7 Trendów Logistycznych w 2023 roku

7 Trendów Logistycznych w 2023 roku
"Obyś żył w ciekawych czasach" J.Chamberlain

To stare przysłowie zwracające uwagę na zmienność wydarzeń, natłok informacji, trudnych decyzji i niespodzianek, które towarzyszą naszej codzienności, wydaje się niezwykle aktualne. Współcześnie jest to wyraźnie widoczne w branży logistycznej, która jest niezwykle dynamiczna.

Najnowsze wydarzenia, takie jak choćby wojna na Ukrainie ze wszystkimi jej konsekwencjami (inflacja, kryzys energetyczny, wysokie ceny materiałów, zerwane łańcuchy dostaw czy zmiany geopolityczne) wydatnie wpłynęły na zmianę środowiska, w jakim działają firmy. Do tego trzeba dodać zmiany klimatyczne oraz ataki cybernetyczne. Ma to duży wpływ na sposób, w jaki detaliści wysyłają i dostarczają towary konsumentom.

Liderzy biznesowi twierdzą, że ich obecne problemy z łańcuchem dostaw wynikają przede wszystkim z globalnych niepokojów politycznych (58%), braku surowców (44%) oraz rosnących kosztów paliwa i energii (40%). Przedsiębiorcy, którzy chcą zoptymalizować swoją działalność, powinni wykorzystać nowe sposoby na poprawienie wydajności lub elastyczności, co przełoży się na sukces biznesowy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak sobie radzić z zakłóceniami łańcuchów dostaw?

Co czeka nas w 2023 roku? Na trendy w zarządzaniu łańcuchem dostaw wpływa wiele czynników, od technologii i ekonomii po wydarzenia na świecie. Oto co według nas będzie gorącym tematem w branży globalnego łańcucha dostaw w nadchodzących miesiącach.

1. Skoncentrowanie na elastycznej logistyce

Elastyczna logistyka dostosowuje się do wahań rynkowych i umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie skali łańcucha dostaw zgodnie z aktualną sytuacją gospodarczą. Aby zapewnić stabilność i utrzymać wysoki poziom usług, firmy muszą upewnić się, że ich operacje są dostosowane do aktualnej sytuacji, czy też dostępności i kosztów surowców.

Wskutek tego wiele firm skupia się na umiejętności szybkiego reagowania, aby złagodzić krótkoterminowe skutki kryzysu, czyli przede wszystkim ograniczyć ilość zakłóceń w usługach. Dużą pomocą w tym zakresie okazuje się wynajem opakowań, który ułatwia organizowanie procesów magazynowania i produkcji. W jaki sposób zwiększa elastyczność działań i ułatwia modelowanie łańcuchów dostaw w celu planowania reakcji na zakłócenia? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat polecamy nasz wczesniejszy artykuł Elastyczne podejście w logistyce kluczem do sukcesu w czasie zmian.

2. Poprawa widoczności w łańcuchach dostaw

Pandemia spowodowała globalne zakłócenia, z którymi mamy do czynienia do dziś. Brak dostępnych podzespołów do produkcji, ogromny wzrost cen surowców czy opóźnienia w dostawach wynikające z zerwanych łańcuchów dostaw (zwłaszcza dostaw komponentów z Dalekiego Wschodu) to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorcy. Ujawniły one słabości w operacjach i widoczności łańcucha dostaw wielu przedsiębiorstw.

W rzeczywistości zaledwie 6% firm posiada całkowitą widoczność swoich łańcuchów dostaw, a prawie 70% nie ma jej w pełnym stopniu. Widoczność jest jednym z najważniejszych aspektów zarządzania łańcuchem dostaw w zakresie radzenia sobie z ryzykiem – a wraz z cyfryzacją logistyki firmy mają do dyspozycji coraz lepsze narzędzia do uzyskiwania danych w czasie rzeczywistym, dokumentów cyfrowych i śledzenia.

Improving visibility in supply chains

Warto zadbać o widoczność swoich aktywów analizując kwestię zarządzania opakowaniami. Na przykład zintegrowany system zarządzania transakcjami pozwala na uzyskanie rzeczywistych danych od wszystkich stron tego procesu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, dokładnie wiemy, w jakiej ilości i gdzie znajdują się opakowania logistyczne. Taki proces zarządzania opakowaniami umożliwia uzyskanie pełnej widoczność nośników, co wpływa na efektywną pracę i oszczędności.

3. Zrównoważony rozwój jest priorytetem

Rządy wymagają od firm coraz więcej, aby udowodniły, że działają w sposób zrównoważony i etyczny. W Niemczech, czwartej co do wielkości gospodarce świata, w styczniu 2023 r. wejdzie w życie ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw, zobowiązująca firmy do monitorowania całych łańcuchów dostaw (kolejny powód, dla którego dobra widoczność łańcucha dostaw ma kluczowe znaczenie) i zgłaszania partnerów powodujących degradację środowiska. Unia Europejska pracuje nad podobnymi przepisami, które mogą pójść jeszcze dalej.

Zmieniające się wymagania konsumentów i surowsze przepisy rządowe będą nadal skłaniać firmy w kierunku bardziej ekologicznych praktyk w 2023 r. Firmy będą nadal poszukiwać i podejmować zrównoważone działania, od pozyskiwania zrównoważonych surowców po ocenę emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Godnym uwagi przykładem będą łańcuchy dostaw o obiegu zamkniętym, w ramach których producenci naprawiają i wykorzystują ponownie opakowania logistyczne, które ponownie pracują w obiegu. Jakie praktyki warto wdrożyć w firmie, aby dostosować się do celów zrównoważonego rozwoju? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł "5 kroków w celu zbudowania zrównoważonego łańcucha dostaw".

4. Łańcuchy dostaw o obiegu zamkniętym to przyszłość

Liniowe łańcuchy dostaw zostaną wkrótce zastąpione łańcuchami o obiegu zamkniętym, w których producenci odnawiają zużyte produkty w celu ich odsprzedaży (East West, 2020). Aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami surowców i ich niestabilną dostępnością, wiele firm decyduje się na rozłożenie swoich produktów na mniejsze podzespoły w celu odzyskania surowców.

Pooling opakowań może pomóc obniżyć koszty, wykraczające poza początkowe koszty wdrożenia nowych procesów. Dzięki takim przemyślanym działaniom firmy mogą wydawać mniej na surowce, a co za tym idzie, cieszyć się mniejszym ryzykiem zmienności cen. Ponadto obieg opakowań generuje mniej odpadów, pomagając firmom zmniejszyć ich ogólny wpływ na środowisko. Jakie korzyści finansowe daje stosowanie opakowań zwrotnych? Więcej o roli opakowań pracujących w obiegu zamkniętym dowiesz się z artykułu: Zyskaj korzyści finansowe używając opakowań zwrotnych.

5. Ograniczenie modelu just-in-time i rozbudowa infrastruktury

Kolejny trend związany z zakłóceniami łańcucha dostaw dotyczy gromadzenia zapasów. Przed 2020 r. firmy zazwyczaj traktowały priorytetowo odchudzone zarządzanie zapasami, trzymając w magazynach tylko to, czego potrzebowały. Jednak ta strategia łańcucha dostaw przyniosła odwrotny skutek podczas pandemii, kiedy firmy pozostawały bez produktu przez tygodnie, a nawet miesiące. Aby uniknąć zakłóceń w łańcuchu dostaw i niedoborów, firmy zaczęły gromadzić zapasy i inwestować w magazynowanie. Oznacza to, że model just- in- time, jeśli nie całkiem, to przynajmniej w dużym stopniu będzie musiał zostać ograniczony. Na powrót konieczne stanie się rozbudowa magazynów i infrastruktury logistycznej.

Oczywiście nie można być w tej kwestii dogmatycznym, wraz ze stabilizacją branży logistycznej trend ten może się odwrócić. Dlatego w tak niepewnej sytuacji dobrze jest przyjąć podejście pośrednie: warto utrzymywać "pod ręką" nieco większą ilość zapasów niż przed pandemią na wypadek ponownego pojawienia się jakichkolwiek problemów z łańcuchem dostaw. Aby móc sprawnie przygotować magazyn na zmiany warto dopasować swoje nośniki logistyczne, by jak najlepiej wykorzystać każdy metr przestrzeni magazynowej, bądź też współpracować z partnerem, który w dowolnym czasie dostarczy niezbędne opakowania. Jak wygląda taka współpraca? Dowiesz się, czytając artykuł: Potrzebujesz palet, nadstawek, czy pojemników na "już"? Skorzystaj z wynajmu opakowań.

6. Niepewność gospodarcza wymaga oszczędności

W Stanach Zjednoczonych ceny konsumpcyjne od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. wzrosły o 9,1% To największy wzrost od 40 lat. W październiku inflacja w strefie euro była jeszcze większa i wyniosła 10,7%. To najwyższy miesięczny odczyt od czasu powstania strefy euro. Kryzys energetyczny ogarniający Europę i wojna na Ukrainie tylko zwiększają niepewność.

Economic uncertainty calls for austerity

Dlatego teraz jest być może najlepszy moment, aby się zatrzymać i dokonać analizy swoich operacji i zastanowić się jakie kroki można podjąć, aby poprawić wydajność lub obniżyć koszty w nadchodzącym roku. Rotom jest doświadczonym partnerem w ramach analizy kosztów opakowań i wspiera przedsiębiorstwa w przyjęciu strategii pozwalającej obniżyć ceny nośników logistycznych. Jak dokonać takiej analizy i z jakich opcji skorzystać? Piszemy o tym w artykule: 6 wskazówek jak obniżyć koszt opakowań i dbać o środowisko.

7. Przejście od własności do wynajmu

Oczekuje się, że do 2023 r. znacznie więcej firm przejdzie z posiadania aktywów logistycznych do tych na wynajem. Wynika to z potrzeby osiągnięcia celów zerowej emisji i zwiększenia wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obecnie w centrum uwagi znajdują się technologie niskoemisyjne i odnawialne, ponieważ firmy logistyczne dążą do wprowadzenia bardziej gruntownych zmian na rzecz zielonej logistyki.

Wynajem nośników logistycznych to rozwiązanie elastyczne, szybkie i niezawodne. Sprawdza się zarówno wtedy gdy problemem jest brak wystarczającego miejsca na składowanie produktów, jak i w sytuacji, gdy brakuje w firmie odpowiedniej ilości opakowań do wysyłki towaru. Do tej pory już wiele firm przekonało się o skuteczności wynajmu opakowań w momentach kryzysowych. Jakie korzyści przyniósł wynajem opakowań wielu firmom? Ten temat opisaliśmy szerzej w poście: Wynajem opakowań - zapewnij ciągłość w zmiennych warunkach.

Podsumowanie - 7 trendów Logistycznych w 2023

W 2023 r. łańcuchy dostaw staną przed starymi i nowymi wyzwaniami. Od rosnącego znaczenia i potrzeby działań na rzecz zrównoważonego rozwoju po uzyskanie stabilności gospodarczej. Wśród tych wyzwań zwycięzcami okażą się firmy, które będą najlepiej przygotowane.

Zespoły ekspertów Rotom w całej Europie pomagają przedsiębiorstwom obniżyć koszty i zwiększyć wydajność dzięki lepszym praktykom dotyczącym łańcuchów dostaw. Jesteśmy gotowi pomóc ocenić bieżące procesy w Twojej firmie i znaleźć najlepiej dopasowane rozwiązania do Twoich operacji logistycznych. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami, a chętnie wyjaśnimy zastosowanie naszych usług i ich praktyczną wartość w Twoim biznesie.