety jest lekka paleta eksportowa 1200x800mm
- Higieniczne i łatwe w czyszczeniu zarówno pod ciśnieniem, czy stosując środki chemiczne i antybakteryjne.
- Zazwyczaj palety plastikowe ważą o 30% mniej od drewnianych, co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu.
Podczas wyboru palet nadających się do magazynu, jak i transportu trzeba rozważyć zastosowanie oraz obsługę palet i warunki, w których będą one pracowały.
Na przykład palety plastikowe choć droższe niż palety drewniane, sprawdzą się w automatycznych systemach produkcyjnych ze względu na niskie ryzyko zniszczenia oraz standaryzację wymiarową. Co więcej, mocne tworzywo jest idealne wszędzie tam, gdzie magazynowany towar musi być w 100% higieniczny tak jak ma to miejsce w branży spożywczej lub farmaceutycznej. W przypadku żywności i napojów, przechowywania i transportu chemikaliów oraz firm farmaceutycznych palety z tworzywa sztucznego są bezpieczne, chronią towar i nie wchłaniają wilgoci.
Gdy higiena i wentylacja nie jest kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przy składowaniu produktów, w tym przypadku palety drewniane mogą być korzystniejsze dla konkretnych potrzeb magazynowych. Palety drewniane są najczęściej używane w ogólnej produkcji i magazynach ze względu na ich niską cenę i skuteczne wykorzystanie jako surowca oraz możliwość naprawy, konserwacji, czy odsprzedaży.
Ważne jest, aby rozważyć indywidualne cechy każdego rodzaju palet tak, by, jak najlepiej dostosować je do swoich potrzeb, w tym kosztów, wpływu na środowisko, czasu użytkowania i higieny. Warto wybrać palety odpowiadające wymaganiom magazynu. Biorąc pod uwagę ich cechy indywidualne możesz podjąć świadomą decyzję, która będzie odpowiadać potrzebom Twojej branży.