Coraz wyższe ceny opakowań? Mamy dla Ciebie praktyczne rozwiązania!

Coraz wyższe ceny opakowań? Mamy dla Ciebie praktyczne rozwiązania!

Chyba nikt się nie spodziewał tak długiego okresu trwania pandemii Covid-19. Duża ilość ograniczeń w Europie ma decydujący wpływ na nasze zachowania. Trudno jest przewidzieć, kiedy życie wróci do normy, ponieważ mimo rozpoczętych procesów szczepień, jest to dość długi proces dochodzenia społeczeństw do tzw „normy”. Mimo wszystko firmy przemysłowe muszą działać, a z nimi wspierająca ich logistyka. Jakie zmiany są widoczne w zakresie cen i dostępności popularnych opakowań drewnianych i plastikowych? Okazuje się, że dzieje się w tej kwestii całkiem sporo.

Palety i inne opakowania drewniane są kluczowymi nośnikami dla wielu sektorów przemysłu. Jednak w III i IV kwartale 2020 roku duże zaniepokojenie wzbudziły stale rosnące ceny drewna, co wpłynęło na marże producentów. Jak te zmiany opisuje szef Europejskiej Federacji Producentów Palet i Opakowań Drewnianych FEFPEB, Fons Ceelaert? 

„Z jednej strony producenci palet drewnianych i opakowań muszą zaspokajać potrzeby swoich klientów, ale z drugiej strony doświadczają ogromnego wzrostu cen na rynku drewna. Ponieważ koszty drewna stanowią ponad 70% ceny palety drewnianej, wzrost cen palet jest nieunikniony.”

Wzrost cen jest również zauważalny w przypadku opakowań plastikowych, np. palet oraz pojemników euro, gniazdowych i innych. Jednak w tym przypadku przyczyn wzrostu cen trzeba szukać gdzie indziej. Przyjrzyjmy się bliżej, z czego wynikają te zmiany oraz poszukajmy alternatywnych rozwiązań, dzięki którym nie trzeba będzie drastycznie ciąć kosztów.

Przyczyny wzrostu cen palet drewnianych

Według FEFPE dalszy wzrost cen w branży opakowań drewnianych jest nieunikniony ze względu na odczuwalny wpływ pandemii na przedsiębiorstwa na całym świecie. Organizacja stwierdziła, że ​​spodziewa się dłuższego wzrostu cen surowców - w tym drewna i stali - oraz problemów z dostępnością na niektórych rynkach, które spowodują presję cenową przez co najmniej kilka miesięcy.

„Utrzymująca się międzynarodowa presja na wiele kategorii surowców sprawia, że ​​dalsze podwyżki cen w sektorach, w tym w drewnianych paletach i opakowaniach, są pewne. Sytuacja jest złożona i ze względu na dotknięte nią łańcuchy dostaw na całym świecie spodziewamy się, że będzie ona trwała przez kilka miesięcy ”- powiedział Ceelaert.

Ogromny popyt na drewno w za granicą - w USA, Chinach i innych krajach

Na sytuację wpłynęły również czynniki międzynarodowe, w tym przekierowanie drewna skandynawskiego i niemieckiego w celu zaspokojenia popytu na rynku amerykańskim i chińskim, a także takie kwestie, jak spadek produkcji drewna w Irlandii. W Stanach Zjednoczonych cena drewna na palety i opakowania wzrosła w ostatnich miesiącach dwukrotnie. To spowodowało, że surowiec jest sprzedawany tym, którzy płacą najwięcej, czyli obecnie jest to rynek drewna w USA, gdyż kontrakty terminowe na drewno osiągnęły rekordowy poziom (Bloomberg , dane z 18.02.2021)

Brexit - zwiększony popyt na palety fumigowane

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31.12.2020 roku również poniosło ze sobą konsekwencje dla wielu firm. Powstała potrzeba dopasowania się do wymagań administracyjnych i logistycznych w UK. Wiąże się to choćby z obróbką cieplną palet drewnianych zgodnie z normami ISPM15 i wzrostem popytu na palety fumigowane. Okazało się, że w tygodniach poprzedzających Brexit, a nawet do chwili obecnej na rynku jest duże zapotrzebowanie na tego typu palety, sugerując brak wcześniejszego przygotowania się ze strony niektórych firm.

Więcej na temat dopasowania palet do transportu po Brexit przeczytasz w artykule poniżej.

Palety przygotowane do handlu z Wielką Brytanią.

Nowy podatek od plastiku - czy wpływa na ceny palet plastikowych?

Podatek od plastiku wprowadzony przez Unię Europejską 1 stycznia 2021 roku i objął wszystkie państwa członkowskie. Ta dyrektywa plastikowa wejdzie w życie w Polsce 03.07.2021 roku.

Czego dotyczy podatek od plastiku?

Ten nowy podatek oznacza, że od każdego kilograma plastiku, który nie zostanie poddany recyklingowi, z budżetu państw członkowskich do kasy UE odprowadzony będzie podatek w wysokości 0,80 euro. Jego celem jest dokonanie zmian u producentów w zakresie tworzenia opakowań z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. W dobie dążenia do zrównoważonego rozwoju i wsparcia dla klimatu ma to ogromne znaczenie na skalę ogólnoświatową.

Jakie konsekwencje dla konsumentów będzie miał “Plastic Tax”?

Z pewnością gwałtowne zmiany i dodatkowe opłaty dla producentów opakowań plastikowych spowodują przynajmniej w początkowej fazie przerzucenie kosztów na konsumentów. To może oznaczać bardziej świadomy wybór Klienta, który będzie zwracał uwagę na rodzaj tworzywa użytego w produkcji opakowania oraz coraz częstsze korzystanie z opakowań wtórnych lub wielokrotnego użytku.

Postaw długotrwałe użytkowanie opakowań plastikowych

Warto wiedzieć, że plastikowe palety są przedmiotami o długiej żywotności, a nie plastikiem jednorazowego użytku. Plastik jednorazowego użytku zwykle odnosi się do przedmiotów takich jak słomki, folie, waciki i butelki po napojach. Poza tym większość palet oprócz palety higienicznej H1 jest wykonanych z plastiku z recyklingu dlatego jest zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju dotyczącej tego, by produkty opakowaniowe jak najdłużej funkcjonowały na rynku, oraz aby plastik stał się surowcem, a nie odpadem.

Zabezpieczaj swój towar wykorzystując opakowania wielokrotnego użytku

Czy zastanawiałeś się kiedyś ile plastiku używasz do zabezpieczenia swoich palet? Jednym z wyzwań, które czekają producentów, jest między innymi zminimalizowanie ilości folii, którą trudno jest zastąpić innym produktem. Maszynowa folia stretch znajduje swoje zastosowanie szczególnie tam, gdzie konieczne jest przygotowanie do transportu dużych ilości ładunków na paletach. Można śmiało powiedzieć, że folia plastikowa jest głównym źródłem odpadów biznesowych na całym świecie. Poprawa wydajności w tym zakresie przez wybór innych opakowań do ochrony ładunku pozytywnie wpłynie na działania w zakresie zmniejszania ilości odpadów. Co można wziąć pod uwagę zamiast folii stretch owijającej kartony na palecie?

  • Nadstawki paletowe z pokrywą - drewniane lub plastikowe, idealnie dopasowane do palet świetnie chronią towar i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń
  • Pojemniki plastikowe Euronorm dzięki standaryzowanej wielkości idealnie współgrają z wymiarami palety 1200 x 800 mm. Paleta posiadająca specjalne ranty zabezpiecza ustawione pojemniki przed przemieszczaniem się ładunku.

Pomimo obecnych wahań cen drewno jest ciągle ekonomicznym materiałem do produkcji palet, skrzyń i nadstawek paletowych. Jest również łatwy w dopasowaniu go do polityki zrównoważonego rozwoju ponieważ można go ponownie użyć, naprawić i poddać recyklingowi . Dlatego warto zaopatrzyć się w palety używane, dzięki czemu oszczędzisz koszty nie tracąc na jakości opakowania. Każde opakowanie używane jest poddawane naprawie i konserwacji byś jako Klient nie czuł się rozczarowany z zakupu takiego nośnika. Dzięki temu może posłużyć kolejne lata pracy.

Możliwość odzysku opakowań dużym wsparciem dla przedsiębiorcy

Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna „Wiele firm ma dziś problemy z recyklingiem odpadów opakowaniowych i ciągle zmieniającymi się w tym zakresie przepisami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z jedną z Organizacji Odzysku Opakowań”.

Rotom Polska oferuje usługę odzysku opakowań, która pozwala zaoszczędzić na kosztach nowych opakowań, a zarazem pomaga chronić środowisko naturalne. Polega to na tym, że bez względu na opakowania, jakie używasz: palety drewniane, plastikowe, pojemniki plastikowe lub metalowe odbieramy od Ciebie lub Twoich Klientów puste opakowania i dostarczamy do jednego z naszych magazynów. Tam sprawdzamy opakowania pod kątem jakości. Jeśli istnieje taka potrzeba, każde opakowanie jest naprawione, czyszczone i wraca do Ciebie w systemie just-in-time.

A może wynajem opakowań zamiast zakupu?

Jeśli potrzebujesz opakowań tylko na ściśle określony czas, ze względu np. na szczyt produkcji lub zamówień, warto skorzystać z usługi wynajmu opakowań. Nie ponosisz wtedy kosztów związanych z zakupem nowych, często dość drogich palet i innych opakowań. Po okresie użytkowania odbieramy te nośniki od Ciebie, dzięki czemu możesz się skupić na swojej działalności zamiast organizować dodatkowe miejsce magazynowania lub sprzedaż niepotrzebnych nośników.

Jest wiele możliwości rozwoju nawet w czasach niepewności i wzrostu cen opakowań. Chciałbyś zapytać o produkty lub usługi oferowane przez Rotom Polska? Zapraszamy do kontaktu, a chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Jeśli interesuje Cię temat oszczędności na kosztach opakowań, możesz zajrzeć do kilka innych artykułów na naszym blogu: