Inflacja 2022 - jak być konkurencyjnym w logistyce pomimo wzrostu cen?

Inflacja 2022 - jak być konkurencyjnym w logistyce pomimo wzrostu cen?

Według najnowszych badań Eurostatu inflacja w maju 2022 roku w strefie euro wzrosła do 8,1%, a w Polsce została oszacowana na 13,9%, czyli najwyżej od 25 lat. Choć w maju inflacja nie przyspieszała w Europie tak jak w poprzednich miesiącach, a tempo jej wzrostu różni się w poszczególnych krajach, jednak i tak wspięła się na najwyższy poziom w historii. Inflacja – która utrzymuje się na wysokim poziomie nie tylko w Unii, ale także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i poza nią – przyprawia banki centralne o ból głowy.

Rekordowo wysoka inflacja w strefie euro to efekt wielu czynników, m.in. pandemii, wzrostu cen surowców energetycznych i paliw, wojny w Ukrainie i innych zakłóceń. Dlatego, jeśli firmy chcą zachować konkurencyjność i odporność na wstrząsy w dzisiejszej burzliwej gospodarce, muszą szukać sposobów na obniżenie całkowitych kosztów działalności i złagodzenie skutków inflacji.

Dobrym początkiem jest dokładne przyjrzenie się wydatkom i praktykom logistycznym. Duże koszty niesie ze sobą ciągły zakup nowych opakowań, transport, czy utylizacja i recykling. Jak pogodzić coraz więcej wymagań w czasie zakłóceń i nieprzewidzianych sytuacji? Odpowiedzią mogą być usługi logistyczne, które pozwalają na mądre zarządzanie tymi zasobami, które już są w obiegu.W tym artykule skupimy się na oszczędnościach wynikających z mądrego zarządzania opakowaniami.

Wysokie koszty transportu - przejdź na obieg opakowań

Koszty frachtu morskiego, wysokie ceny paliwa, to choćby niektóre z przyczyn coraz wyższych cen transportu. Ocenia się, że koszt faktycznego przeniesienia produktu z jednego punktu do drugiego jest największym czynnikiem całkowitego kosztu łańcucha dostaw, zwykle 50% całkowitego towaru. Obejmuje to między innymi opłaty za paliwo lub wysyłkę, ubezpieczenie itd. Na przykład, kiedy przewoźnik dostarcza palety, często podróż powrotna odbywa się pustymi ciężarówkami. Biorąc pod uwagę stałe wzrosty cen paliw, wszystkie firmy powinny starać się usunąć ten koszt.

Wybór rozwiązania w zakresie poolingu opakowań oznacza eliminację „pustych” kosztów transportu i niepotrzebnych kilometrów. Polega to na łączeniu dostaw i wielokrotnym wykorzystaniu tych samych nośników. Usługa poolingu obejmuje również inne opcje, takie jak magazynowanie tych nośników w wielu miejscach (ponad 10 krajów w Europie), naprawa i konserwację oraz zarządzanie całym procesem obiegu. Zmniejsza to koszty jednostkowe i kilometrowe w transporcie, co jest przyjazne dla środowiska i zapewnia bardziej przejrzysty łańcuch dostaw. Co więcej, zyskujesz wolną przestrzeń magazynową i oszczędzasz na kosztach zakupu nowych opakowań. O roli oszczędności w kosztach transportu przeczytasz w artykule: Wzrost kosztów transportu: Poznaj sposoby na optymalizację opakowań logistycznych.

Zmniejsz koszty spowodowane uszkodzeniem towaru - projektuj nośniki pod potrzeby logistyczne

Jeśli używane opakowanie jest niskiej jakości, może to zwiększyć ogólne koszty powstałe wskutek uszkodzeń towarów podczas transportu. Z drugiej strony opakowanie, które zapewnia większą ochronę, niż jest to konieczne, spowoduje niepotrzebny wzrost kosztów logistycznych. Dlatego lepiej jest zaprojektować opakowanie tak, aby zminimalizować czas pakowania towaru. Pracownicy mogą wtedy pakować towary szybciej i wydajniej, co oznacza mniej pieniędzy wydawanych na obsługę produktu i jego opakowania.

Zmniejsz koszty spowodowane uszkodzeniem towaru - projektuj nośniki pod potrzeby logistyczne
Projektuj nośniki pod potrzeby logistyczne

Odpowiednio zaprojektowana paleta, skrzynia, czy inny nośnik obniża długofalowo koszty transportu. Opakowania zaprojektowane specjalnie dla Twoich towarów zapewniają dokładne dopasowanie i najlepszą ochronę, zmniejszając koszty transportu. Zaoszczędzisz również pieniądze na materiałach dodatkowych takich jak karton czy folia, ponieważ nie będziesz musiał już ich używać do zabezpieczenia towaru podczas transportu.

Rotom ocenia koszty całościowo i podczas projektowania opakowań dostosowuje je również do metody transportu, w której będzie wykorzystywany. Na przykład pakowanie towarów do wysyłki koleją, czy samochodem ciężarowym będzie różnić się od pakowania towarów do wysyłki drogą lotniczą. Dostosowanie tych czynników oszczędza miejsce przesyłki oraz zwiększa efektywność wykorzystywanego transportu. Więcej o roli projektowania opakowań oraz o tym, jak to robimy dla naszych klientów, dowiesz się z artykułu: Dostosuj opakowania do swojej produkcji i łańcucha dostaw.

Kosztowny zakup opakowań - wykorzystuj opakowania ponownie

O tym, że koszty stali oraz drewna stale rosną, nie trzeba nikogo przekonywać. W artykułach Wynajem opakowań metalowych lekarstwem na rosnące ceny stali, czy Coraz wyższe ceny opakowań? Mamy dla Ciebie praktyczne rozwiązania! zwróciliśmy uwagę na przyczyny obecnej sytuacji na rynku surowców. Istotnym czynnikiem w kosztach wysyłki produktu jest cena materiałów użytych do wysyłki produktu. Gdy użytkownik końcowy po prostu wyrzuca opakowania, firma transportowa musi ponownie zakupić nośniki logistyczne do następnej wysyłki.

Dlatego, jeśli to wykonalne zachęcamy firmy do odejścia od używania jednorazowych opakowań i stosowania opakowań zwrotnych, których można użyć ponownie. Zmniejsza to ilość opakowań, które firma musi zakupić. Co więcej, zmniejszy to koszty środowiskowe, ponieważ działasz w sposób zrównoważony i zmniejszasz jednostkową ilość generowanych odpadów. Jakie jeszcze długofalowe korzyści uzyskasz, korzystając z opakowań wielokrotnie? Przeczytaj artykuł: Zyskaj korzyści finansowe używając opakowań zwrotnych.

Kosztowny zakup opakowań - wykorzystuj opakowania ponownie
Wykorzystuj opakowania ponownie - używaj opakowań zwrotnych

A co zrobić w sytuacji, kiedy większość Twoich opakowań, dzięki którym wysyłasz swoje produkty do Klientów, nie wraca do Ciebie, ale mogłaby być wykorzystana ponownie? To idealny moment na odzysk opakowań. Dzięki tej usłudze zmniejszysz wydatki na nowe opakowania oraz ich wpływ na środowisko naturalne.

Odzysk już wyprodukowanych opakowań - konkretny zysk

No to teraz konkrety. Na podanym przykładzie pokażemy Ci, dlaczego warto skupić się na odzyskiwaniu już istniejących nośników. Symulacja pokazuje koszty przy obecnej sytuacji (bez zwrotu) oraz przy zwrocie palet o praktycznie identycznych parametrach.

Założenia (obecna sytuacja)

  • Aktualny typ palet: beam palet, rozmiar 1040x840mm; waży 10 kg i zawiera 0,022 m3 drewna.
  • Palety nie sq obecnie ponownie wykorzystane. 70% palety jest transportowane bezposrednio przez wykonawcę lub podwykonawcę z budowy do recyklingu".
  • Nie pobierano żadnego depozytu.
  • Cena zakupu: 7,50 €
  • llość dostarczonych palet: 100 000
Odzysk już wyprodukowanych opakowań - konkretny zysk
Odzysk już wyprodukowanych opakowań

Założenia (nowa sytuacja)

  • Ten sam typ palet z ale o lekko mocniejszej konstrukcji, gwarantującej dłuższe użytkowanie. Waga 11 kg.
  • Cena zakupu: 8,50 €
  • Podobnie jak obecna sytuacja, 70% palet jest zbierana na placu budowy, 30% od dystrybutora.
  • Aby zabezpieczyć powrót, nałożony jest depozyt w wysokości 10,00 € na paletę. Jeśli paleta wróciła sprawna, odawana jest kwota 9.00 €, jeśli uszkodzona 7,00 €
  • Odbiór palet odbywa się razem w miesiącu, z określonym minimum załadunkowym i zdefiniowanym profilem odbioru dla dystrybutora i placów budowy.

Jak wygląda koszt palet po ich zwrocie?

Jak wygląda koszt palet po ich zwrocie?
Koszt palet po ich zwrocie

Więcej o roli odzysku opakowań oraz dane liczbowe, które przekonają Cię do zrównoważonych rozwiązań logistycznych, znajdziesz I edycji białej księgi: Ponowne wykorzystanie opakowań to zrównoważone rozwiązanie

Wysoki koszt magazynowania - postaw na wykup opakowań

Czas to pieniądz - podobnie jak przestrzeń magazynowa. Umiejętność dobrego zarządzania pulą palet, czy innych opakowań przyczynia się do obniżenia kosztów przechowywania. Jeśli brakuje Ci cennej przestrzeni w magazynie, a sporo miejsca zajmują nieużywane opakowania, wykorzystaj możliwość wykupu opakowań. Jak wygląda wykup opakowań w praktyce? Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Mało miejsca w magazynie? Odkupimy od Ciebie niepotrzebne opakowania.

Zrównoważone usługi logistyczne to mniejsze koszty środowiskowe

Czynniki środowiskowe mogą wpływać na ogólne koszty logistyczne firmy. Może to przybrać formę kosztów podatkowych, kwestii wykorzystania zasobów magazynowych, kosztów paliwa itp. Koszty te mogą być konkretne - dające się określić w wymiernych kwotach - lub mogą być bardziej subtelne, gdy dotyczą na przykład całkowitego kosztu środowiskowego danej operacji logistycznej. Warto prześledzić dokładnie te koszty i zastanowić się, jak "zielona logistyka" może to zmienić. A zmienić może dużo.

Rotom jest w stanie poprawić twoje wyniki finansowe

Działania logistyczne są wielowarstwowe i skomplikowane, więc nie zawsze od razu widać na pierwszy rzut oka, które czynniki w największym stopniu przyczyniają się do niepotrzebnych kosztów. Oczywiście rozumiemy, że każdy łańcuch dostaw ma swoje indywidualne potrzeby i wymaga specyficznego podejścia.

Jeśli jednak jesteś gotowy, aby zwiększyć swoją rentowność, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści chętnie poświęcą czas na ocenę Twojego łańcucha logistycznego i zidentyfikowanie kluczowych czynników generujących koszty, tych, które są nadmierne lub nawet całkowicie niepotrzebne. Po wykonaniu tych czynności możemy opracować plan działania, który pomoże Twojej firmie osiągnąć maksymalną wydajność wysyłki, oszczędzając pieniądze i zwiększając zyski.