Wzrost kosztów transportu: Poznaj sposoby na optymalizację opakowań logistycznych

Wzrost kosztów transportu: Poznaj sposoby na optymalizację opakowań logistycznych

Obecnie transport towarów na całym świecie jest droższy niż kiedykolwiek wcześniej, wywierając presję na firmy produkcyjne, które już teraz borykają się z wyższymi płacami i cenami surowców. Według analityków niektórzy spodziewają się tego, że te wysokie ceny transportu przedłużą się do 2023 r., donosi The Wall Street Journal.

Jedną z przyczyn rosnących kosztów transportu są ceny frachtu morskiego. Statystyki podają, że średni koszt transportu towarów z Chin do Europy drogą morską wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy nawet o 600 proc. Wzrost cen frachtu wpływa na kolejne etapy transportu towarów, np. transport drogowy.

Wzrosty kosztów transportu wyzwaniem dla producentów

Pandemia Covid-19 wpłynęła na nowe wyzwania w wielu firmach produkcyjnych. Okazuje się, że w dobie rynku przewoźnika, to nie produkcja i znalezienie nabywców są największymi z nich. Tym, co coraz częściej spędza sen z oczu producentów i dystrybutorów, jest odpowiedni transport i dostarczenie towaru do odbiorcy na czas.

Sytuacja komplikuje się biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny paliw oraz niedobór kierowców ciężarówek.Jon Moeller, nowy dyrektor generalny Procter & Gamble, w wywiadzie do Wall Street Journal stwierdził, że ceny oleju napędowego wzrosły o ponad 25% w porównaniu z kwietniem 2020 roku. Również w Polsce cena benzyny w lipcu 2021 r. była o 3,2% większa niż w czerwcu br. i o 27,5% wyższa niż w analogicznym miesiącu rok temu. Ceny oleju napędowego, były w lipcu 2021 o 22,6% wyższe. niż w lipcu 2020 r.

Optymalizacja przestrzeni dzięki opakowaniom projektowanym

Co ma jeszcze wpływ na koszty transportu prócz cen paliwa? Na pewno duże znaczenie ma odpowiednie rozplanowanie ładunków w ciężarówce, które ma wpływ zarówno na koszty przewozów, jak i ich bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy w grę wchodzą ładunki o nietypowych gabarytach i wadze, a także o odmiennych priorytetach.

Space optimization with customized packaging

W takiej sytuacji wyzwaniem każdego przewoźnika jest maksymalne załadowanie ciężarówki aby optymalnie wykorzystać dostępną ładowność. Jak w takiej sytuacji zapakować ładunek aby cały ładunek się zmieścił? Rozwiązaniem są palety, czy też inne opakowania projektowane specjalnie na wymiar, pod przewożony produkt i dostępną przestrzeń.

Zalety opakowań szytych "na miarę" twoich potrzeb

Obecnie branża transportowa odnotowuje wzrost popytu na palety niestandardowe tak, aby pomóc firmom optymalizować jednostkowe koszty załadunku. Z czego to wynika? Nikt nie chce płacić za niewykorzystane miejsce na ciężarówce czy kontenerze. Okazuje się że wysłanie produktów na paletach, które przekraczają całkowitą długość i/lub szerokość wysyłanych towarów stwarza dwojaki problem; z jednej strony masz niewyważony, niebezpieczny ładunek , co więcej płacisz za większą przestrzeń paletową na ciężarówce niż to konieczne.

Natomiast opakowania zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla Twoich produktów zapewniają dokładne dopasowanie i najlepszą ochronę, zmniejszając koszty transportu. Zaoszczędzisz również pieniądze na materiałach dodatkowych takich jak karton czy folia.
Kompaktowe, starannie zaprojektowane opakowania zajmują mniej miejsca w pojazdach dostawczych, maksymalizując ilość przewożonych towarów i zwiększając wydajność Twojego łańcucha dostaw.

Opakowania składane to oszczędność kosztów i przestrzeni

Inną opcją, którą warto wykorzystać przy optymalizacji kosztów transportu jest korzystanie z opakowań składanych wielokrotnego użytku, takich jak np. skrzyniopalety składane, czy pojemniki plastikowe składane, najczęściej w wymiarach europalety 1200x800 mm lub 800x600 mm.

Opakowania składane to oszczędność kosztów i przestrzeni

Ocenia się, że składane skrzyniopalety redukują objętość magazynowania i transportu powrotnego pustych opakowań aż do 85%. Przykładowo, jeżeli potrzebujemy pięć samochodów ciężarowych do transportu pełnych opakowań w jednym kierunku, to do powrotu pustych pojemników wykorzystamy tylko jeden pojazd. Znacznie zmniejszymy zatem koszty transportu. Taka forma przewozu towarów zwiększa wykorzystanie przestrzeni przestrzeni w samochodach ciężarowych lub kontenerach morskich, a także oszczędza miejsce w transporcie powrotnym, wpływając na mniejsze zużycie paliwa.

Pooling opakowań, czyli łączenie dostaw w celu obniżenia kosztów

Jeszcze jedną rzeczą wyraźnie wpływającą na optymalizację kosztów transportu jest pooling opakowań, czyli wielokrotne wykorzystanie nośników krążących w obiegu. W tym cyklu można wykorzystywać opakowania standardowe jak i customowe. Polega to na łączeniu dostaw, tak aby towar jak najdłużej pracował w obiegu. W skład poolu wchodzi wiele usług związanych z magazynowaniem tych nośników w wielu miejscach, naprawa i konserwacja, zarządzanie obiegiem opakowań.

Pooling opakowań, czyli łączenie dostaw w celu obniżenia kosztów

Rotom jest zaangażowany w pooling w wielu krajach w Europie. Posiadamy magazyny w całej Europie, zapewniając wysoką jakość procesów transportu, przeładunku i magazynowania. Korzystając z usługi poolingu obniżasz koszty jednostkowe i kilometrowe co jest przyjazne dla środowiska i zapewnia bardziej przejrzysty łańcuch dostaw.

Nie jesteśmy w stanie zahamować obecnych zmian gospodarczych i wynikających z nich zakłóceń dostaw, ale możemy Ci pomóc w skutecznym pokonaniu tych turbulencji. Skorzystaj z naszego doświadczenia i wypełnij formularz kontaktowy. Chętnie dopasujemy odpowiednie rozwiązania logistyczne by pomimo obecnych wyzwań twój biznes mógł się rozwijać i wznosić się na wyższy poziom.

Interesuje Cię temat logistyki ? Przeczytaj jeszcze na blogu: