Jak wdrożyć odzysk opakowań w branży budowlanej?

Jak wdrożyć odzysk opakowań w branży budowlanej?

Branża budowlana wykorzystuje ogromną ilość opakowań, które bardzo często są opakowaniami niestandardowymi. Czy można je odzyskiwać i używać ponownie? Okazuje się, że odpowiednia analiza i planowanie ułatwi wdrożenie zrównoważonego obiegu opakowań, który może przynieść ze sobą kolosalne zyski i redukcję śladu węglowego.

Zoptymalizowana logistyka opakowaniowa w branży budowlanej ma ogromny wkład w zrównoważone użycie surowców naturalnych. Wraz z rozwojem gospodarczym oraz wzrostem liczby ludności na świecie, rośnie również nasz ślad środowiskowy. Dotyczy to, chociażby ilości zużytego drewna do produkcji palet.

Co roku sadzi się 5 miliardów drzew, ale wycina aż 15 miliardów. Oznacza to, że do atmosfery uwalnia się więcej dwutlenku węgla, niż jest wychwytywane. A to jeszcze bardziej przyspiesza proces globalnego ocieplenia. Przykładowo przedsiębiorstwo posiadające 200 000 palet w obiegu, uwalnia rocznie do atmosfery ponad 6 600 00 kg CO2. Biorąc pod uwagę tak wielką skalę zapotrzebowania na surowce, ważne jest, by używać ich wielokrotnie, zmniejszając zużycie nowego drewna. Jak te rozwiązania można zastosować w branży budowlanej?

Łańcuchy dostaw w branży budowlanej

Obecnie branża budowlana jest największym światowym konsumentem materiałów budowlanych. Ten ogromny udział wymaga wzięcia na siebie odpowiedzialności za środowiskowe skutki związane z opakowaniami, przyjmując strategię zrównoważonego zaopatrzenia. Wymaga to zmiany w podejściu zakupowym, ponieważ obecne praktyki zaopatrzenia materiałowego opierają się głównie na aspektach czysto ekonomicznych, pomijając aspekty środowiskowe. Najczęściej decyzje dotyczące dostaw materiałów są podejmowane tradycyjnie i w dużej mierze niestety pomijają możliwości, jakie daje zrównoważona logistyka.

Łańcuchy dostaw w branży budowlanej

Takie podejście do palet powoduje, że zamiast odzyskiwać je ponownie, opakowania się "gubią", zostając w magazynie dystrybutora lub w pojemniku na odpady na placu budowy. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby odpowiednie planowanie w celu ponownego wykorzystywania opakowań tak często, jak to jest możliwe.

Dlatego bardzo ważnym aspektem zrównoważonej logistyki jest odzysk opakowań i świadome zarządzanie opakowaniami zwrotnymi.

Czym jest i jak działa odzysk opakowań?

Odzysk opakowań to model ponownego wykorzystywania opakowań oparty na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Oznacza to, że odzyskujesz swoje opakowania i ponownie ich używasz do kolejnych dostaw. W ten sposób opakowanie jednorazowego użytku staje się opakowaniem zwrotnym.

Odzysk opakowań nie jest prosty, ponieważ po użyciu palety są rozsyłane do wielu lokalizacji, a w przypadku kiedy ich budowa jest nietypowa, często są po prostu usuwane razem z innymi materiałami. Ze względu na niestandardową specyfikację mogą być problemem dla odbiorcy towaru, swojego rodzaju dodatkowym kosztem, ponieważ nie można ich użyć ponownie. Na szczęście tę sytuację nie tylko można, ale wręcz trzeba zmienić.

Nawet te nietypowe opakowania np. palety drewniane można odebrać z miejsca, gdzie skończyły swoją pracę. Może być to magazyn dystrybutora materiałów budowlanych czy nawet samo miejsce budowy. Następnie przewoźnicy transportują palety do magazynu operatora tego procesu, w którym są sprawdzane i naprawiane (w razie potrzeby). Następnie palety dobrej jakości wracają do magazynu producenta, który użyje ich ponownie. Im więcej opakowań uda się odzyskać, tym mniej nowych trzeba zamówić. Określa się, że na samych opakowaniach przedsiębiorca może oszczędzić do 50% kosztów!

Dlaczego warto używać opakowań zwrotnych?

Oszczędność surowców i redukcja emisji CO2

Dlaczego kupować nowe opakowania, jeśli obecne nadal mogą spełnić swoją funkcję? Każde odzyskane opakowanie, które może być wykorzystane ponownie, powoduje zmniejszenie ilości surowców naturalnych, które byłyby potrzebne do produkcji nowego. W ten sposób możesz zmniejszyć ślad węglowy i emisję CO2 nawet do 70%!

Oszczędność surowców i redukcja emisji CO2

Okazuje się także, że regularna konserwacja i naprawa opakowań znacząco wydłuża czas pracy palet. Natomiast pod koniec użytkowania, drewniane elementy można wykorzystać do naprawy innych palet jako surowiec. W ten sposób szanujemy materiały, używając ich oszczędnie.

Oszczędności finansowe

Rosnąca inflacja i ceny energii potrzebnej do produkcji opakowań powodują ogromne wzrosty ich cen. Do tego dochodzą okresowe problemy z dostępnością. Dzięki wdrożeniu odzysku opakowań stajesz się bardziej niezależny od tej niekorzystnej koniunktury, a dodatkowo możesz osiągnąć nawet ponad 50% redukcję wydatków na opakowania. Ta wartość zależy od kilku czynników, ale im więcej palet uda się odzyskać, tym większy osiągniesz zysk.

Dokładne wyliczenia, bazujące na konkretnych przykładach z branży budowlanej możesz prześledzić w najnowszym wydaniu White Papers.

Jak wdrożyć odzysk opakowań?

Nie jest to wcale takie trudne. Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy jego wdrożenia.

1. Nasi specjaliści przyjrzą się dokładnie Twojemu łańcuchowi dostaw. Sprawdzimy, jakich używasz opakowań, jak daleko są transportowane, w jakim stanie trafiają do Twoich klientów. Jeśli będzie taka potrzeba, zaproponujemy modyfikację istniejącego opakowania, aby dostosować go do nowego obiegu opakowań.

2. Przeanalizujemy siatkę Twoich dostaw, ich regularność, częstotliwość i procentowe rozłożenie ich dystrybucji. Dzięki temu uzyskamy dane o kosztach ich odzyskania od Twoich klientów.

3. Opracujemy najkorzystniejszy model odzysku Twoich opakowań z uwzględnieniem możliwych do osiągnięcia oszczędności finansowych i redukcji CO2.

4. Możemy również wdrożyć odzysk opakowań od części Twoich klientów, abyś mógł przekonać się, czy taki zrównoważony obieg opakowań spełnia Twoje oczekiwania.

Jak wdrożyć odzysk opakowań?

Nie musisz się o nic więcej martwić. To my, jako certyfikowany partner zajmiemy się odbiorem opakowań od Twojego klienta. Trafią one do jednego z naszych magazynów serwisowych, gdzie przejdą inspekcję i, w razie potrzeby, zostaną naprawione. Jeśli w międzyczasie będziesz potrzebował większej ilości opakowań, możesz kupić je od dotychczasowego dostawcy lub złożyć zamówienie u nas. Im więcej opakowań uda się odzyskać, tym mniej nowych będziesz musiał kupować.

Wkład opakowań wielokrotnego użytku w zrównoważony rozwój branży

Opakowania zwrotne to skuteczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów powstających w procesie produkcyjnym. W ten sposób eliminuje się konieczność wyrzucania niewykorzystanego materiału lub produktu po jego pierwszym użyciu.

Od lat współpracujemy z setkami firm w Europie, usprawniając ich łańcuchy dostaw. Współpracując z nami, wyeliminujesz zbędne procesy, takie jak przepakowywanie lub utylizacja odpadów. Otrzymasz gotowe do użytku nośniki we wskazanym miejscu i czasie - natomiast my zajmujemy się ich czyszczeniem, konserwacją, naprawami, dostawą i odbiorem, umożliwiając Twojej firmie koncentrację na głównej działalności.

Jeśli chcesz sprawdzić jakie oszczędności są możliwe do uzyskania w Twoich łańcuchu dostaw, skontaktuj się z nami. Chętnie dokonamy analizy i bezpłatnie przekażemy nasze wnioski, abyś mógł niezwłocznie wdrożyć to zrównoważone rozwiązanie w swojej firmie.

Inne artykuły na blogu związane z poolingiem opakowań: