Logistyka szczepień i innych operacji to sprawdzian elastyczności łańcucha dostaw

Logistyka szczepień i innych operacji to sprawdzian elastyczności łańcucha dostaw

Na początku grudnia 2020 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się pierwsze masowe szczepienia przeciwko wirusowi Covid-19. Od tego czasu pilna dystrybucja szczepionek na dużą skalę jest obecnie najważniejszą operacją logistyczną przeprowadzaną na całym świecie.

Ponieważ dystrybucja szczepionek jest obecnie priorytetem w ogólnoświatowej logistyce, liderzy łańcucha dostaw potrzebują sprawnych usług skoncentrowanych na opiece zdrowotnej pacjentów. Wymagania dotyczące dostawy „ostatniej mili”, czyli dotarcia do odbiorcy końcowego sprawdzają przede wszystkim elastyczność i odporność procesów na zakłócenia, podobnie jak szerokie spektrum nowych wyzwań, które mogą się pojawić.

Logistyka przed pandemią i po czyli nic nie będzie takie samo

W nie tak odległej przeszłości projektowanie łańcucha dostaw wydawało się prostsze. Dostawy zwykle trafiały do ​​lokalizacji przemysłowych, takich jak fabryki i magazyny; lokalizacji detalicznych, takich jak sklepy i centra handlowe lub, wraz z rozwojem handlu elektronicznego, bezpośrednio do konsumenta. Sieci dostaw były stosunkowo stabilne i w większości przypadków magazyny obficie wyposażone.

Jednak pandemia Covid-19 zmieniła wszystko. Okazało się, że to, co w „normalnej” sytuacji od lat uchodziło za racjonalne, dochodowe i elastyczne, zawiodło w epidemicznym kryzysie. Wpływ globalnej pandemii na operacje logistyczne był szczególnie stresujący dla niektórych branż i firm uzależnionych od jednego źródła dostawców. Pandemia ujawniła luki w tych ważnych operacjach, podkreślając jednocześnie znaczenie elastyczności, skalowalności i technologii w utrzymaniu ciągłości i reagowaniu na zmieniające się wymagania rynku.

Obecnie oraz w przyszłości liderzy łańcuchów dostaw będą zmagać się z czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, mającymi wpływ na operacje dotyczące zaopatrzenia i dystrybucji. Krótko mówiąc, specjaliści logistyczni muszą opracować usprawnione, ale odporne na zakłócenia usługi skoncentrowane na dotarciu do konsumentów. Ale aby to osiągnąć, konieczne jest wdrożenie procesów i korzystanie z usług i technologii firm usprawniających łańcuchy dostaw, aż do finalnego odbiorcy.

Kruchość dotychczas praktykowanych operacji logistycznych

Jeśli pandemia czegoś nauczyła firmy, to potrzeba absolutnej elastyczności. Nadal mamy do czynienia ze środowiskiem, które jest nieprzewidywalne, a spodziewane są dalsze zakłócenia łańcucha dostaw, zarówno w związku z Brexitem, jak i trwającą pandemią. Firmy muszą mieć możliwość szybkiego włączania i wyłączania różnych usług oraz przystosowania się do zmian. Oznacza to, że sprawne operacje i szybkie podejmowanie decyzji będą miały zasadnicze znaczenie dla przetrwania wielu biznesów.

Zapewnij elastyczność korzystając z wynajmu opakowań

Jeszcze przed pandemią wiele liderów łańcuchów dostaw dochodziło do wniosku, że jest potrzeba nawigowania i planowania działań w znacznie bardziej otwarty i całościowy sposób. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek procesy łańcucha dostaw muszą być zarówno solidne, jak i elastyczne, aby zareagować wszelkie pojawiające się zagrożenia.

” Wynajem opakowań powoduje, że nie ponosi się niepotrzebnie dodatkowych kosztów utrzymania magazynów z nieużywanymi opakowaniami”

Jednym z wielu obecnie praktykowanych rozwiązań, jest korzystanie z usług zaspokajających nagłe potrzeby zwiększenia miejsca lub ilości nośników logistycznych w magazynach w odpowiednim czasie i miejscu. Dotyczy to możliwości wynajmu opakowań. Choć jest to usługa, z której część firm korzysta od lat, jest to rozwiązanie jakby „szyte na miarę” czasów kryzysu. Jest to wygodne, kiedy pojawiają się zakłócenia dostaw lub duży popyt w okresach szczytu. Unika się w ten sposób kosztownego składowania nieużywanych opakowań takich jak palety, nadstawki, kontenery, czy pojemniki. Nie trzeba się też martwić sytuacją, gdy z braku opakowań następuje przestój produkcji lub dostaw. Co więcej, kiedy w czasie pandemii przedsiębiorcy szukają oszczędności, wynajem opakowań powoduje, że nie ponosi się niepotrzebnie dodatkowych kosztów utrzymania magazynów z nieużywanymi opakowaniami.

Chłodniczy łańcuch dostaw szczepionki

Dystrybucja szczepionek wymaga płynności działań pomimo zakłóceń

Menadżerowie logistyczni biorą na siebie odpowiedzialność wynikającą z takiego optymalizowania procesów aby dostarczony produkt spełniał wysokie standardy jakości. W szczególności dotyczyło to obaw w związku z transportem i przechowywaniem szczepionki. Łańcuch dostaw musi w ty przypadku być jak najbardziej stabilny, biorąc pod uwagę fakt, że wiele szczepionek wymaga bardzo niskich temperatur. Sprawność łańcuchów chłodniczych jest kluczowym czynnikiem w dystrybucji. Więcej na temat odpowiedniej roli opakowań i rollkontenerów izotermicznych w branży farmaceutycznej i spożywczej znajdziesz w artykule Jak bezpieczny jest Twój łańcuch zimna? Poznaj 7 ważnych informacji

Dostawy ostatniej mili - jak sprostać oczekiwaniom odbiorców?

W ciągu najbliższych kilku lat dostawy na ostatnim etapie stają się coraz bardziej wymagające. Wraz ze wzrostem branży e-commerce i popytu na produkty zamawiane online czas dostawy produktów jest bardzo krótki, wręcz „wyśrubowany”. Podczas pandemii nastąpił wzrost popytu w branży e-commerce co spowodowało, iż niektóre firmy miały problem z jak najszybszą realizacją zamówień. Klienci w czasie lockdownu zaczęli częściej niż zwykle robić zakupy w Internecie oczekując jak najszybszego dostarczenia swoich produktów.

Logistyka ostatniej mili

Przy takim popycie i oczekiwaniach na etapie dostawy “ostatniej mili” niezbędna jest współpraca firm z ekspertami posiadającymi wiedzę na temat planowania i dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Ważne jest również posiadanie odpowiednich narzędzi mogących przyśpieszyć proces kompletacji. W artykule 3 sposoby na usprawnienie kompletacji zamówień w magazynach e-commerce przeczytasz o możliwościach optymalizacji magazynu pod działalność online tak aby sprawnie i szybko dostarczać towary do Klientów.

Technologia w zakresie obiegu opakowań to przejrzystość w czasie rzeczywistym

Innym kluczowym trendem logistycznym jest wzrost znaczenia technologii, zapewniającej widoczność opakowań w czasie rzeczywistym. Zaawansowana kontrola nad procesem RTI umożliwia firmom pełne śledzenie trasy opakowań, umożliwiając im optymalizację tras na podstawie zakłóceń lub natężenia ruchu. Nasz zintegrowany system zarządzania transakcjami pozwala na uzyskanie aktualnych danych od wszystkich stron tego procesu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, dokładnie wiadomo, w jakiej ilości i gdzie znajdują się opakowania danej firmy. W ten sposób aktywnie kontrolujemy miejsce przebywania palet, nadstawek i innych opakowań, wszystkim stronom tego procesu efektywną pracę.

Solidna platforma śledzenia opakowań daje możliwość firmom pobierania szczegółowych danych i analizowania ich w celu usprawnienia procesu dostawy w przyszłości. Umożliwia to firmom optymalizacje swoich dostaw powiązanych ze sprawną obsługą Klientów docelowych.

 

Wzrastająca rola magazynów i centrów dystrybucji

Wraz ze zmianami zachowań konsumentów robienie zakupów przenosi się do sieci a sprzedawcy detaliczni mogą chcieć przeobrazić swoje sklepy w centra realizacji zamówień. Przekształcając je w usługi minidystrybucji, firmy mogą łączyć je z usługami dostawy ostatniej mili (ang. last mile), aby przyspieszyć wysyłkę. Coraz więcej firm rozszerza swoją działalność budując duże hale magazynowe. Rozumiejąc potrzeby rynku oferujemy duży asortyment palet drewnianych, plastikowych, regałów magazynowych i innych nośników służących do składowania towarów w przestrzeni magazynowej.

Partnerska współpraca z Rotom Polska

Przy wszystkich wyzwaniach stojących przed firmami, współpraca doświadczonymi specjalistami jest niezbędna, aby nie tylko przetrwać, ale również rozwijać swoją działalność. Nie można poprzestać na dotychczasowym i znanym oferowaniu tego samego poziomu usług. Konieczne jest wybieranie takich usług logistycznych, które są elastyczne, przejrzyste i umożliwiają zaspokojenie popytu.

Znalezienie partnera do zarządzania opakowaniami oznacza posiadanie rozwiązań, które są skuteczne i ułatwią pracę w zmiennych warunkach. W ten sposób umożliwia się firmom skupienie na tym, co robią najlepiej na dalszych etapach łańcucha dostaw, a Rotom jako zaufany partner zadba o to, na czym zna się najlepiej - o zapewnienie opakowań dostosowanych do potrzeb Klienta oraz najnowszych usług i technologii by sprostać przyszłym wyzwaniom.

Czytaj jeszcze na blogu: