Zachowaj świeżość warzyw i owoców dzięki roli odpowiednich opakowań logistycznych

Zachowaj świeżość warzyw i owoców dzięki roli odpowiednich opakowań logistycznych

Czy wiesz, jak rozbudowany jest łańcuch dostaw żywności zanim dotrze na nasze talerze? Cały proces logistyczny zaczyna się u rolnika, przez firmy zajmujące się pakowaniem i wysyłką, następnie do hurtowników lub sprzedawców detalicznych, a na końcu do nas - konsumenta końcowego.

Logistyka transportu świeżych produktów jest bardzo złożona, a członkowie łańcucha dostaw muszą bezproblemowo współpracować, aby produkty mogły dotrzeć do konsumentów końcowych w idealnym stanie. Trzeba wziąć pod uwagę opakowanie, temperaturę, wilgotność i inne czynniki, aby mieć pewność, że produkt pozostanie świeży i nienaruszony. Wymaga do współpracy dostawcy z załadowcą w zakresie wybrania odpowiednich opakowań.

Dlaczego zachowanie wysokiej jakości żywności jest tak ważne?

Według raportu Deloitte zatytułowanego The Future of Fresh , sprzedaż świeżej żywności jest ważnym czynnikiem wzrostu dla sprzedawców detalicznych i priorytetem dla kupujących, którzy chcą mieć pod ręką wystarczającą ilość świeżej żywności. Sprzedaż świeżych produktów w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku wzrosła o 4,5 miliarda dolarów w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku.

Dostępność świeżej żywności jest głównym czynnikiem napędzającym ruch w sklepach w supermarketach i sklepach ogólnospożywczych. Najważniejszymi cechami, które kupujący wymieniają przy wyborze sklepu, są wysokiej jakości owoce i warzywa - 80%, dobrej jakości mięso - 77% oraz delikatesy ze świeżą żywnością - 53%.

Aby dotrzymać kroku oczekiwaniom konsumentów oraz być konkurencyjnym na rynku konieczne jest przestrzeganie przepisów dotyczących zasad postępowania przy produkcji, magazynowaniu i transporcie żywności opisanych w rozporządzeniu nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2040. Podano tam wiele informacji dotyczących sposobu przechowywania i transportu produktów spożywczych w bezpieczny sposób.

Wyzwania w transporcie żywności

Chociaż koncepcja transportu produktów wydaje się dość prosta, istnieje wiele możliwych komplikacji na tym etapie, wskutek czego traci się każdego roku mnóstwo pieniędzy ze względu na uszkodzenia produktów. Wynika to głównie z psucia się żywności, a także z powodu uszkodzeń owoców i warzyw, które uniemożliwiają ich sprzedaż.

Jak zachować odpowiednią wilgotność i temperaturę aby produkty się nie zepsuły?

Konieczne jest, aby temperatura i wilgotność były kontrolowane i utrzymywane na odpowiednim poziomie, aby produkty zachowały świeżość. Produkty powinny być schłodzone, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury, rośnie ilość bakterii.

Na przykład owoce takie jak pomarańcze, winogrona i wiśnie należy przechowywać w temperaturze od 0 do 2 °C i przy wilgotności od 95°C do 100°C. Natomiast produkty takie jak czosnek i cebula należy przechowywać w podobnej temperaturze, ale przy wilgotności od 65°C do 75°C, ponieważ wysoka wilgotność jest dla nich szkodliwa.

Jak widać, parametry utrzymywania świeżości i bezpieczeństwa produktów różnią się w zależności od produktu i są bardzo specyficzne, więc optymalizacja warunków wysyłki jest niezbędna. W rezultacie musi istnieć przejrzysta komunikacja i planowanie logistyczne między operatorami chłodni, magazynami i urządzeniami chłodniczymi w miejscu docelowym sprzedaży detalicznej.

Aby utrzymać niską temperaturę produktów chłodniczych w komorze chłodniczej warto owoce i warzywa składować w specjalnych wentylowanych pojemnikach i skrzyniopaletach, które zapewnią przepływ powietrza i utrzymają świeżość produktów przez dłuższy czas.

Transport żywności w chłodnej temperaturze

Aby przez cały proces transportu produkty miały zachowaną odpowiednią temperaturę, potrzeba jest dobra organizacja „zimnego łańcucha dostaw”. Oznacza to, że przesyłki wymagające utrzymania określonej temperatury mają pierwszeństwo w obsłudze, np. jako ostatnie podjeżdżają pod samolot na załadunek (”last in”) i jako pierwsze są rozładowywane (” first out”), po czym natychmiast są dowożone do magazynu – chłodni. W transporcie produktów schłodzonych idealnie sprawdzają się rollkontenery chłodnicze. Wyposażone w odpowiednie wkłady chłodzące utrzymują temperaturę nawet do -21°C dając gwarancję przewozu żywności bez utraty jakości.

Opakowanie, które zamortyzuje uderzenia

Innym częstym powodem marnowania żywności, zanim dotrze do konsumenta, są uszkodzenia spowodowane uderzeniami. Wstrząsy i wibracje występujące podczas transportu mogą poważnie uszkodzić produkt, a jest to duże ryzyko, jeśli przedmioty nie są odpowiednio zapakowane i załadowane. W rzeczywistości, jeśli przewoźnik jest przeładowany produktami do wysyłki, może załadować nadmierną ilość palet z produktami do jednego pojazdu, aby obniżyć koszty, a to może spowodować uszkodzenie towarów.

Chociaż w łańcuchach dostaw nadal wykorzystuje najbardziej popularne palety i skrzynie drewniane, jednak zauważalny jest trend wykorzystywania bardziej praktycznych opakowań z tworzywa sztucznego. Pojemniki plastikowe są lekkie, trwałe, wodoodporne,nie rdzewieją, nie gniją oraz łatwo utrzymać je w czystości. Obecnie są używane w gospodarstwach rolnych, szklarniach, sadach, winnicach i na polach na całym świecie.

Gospodarstwa sadownicze - pojemniki do zbierania i skrzyniopalety

W trakcie zbiorów owoce i warzywa trafiają najpierw do specjalnych ażurowych pojemników, a następnie umieszczone w skrzyniopaletach, po czym transportowane do chłodni. Pojemniki ażurowe są popularne ze względu na swoją konstrukcję - posiadają wentylowaną podstawę i ściany, co zapewnia lepszy dostęp powietrza - ułatwiając transport owoców z pola do chłodni. Zapobiega to również powstawaniu niebezpiecznej dla żywności wilgoci wewnątrz pojemnika.

Każdy pojemnik ma wzmocnioną podstawę i ściany o prostych ścianach, które są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie utrzymywać koszyczki z owocami na miejscu, bez zgniatania delikatnych owoców. Ponadto jest łatwy do czyszczenia i suszenia. Opcja składania jest szczególnie potrzebna w transporcie powrotnym, ponieważ oszczędza miejsce i koszty paliwa.

Po zbiorach owoce są przechowywane w skrzynkach ażurowych

Palety i skrzynie plastikowe - idealne do transportu żywności na długich trasach

W przemyśle spożywczym bardzo popularne są palety plastikowe, szczególnie paleta H1 wykonana z czystego tworzywa HDPE ( high-density PE, PE-HD - Polietylen o wysokiej gęstości). Wynika to z faktu, że palety plastikowe są higieniczne, nie wchłaniają wilgoci i mogą pracować w skrajnych temperaturach. Przy zachowaniu odpowiednich standardów eksploatacji palety plastikowe posłużą dłużej niż popularne palety drewniane.

Najlepsze opakowanie do wysyłki to takie, które podtrzyma wysoką jakość produktu. Owoce takie jak jabłka, cytrusy i gruszki z twardą skórką nadają się do transportu na długie trasy, ponieważ są wystarczająco twarde aby pozostać nienaruszone. Z drugiej strony bardziej miękkie owoce, takie jak śliwki i brzoskwinie, należy ostrożnie pakować i obchodzić się z nimi ostrożnie. Na przykład produkty takie jak arbuzy są transportowane w dużych skrzyniopaletach, podczas gdy pomidory, cebula i ogórki są wysyłane w drewnianych lub plastikowych pojemnikach. Wybierając opakowanie, przewoźnicy muszą również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak sposób ochrony produktów przed zmianami temperatury.

Owoce po zbiorach są przechowywane w wentylowanych pojemnikach 

Po zebraniu i zapakowaniu produktu jest on gotowy do załadowania i wysyłki. Przewoźnicy muszą mieć świadomość tego, co przewożą, ponieważ niektórych owoców nie można przewozić razem. Wszystkie owoce po zbiorze uwalniają nieszkodliwy gaz zwany etylenem, a każdy owoc uwalnia ten gaz w różnych ilościach. Powoduje on,powoduje, że niektóre warzywa, takie jak pomidory i papryka, szybciej dojrzewają i psują się, dlatego należy je trzymać oddzielnie od innych produktów, uwalniających gaz w dużych ilościach (Więcej informacji na temat wymagań transportowych odnośnie konkretnych warzyw i owoców znajdziesz w tabeli).

Wynajmuj opakowania do transportu warzyw i owoców

Przemysł spożywczy napotyka sporo wyzwań, ale im lepsze technologie opakowaniowe są wykorzystywane w łańcuchu dostaw, łatwiej jest pokonać pewne przeszkody. Dlatego zainwestuj w opakowania, które w pełni zabezpieczą żywność podczas przechowywania i transportu. Nasi specjaliści są gotowi doradzić Ci jakie rozwiązania w zakresie opakowań są najlepsze dla Twojego biznesu.

Jeśli wyzwaniem jest wyjątkowy szczyt sezonu lub nadprodukcja nie musisz kupować nowych opakowań za każdym razem. Możesz wynająć opakowania potrzebne w danym momencie takie jak palety, kontenery chłodnicze, pojemniki plastikowe, skrzyniopalety i wiele innych.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie dobrania odpowiedniego rozwiązania lub większych ilości opakowań skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści logistyczni udzielą Ci fachowej pomocy.

Zainteresował Cię temat zimnego łańcucha dostaw? Przeczytaj jeszcze na blogu: